Video Game Sekteründe Tarihe Geçmiş Oyunlar

Video oyunları tarihinde, kendilerinden sonra gelen yapımları fazlasıyla etkilemiş olan ancak isimleri silinmiş oyunlar mevcut. Tetris, başlattığı çılgınlıkla yapboz oyunlarına güven kazandırdı, super Mario 64 3D aksiyon oyunlarının temelini attı.

Ancak piyasaya yaptıkları çok büyük etkinin yanında, adları tamamen unutulan oyunlar da yok değil. Bu oyunlar ya ticari açıdan başarılı olamadı veya sundukları fikir zamana ayak uyduramadı.

Bugün milyonların oynadığı yapımların temelini atan bu oyunlar, tek bir ortak noktaya sahip: Her biri bugün beğenilen bir oyun türüne veya başarılı bir oyuna ilham veren çalışmalar oldu. İşte Wired dergisinin hatırladığı, birçoğumuzun unuttuğu önemli oyunlar:

oyun tarihi

Masa Tenisi (Magnavox Odyssey)

Atari’nin kendi döneminde son derece başarılı olan Pong cihazı, arcade oyunların öncüsü olmuştu. Atari’nin kurucusu Nolan Bushnell, Computer Space adını verdiği fazlasıyla karmaşık bir oyuna imza attıktan sonra, Odyssey adlı ev oyun cihazını (fotoğrafta sağda) bir fuarda gördükten sonra, bir tenis oyunu yapmaya karar verdi. 1966 yılında ABD’de 40 milyon evde televizyon seti olduğu göz önüne alınırsa, Bushnell ne yapması gerektiğini kafasına koymuştu. Ancak video oyunu sanayisinin yükselişi de telif hakları kavgalarına sahne oldu. En sonunda, masa tenisi oyununu sunan Magvanox, mahkemey sunduğu belgelerle oyunun Odyssey’in mucidi Ralph Baer tarafından geliştirildiğini ortaya koydu.Benzer Yazılar

Yorum Ekle