Google Şeffaflık Bilgilerini Yayınlıyor

google

Google dünyanın en büyük bilişim ve teknoloji şirketi. Google arama motoru hizmeti başta olmak üzere diğer hizmetlerinden tüm dünya ücretsiz bir şekilde faydalanmakta. Tüm bu sınırsız kullanım hakları googleyi tüm dünyanın en büyük şirketi haline getiriyor.

Bu büyük şirketin neredeyse tüm dünya insanları hakkında bilgiye sahip olması da çok normal bir sonuç. Google gizlilik politikasına çok önem bir kuruluş. Ancak yapılan anlaşmalar google kullanıcıları hakkındaki bilgileri devletlere vermeye zorluyor. Aksi halde googlenin yayın yapmasını engelliyorlar.

Tüm bu hizmetleri her kese açık olarak veren google yine halka açık internet sayfalarından tüm dünya insanlarının takip etmesine izin veriyor.

Buradaki sayfa google şeffaflık raporu ana sayfası. Buradaki sayfadan yine googlenin ücretsiz olarak sunduğu çeviri hizmeti ile Türkçe’ye çevirilmiş sayfasına gidebilirsiniz.

Buradaki sayfadan devletlerin kaç tane kullanıcının bilgisine istediğinin sayısını görebilirsiniz. yaklaşık 6000 kullanıcı bilgilerini isteyen Amerika en çok bilgi talep eden devlet.

Buradaki sayfadan arama sonuçlarından kaldırılması istenen orjinal dosya isteklerinin bilgisini görebilirsiniz.

Buradaki sayfadan arama sonuçlarından devletlerin kaldırılmasını istediği adreslerin bilgisini görebilirsiniz.

Şu anda google şeffalık raporu 2011 yılı sonuna kadar yayınlanmış durumda, rapor 2012 sonunda yeniden düzenlenerek yayınlanacaktır.

 

 

 Benzer Yazılar

Yorum Ekle