Geçmişten Günümüze Firefox

Firefoxla geçirdiğimiz 10 yıl içinde firefox çok değişti. İlk Firefox kullanıcıları zamanın ne çabuk geçtiğini düşünüyor olmalı. Bundan on yıl önce sevilen tarayıcının 0.1 sürümü piyasaya çıkmıştı. Hedef, fazlasıyla şişmiş olan Mozilla Suite’e az yüklü bir alternatif sunmaktı.

23 Eylül 2002: Phoenix 0.1

http://4.bp.blogspot.com/-QekNjW39r4k/UIWz5Bqjb-I/AAAAAAAADjU/mVqBpVvr1fg/s1600/onuncu-yilinda-firefox-s1.jpg

Bir zamanlar Firefox’un ismi farklıydı.  Geliştirme sırasındaki kod adı Pescadero olan tarayıcı, 23 Eylül 2002’de Phoenix 0.1 adıyla piyasaya çıktı.  Tarayıcının önemli özellikleri arasında araç çubuğunu kullanıcı ihtiyaçlarına göre düzenleyebilme ve arama kutusu yer alıyordu.
Bir hafta sonra güncelleme
Aradan sadece bir hafta geçtikten sonra önemli bir güncelleme çıkarıldı.  Phoenix 0.2, eklentiler için yönetime ve bir yan çubuğa sahipti.

17 Mayıs 2003: Firebird 0.6

http://2.bp.blogspot.com/-fSYyER2VO8s/UIW0GNCF5WI/AAAAAAAADko/6RwEfx3YCpk/s1600/onuncu-yilinda-firefox-s2.jpg

Yeni isim, yeni görüntü.  BIOS üreticisi Phoenix Technologies ile yaşanan sorunlar sonucunda tarayıcının adı Firebird olarak değiştirildi.  Mayıs 2003’te çıkan Firebird’de otomatik resim boyutu ayarlama, kesintisiz bir ekran akışı, yer imi ve veri koruması konularında iyileştirme ve yeni bir standart ekran teması bulunuyordu.

9 Kasım 2004: Firefox 1.0

http://4.bp.blogspot.com/-VYnmSR7f4Bs/UIW0Ukat15I/AAAAAAAADmE/ukqnY0eyqaY/s1600/onuncu-yilinda-firefox-s3.jpg

Firebird ismi de pek doğru bir seçim değildi çünkü daha önce Firebird adında bir veritabanı vardı.  Tarayıcıya Mozilla Firefox adı verildi ve bu yeni isim ilk olarak 0.8 sürümünde kullanıldı.  Ayrıca 0.8 ile birlikte resmi bir Windows Kurulum arayüzü de tarayıcıya dahil oldu.  1.0 sürümü için önerilen özelliklerin pek çoğu bugün de tarayıcıya dahil.
Yeni sürümün en büyük özellikleri arama çubuğu, RSS desteği, sekmeli gezinme ve bireysel bir Internet deneyimi için resmi eklentiler oldu.

29 Kasım 2005: Firefox 1.5

http://2.bp.blogspot.com/-nufAAvtratQ/UIW0WiaA2GI/AAAAAAAADmU/jRelzLKS74g/s1600/onuncu-yilinda-firefox-s4.jpg

Deer Park kod adlı 1.5 sürümü, Pop-up engelleyici, sürükle-bırak sekmeler gibi pek çok yeniliğe sahipti.

24 Ekim 2006: Firefox 2.0

http://1.bp.blogspot.com/-dlGn3V1nDzY/UIW0YAiugvI/AAAAAAAADmc/-G2CLj03kpk/s1600/onuncu-yilinda-firefox-s5.jpg

Bon Echo kod adlı 2.0’da pek çok yeniliği beraberinde getirdi.  Phishing filtresi, yazım kontrolü, oturum kaydetme ve otomatik arama önerileri bunlardan bazılarıydı.

17 Haziran 2008: Firefox 3

http://1.bp.blogspot.com/-Fva_cwgbdUw/UIW0ZvzRJpI/AAAAAAAADmg/YRAQhQXH9dE/s1600/onuncu-yilinda-firefox-s6.jpg

Firefox’un 3.0 sürümündeki en önemli yenilikler arasında yeni temalar ile yeni bir şifre ve dosya indirme yöneticisi yer alıyordu.  İndirilen dosyaları sıralamak ve içlerinde arama yapmak mümkündü.  Ayrıca tek bir tuşa basarak indirilen dosya hakkında ek bilgi alınabiliyordu.

Firefox 3 – İndirme uyarısı

Tehlike potansiyeline sahip dosyaları indirirken tarayıcı sizi uyarıyor.

Kötü niyetli yazılım sayfaları engelleniyor

Firefox’un güvenlik özellikleri virüs bulaşmış web sitelerini de dikkate alıyor.  Google ile ortak çalışma sonucu şüpheli siteler engelleniyor.

30 Haziran 2009: Firefox 3.5

Yeni sürüm ile geliştiriciler pek çok yeniliği hayata geçirmek istiyor.  Önemli yeniliklerden biri gizli gezinme, fonda JavaScript çalıştırmak için çok hızlı JavaScript motorları TraceMonkey ve Web Worker.

Firefox 3.5

Ayrıca artık Firefox videoları eklenti ve harici medya oynatıcılara gerek olmaksızın tarayıcı penceresi içinden oynatabilyor.

5 Kasım 2009: Firefox 3.5.5

Firefox 3.5’tan itibaren güncellemelerin sıklığı artıyor.  Ancak ara sürümlerin çoğu sadece hata düzeltme ya da güvenlik açıklarını kapatma amacıyla yayınlanıyor.

3.5 sürümünün sonu

3.5.19, Firefox 3.5.x serisinin son sürümü oluyor.

