İran Google Kullanmıyor

google

İran kendine ait internet ağını kurmak için çalışıyordu. Son aşamalarına gelinen İran ulusal internet ağında ilk olarak google arama motorunu kendi ülkelerinde kapatmak oldu.

Tahran rejimi bu konuyla ilgili haberleri kısmen yalanlansa da, küresel internet ağından uzaklaştırılmış İran’a özgü internet sistemine ait çalışmaları ilk meyvelerini vermeye başladı.
Reuters, İran’ın, kendi ulusal web ağını kurarak helal internet kullanacağını açıklayarak, Google’a erişimi yasaklayıp, devlet kurumlarıyla işletmelerin yeni ulusal ağa bağlandığını belirtti.
İran halkı bir süre önce Tahran rejimi tarafından açıklanan yerel internet ağını kullanmak için çalışmalarını tamamlarken Google’ı da kullanım dışı bıraktı.
İran hükümetinden yapılan açıklamada, yerel internet ağının siber güvenlik çalışmalarını güçlendirmeyi amaçladığını ifade etti. Bu açıklamanın birkaç saat öncesinde, İran televizyonları Google arama motorunun ve e-posta hizmetinin bloke edileceğini duyurdu. Hükümet adına açıklama yapan Khoramabadi adlı yetkili, Google ve Gmail’in bir sonraki açıklamaya kadar durdurduklarını açıkladı.
Hükümete bağlı bir iletişim ve teknoloji yetkilisi, ayrı bir açıklama yaparak, “Birkaç gün içinde tüm devlet kurumları ve ülke çapındaki şirketlerin ulusal bilgi ağına bağlanacaklarını” söyledi. Tüm İran vatandaşlarının bu sistemin bir parçası olacağı ifade edildi.
ABD ve İsrail ile olası bir savaş haberleriyle gündeme gelen İran’ın bu ulusal adımı, son derece yerinde bir karar olarak görülüyor. Çünkü uluslararası alanda destek alamadığında internetsiz kalabilirler.Benzer Yazılar

Yorum Ekle