En Hızlı Bilgisayar “Sequoia”

sequoia

Fujitsu firmasının sahip olduğu en hızlı bilgisayar tahtını IBM firmasının yaptığı Sequoia adlı süper bilgisayar ele geçirmeyi başardı. 6.7 milyar tane hesap makinasının gücüne eşit olarak çalışan bilgisayar nükleer silah denemeleri yapmak için kullanılacak. Yer altı yapılan nükleer silah denemeleri çok pahalıya geldiği için mühendisler nükleer silah denemesini bilgisayar ortamında program ile denemek için bu süper hızlı bilgisayarı yaptılar.

sequoia

Bilgisayar bir saat içinde 6.7 milyar kişinin hesap makinesi kullanarak 320 yılda yapabileceği kadar hesap yapabiliyor. Altı ay önce dünyanın en hızlı on bilgisayarından beşine sahip olan ABD, şu anda ilk onda sadece üç bilgisayara sahip. Çin ve Almanya ikişer süper bilgisayara sahip. Japonya, Fransa ve İtalya’da ise birer tane süper bilgisayar bulunuyor. Ancak bilgisayar üreticisi IBM süper bilgisayar üretme konusunda neredeyse rakipsiz olduğunu kanıtladı.

Dünyanın en hızlı on bilgisayarından beşini IBM üretti.

IBM’in yeni süper bilgisayarı Fujitsu’nunkine oranla enerji tasarrufunda da oldukça başarılı. Sequoia sadece 7.9 megawatt enerji kullanırken Fujitsu’nun modeli 12.6 megawatt enerji harcıyor. Turek ”Avrupa’daki hükümet laboratuvarları daha şimdiden Sequoia ile ilgilenmeye başladı” dedi. Dünyanın en hızlı bilgisayarları listesi altı ayda bir Alman Profesör Hans Meuer ve ABD’li Profesör Jack Dongarra tarafından yayınlanıyor. BBC’ye konuşan Dongarra gelecek yıl içinde herhangi bir üreticinin IBM’in bu son bilgisayarından daha gelişmiş bir model üretmesini beklemediklerini söyledi. Dongarra ”Sequoia oldukça etkileyici” dedi.

273,930 KAT DAHA HIZLI
Listenin tarihindeki ilk bir numara 1993 yılında dünyanın en hızlı bilgisayarı ilan edilen Thinking Machines tarafından üretilmiş olan CM-5/1024’ti.

Görülüyor ki teknolojinin büyük bir kısmı silahlanma için geliştiriliyor ve bu buluşlarda elde edilen ürünlerin atıkları halkın kullanımına açılıyor.Benzer Yazılar

Yorum Ekle