Elmayı Kim Isırdı?

Apple bilgisayar şirketi logosu teknoloji sekteründe değişmez bir simge haline geldi. Apple kurulduğu günden itibaren bilgisayar teknolojilerinde çok büyük bir yere sahip oldu. Unutulmayan logosu ise apple şirketinin kendi çalışmaları özdeşleşti ve bir fenmen haline geldi. Ama hiç kimse tam olarak bu elmanın neden ısırıldığını anlamadı ya da bu bilindiği kadarı ile açıklanmadı.

ilk apple logosu

İlk apple logosu Ronald Wayne tarafından Newton’un kafasına düşerek yer çekimi kanunun bulunasına neden olan elma olarak tasarlandı. Yıl 1976 idi. Steve Jobs 1998 yılında şirketin başına geldiğinden bu logoyu değiştirmek istedi ve tasarımcısı Rob Janoff‘a farklı bir logo tasarlattı. Gök kuşağı renklerini taşıyan ve ısırılmış elma. Bu yeni logonun ısırılmış olması bu şekli domatesten ayırt etmek için olduğu idi. İşte işler burada bir gizem kazandı. Elma ve domatesi birbirinden ayırmanın en iyi yolu ısırılmış olması mı? Ya da baş tarafına yapılacak olan bir sap mı?

http://sukristali.110mb.com/imagehost/images/07356985636811869450.jpeg

Sap eklersek

http://sukristali.110mb.com/imagehost/images/55803096137287077866.jpg

Bu ikisinden hangisi daha fazla elmaya benziyor?

Apple logosunu Steve Jobs tasarlatırken öyle bir şey olsun ki, tüm önemli buluşların üstünde, onları tarih sahnelerine gömen bir şeyi temsil etsin demiş olabilir mi? Ve ben Newton’un bulduğu yer çekimi kanununa neden olan bu mucizevi elmayı yerim deiş olabilir mi?

Aslında Apple logosundaki bu ısırık Steve Jobs’un ısırığı olmasın? Bence öyle.

Steve Jobs öldüğünde tüm dünya çok üzüldü yaptığı işlerle tüm dünyanın hayranlığını ve beğenisini kazanmış, önemli bir bilim adamı, bilgisayar bilimleri ve teknoloji üreten bir kişi idi.

Steve Jobs, o elmayı sen yedin.Benzer Yazılar

One thought on “Elmayı Kim Isırdı?

  1. superman

    wiki kaynağında bu logo: Isırılmış elma figürünün bugünkü anlamda ilk bilgisayarların üretiminde görev alan ve zehire batırdığı elmayı ısırarak intihar eden Alan Turing’e ithafen kullanıldığı da söylenmektedir. Alan Turing’in Homoseksüel olduğu anlaşıldıktan sonra Ingiltere’deki hayatı zor bir döneme girmiştir. Ingiltere’nin savaş dönemlerinde yaptığı katkılar hiçe sayılıp dışlanan Turing bir gün evinde ölü bulunmuştur. Masa başında intihar eden Turing’in elinde ısırılmış bir elma bulunmuştur. Ingiltere başkanı Gordon Brown, Turing’e yapılan haksızlığı tanıyarak basına bir özür makalesi yayınlamıstır, ancak birçok Ingiliz düşünür bu özrün çok geç olduğunu düşünür.

Yorum Ekle