Facebooktaki Tüm Yazışmalar Gözetleniyor

facebook gözetliyor

Dev sosyal ağ, veri madenciliği yaparak üyeleri arasındaki tüm konuşmalar ve yayımlanan her içeriği “suçla mücadele” kapsamında taramaya başladı. Facebook’un “insan bulutu madenciliğiyle tüm hayatımızı incelediği ve CIA gibi servislere sunduğu” tartışmaları yeniden alevlendi.

Daha önce Facebook’un halka arzdan sonra kendisini hangi yöne geliştireceği konusunda ipuçları vermiştik. Bu ipuçlarının en önemlisi, dev sosyal ağ içerindeki verilerin veri madenciliğiyle taranması ve anlamlı sonuçlar elde edilmesini öngörüyordu. Facebook’un hedefinin insan bulutu madenciliği olduğunu aktarmıştık.

Artık Facebook tüm konuşmalar ve iletilerimizi “suçla mücadele” kapsamında taramaya başladı. Eğer şüpheli bir davranış sezerse sosyal ağ, içeriği işaretliyor ve gerektiği durumlarda doğrudan polise bildiriyor.

Reuters ile röportaj gerçekleştiren Facebook’un güvenlik bölümünün başındaki Joe Sullivan, şu örneği verdi:

“30’lu yaşlarında bir adam 13 yaşındaki Güney Floridalı bir kızla cinsel içerik barındıran sohbet edip, ertesi gün okuldan sonra buluşmayı teklif etti. Facebook’un tartışılan teknolojisi de iletileri ve sohbetleri tarayarak suça ilişkin aktiviteyi işaretledi ve hızla polise verdi. Yetkililer genç kızın bilgisayarını kontrol altına aldı ve ertesi gün adam tutuklandı.”

Facebook’un yazılımı özellikle özel durumlara odaklanıyor. Örneğin yazılım, eğer iki konuşan kişi hiç arkadaş değilse, henüz arkadaş olmuşlarsa, hiç ortak arkadaşları yoksa, aralarındaki etkileşim oldukça sınırlıysa, yaş farkı varsa ya da birbirlerinden yaşadıkları yerler çok uzaksa dikkat kesiliyor.

Son kararı Facebook veriyor

Konuşmalar otomatik olarak tarandıktan sonra içeriğe göre son kararı Facebook çalışanları vererek, polise bildirimde bulunuyor. Facebook’un güvenlik şefine “gizlilik” konusu sorulduğunda, Sullivan şu cevabı veriyor:

“Biz hiçbir zaman çalışanlarımızın özel konuşmaları incelemesini sağlayacak bir yapı kurmak istemedik. Bu nedenle kullandığımız teknolojinin çok düşük oranda hata yapması oldukça önemli.”

Facebook’un polisle olan sıkı ilişkisi biliniyor. Daha önce de birçok olayda sosyal ağ içindeki verileri polisle paylaşmıştı. Son tarama sisteminin önünde bir perde gibi duran “suçla mücadele” fikrinin ötesinde sosyal ağın verilerini hükümetlerle paylaşması risk yaratıyor.

Şirket toplumsal olaylar karşısında hükümetlere yardımcı olurken, özellikle ABD ve İngiltere hükümetlerinin taleplerini yerine getirmesiyle biliniyor. Daha önce CIA’in bir yetkilisi her gün 5 milyon Twitter mesajının takip edilebildiğini, Türkiye’nin de dahil olduğu birçok bölgedeki gelişmelerin henüz gerçekleşmeden sosyal medyadaki yansımalarına göre tahmin edildiğini açıklamıştı.

Sosyal ağ üzerinde, dünyanın en büyük sosyal analitik motoru oluştu. Artık bir şey yapmadan önce ne düşündüğümüzü Facebook bizden bile daha iyi biliyor. Bunu kullanarak trendleri tahmin etmek, gelecek öngörülerinde bulunmak oldukça kolay.

Kaynak: btnetBenzer Yazılar

Yorum Ekle