Excel Düşeyara Formülü

Excel pek çok insanın iş yerlerinde kayıtlarını tutmak için kullandığı bir microsoft ofis uygulaması. Düşey arama yapam formülü ile ilgili olarak plakalar üstünde yapılmış bir örneği aşağıda bulabilirsiniz.

Excelde DÜŞEYARA formülü ile uzun listelerden veri çekmemiz ve isteğimiz doğrultusunda kullanmamız mümkündür. Örnek çalışmamızda 81 ilimize ait plakaların hangi illere ait olduğunu göstereceğiz.

Siz bir çok alanda bunu kullanabilirsiniz. Örneğin numarasını yazdığınız bir öğrencinin adını veya notlarını bulmak, fiyatını yazdığınız bir ürünü veya ürünün fiyatını bulmak, telefon kodunu yazdığını ili veya yazdığınız ile ait telefon kodunu bulmak vs…

Şimdi uygulamamıza geçelim.

  • A sütununa, A1 den A81 e kadar il kodlarını,
  • B sütununa, B1 den B81 e kadar 81 ilin adlarını girelim.

İsterseniz daha sonra il kodu ve il adlarını yazdığımız ( A ve B sütunları ) sütunlarını seçili hale getirip ters kliklediğimizde görünecek olan Gizle menüsüne tıklayarak ile gizleyebiliriz. Böylece uygulama sırasında sadece bizim için gerekli olan il kodunu yazdığımız ve il adını göstereceğimiz alanlar görünür durumda kalacaktır. Ya da bu verileri başka bir çalışma sayfasından çekebilirsiniz.

Örnek çalışmada olduğu gibi biz D2 hücresine yazdığımız il koduna karşılık gelen ili E2 hücresinde göstereceğiz.

E2 hücresine yazacağımız formül şu: =DÜŞEYARA(D2;A1:B81;2;YANLIŞ)

Formülü açıklayacak olursak; Düşey sırada arayacağımız veriler içinden D2 hücresine yazacağımız il kodunu A1 den B81 e kadar olan alanda bul ve 2. sütunda karşılık gelen veriyi E2 hücresinde bize göster.

Artık D2 hücresine yazdığımız plakaya karşılık gelen il adı E2 hücresinde otomatik olarak gösterilecektir. Çalışma sayfasında boyut, renk, font ve kenarlıkları değiştirerek görsel açıdan güzel çalışmalar gösterebilirsiniz.

DÜŞEYARA formülünü kendi verilirinize göre düzenleyip amacınız doğrultuda değiştirerek kullanabilirsiniz. Buradaki örnek oldukça yalın bir kullanımdır. DÜŞEYARA formülü kullanarak çok daha komplike veriler çekebilirsiniz.

Örnek çalışmayı alttaki linkten indirebilirsiniz.

Excelde Düşeyara Formülü – Örnek<Benzer Yazılar

One thought on “Excel Düşeyara Formülü

  1. kemal

    peki ben hazırladığım tablodan birdne fazla veri çekmek istersem ne yapmam lazım? sadece aradığım verinin bulunduğu satırdaki belirli bir hücredeki veriyi mi çekiyor?
    ÖR: a1’den p1’e kadar veri var. Ben başka sayfada A1’deki veriyi yazınca formül o satırdaki diğer hücreleri otomatik olarak çekip bulunduğum yere dolduramaz mı?

Yorum Ekle