21 Ocak 2010: Firefox 3.6

2010 yılının başında çıkan Firefox 3.6, tarayıcının bugün tanıdığımız haline çok yakın.  3.6’da kullanıcılar eskimiş eklentiler hakkında uyarılıyor ve kişiselleştirilmiş temalar tarayıcının entegre bir parçası haline geliyor.

22 Mart 2011: Firefox 4.0

İlk defa Firefox sürümleri arasına bu kadar uzun süre giriyor.  En önemli yenilik, menü seçenekleriniiçinde bulunduran Firefox butonu.  Ayrıca sekmeler de adres çubuğunun üstüne taşınıyor.  Yeni görünüm önce sadece Windows kullanıcıları tarafından görülüyor.  Yer imleri de bu sürümde yerini küçük bir butona bırakıyor.

Daha fazla güvenlik

Yeni simgeler sayesinde HTTPS ile şifrelenmiş web sitelerini tanımak daha kolay hale geliyor.  Kullanıcılar site adına tıklayarak hızlı bir şekilde güvenlik özelliklerini görüntülebiliyor.

21 Haziran 2011: Firefox 5.0

Firefox 5 güncellemesi, sadık Firefox kullanıcılarını kızdırıyor çünkü tarayıcı eski sürümün yerine ilk defa otomatik güncelleme ile kuruluyor.  Pek çok kullanıcı bu nedenle eklentileri ya da araç çubuklarını kullanamaz hale geliyor.  Firefox “Do Not Track” (“İzlemeyi bırak”) özelliğini destekliyor ve fonda diğer sekmelerin çalışmasını daha verimli hale getiriyor.

16 Ağustos 2011: Firefox 6.0

Mozilla, Firefox 6’da yeni özelliklere odaklanıyor.  Bunlar arasında giriş hakkı yönetimi sayesinde gezinirken daha fazla kontrol sağlanıyor.  Bu sürüm ile performans da gelişiyor.  “about:memory” komutu optimize edilmiş bellek yöneticisini çalıştırıyor.  Adres çubuğu, uzun adreslerde alan adını daha belirgin hale getirerek kullanıcının yanlış bir siteye yönlendirilmesini engellemeyi amaçlıyor.

27 Eylül 2011: Firefox 7

Firefox 7’nin sloganı “hız, hız, hız”. Ayrıca yeni sürüm eskisine oranla daha az RAM bellek kullanıyor.  Firefox Sync kullananlar, yer imlerini ve şifrelerini birden fazla cihazda kullanabiliyor.  Bunların yanında “http://” de adres çubuğunda artık gizleniyor.

8 Kasım 2011: Firefox 8.0

Firefox 8’in en önemli yanı eklentiler.  Tarayıcı ilk başlatıldığında eklentiler için uyum kontrolü yapılıyor.  Sorun olması halinde eklentiler teker teker kapatılabiliyor.  Ayrıca arka plan güncellemeleri için ilk adımlar atılıyor.

20 Aralık 2011: Firefox 9.0

Yeni yıla girmeden önce Mozilla çok fazla yenilik sunmuyor.  JavaScript’teki iyileştirmelerden sadece Windows kullanıcıları yararlanabiliyor.  Mozilla ayrıca yapılan yeniliklerle kaybettiği Mac kullanıcılarını yeniden kazanmayı hedefliyor.

13 Mart 2012: Firefox 11.0

Firefox 11 çarpıcı herhangi bir yenilik sunmuyor.  Kurulan eklentiler, senkronizasyon hizmeti ile güncelleniyor.  Ayrıca kurulum sırasında yer imleri, çerezler ve gezinti tarihi Chrome’dan Firefox’a aktarılabiliyor.

24 Nisan 2012: Firefox 12.0

Firefox 12 nihayet arka plan güncellemelerini tamamlıyor.  Ayrıca kullanıcılar, Windows hesap kontrollerini artık görmüyorlar.  SpeedDial görünümü, about:config sayfasından etkinleştirilebiliyor.

5 Haziran 2012: Firefox 13.0

Yeni başlangıç sayfası ve sıfırlama işlevi en heyecan verici yenilikler arasında.  Ayrıca Google aramasının yanında kullanıcılar küçük simgeleri kullanarak yer imlerine, özelliklere, eklentilere ve indirilen dosyalara erişebiliyorlar.  En sağdaki düğme, tek tıkla en son oturumu yeniden çağırıyor.

25 Haziran 2012: Firefox 14.0

Kullanılan simge sayesinde güvenli web sitelerini Firefox 14’te tanımak artık daha kolay.  Otomatik tamamlama işlevi ile tarayıcı, adres girilirken en uygun web sitesi adreslerini öneriyor.  about:config sayfasından yeni bir dosya indirme paneli etkinleştirilebiliyor.

28 Ağustos 2012: Firefox 15

Görsel açıdan pek büyük bir değişiklik yok ama programlama açısından büyük yenilikler var.  Firefox 15 eski sürümlere oranla daha hızlı açılıyor ve eklentiler artık daha az belleğe gereksinim duyuyor.

Open Web Apps

Open Web Apps, platformdan bağımsız oyunlar, hizmetler ve web siteleri sunuyor.

Kanal seçimi

Firefox 15’ten beri bazı farklı yenilikler devrede:  Kullanıcılar bugüne kadar kanallarını teker teker ayarlamak zorundaydı ama artık “about” ekranı sayesinde farklı kanallar arasında geçiş yapmak çok kolay hale geliyor.

Sürüm sayıları kayboluyor

Firefox sürüm numaralarını yazmaktan vazgeçiyor.  Artık etkin pencere sadece kurulu sürümün güncel olup olmadığını belirtiyor.Benzer Yazılar

Yorum Ekle