Türkiyede Bilgisayar ve İnternet Kullanımı

internet

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) gerçekleştirdiği araştırmaya göre, internet kullanımı hem kamu da hem de evlerde artarken, internete ihtiyaç duymayan hane oranı yüzde 27′yi aştı. Düzenli internet kullananların oranı yüzde 37,8’e ulaşırken, internet en çok haberleri takip etmek için kullanılıyor.

TÜİK’in yayınladığı Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması sonuçlarına göre, Türkiye genelinde evden internet erişimine haiz olanların oranı yüzde 47,2. Geçtiğimiz yıla göre yaklaşık 4,5 puanlık bir artış gösteren erişim oranının yanında, internete erişim ihtiyacı duymadığını söyleyen hane oranı ise yüzde 27,6 olarak gerçekleşti.

Kentlerde internete erişim hane oranı yüzde 55,5 olarak gerçekleşirken, kırsalda bu oran yüzde 27,3 oldu. Marmara ve Batı Anadolu bölgelerinde internet erişimi olan hane oranının Türkiye ortalamasının üzerinde gerçekleştiği belirlendi.

2012 yılı Nisan ayında hanelerin yüzde 43,2’sinde genişbant İnternet erişim imkânı bulunduğu bildirildi. Tüm evlerde kullanılan erişim türleri arasında ADSL, yüzde 66,4 ile en çok tercih edilen tür oldu. 3G bağlantı ise tüm hanelerin yüzde 13,9’unda, İnternet kullanılan hanelerin yüzde 29,5’inde internet erişim imkânı sağlıyor.

Bilgisayar ve İnternet kullanımı artmaya devam ediyor

16-74 yaş grubundaki bireylerde bilgisayar ve İnternet kullanım oranları sırasıyla yüzde 48,7 ve yüzde 47,4’tür. Bu oranlar 2011 yılında sırasıyla yüzde 46,4 ve yüzde 45 olarak gerçekleşmişti.

Bilgisayar ve internet kullanım oranları 16-74 yaş grubundaki erkeklerde yüzde 59 ve yüzde 58,1 iken, kadınlarda yüzde 38,5 ve yüzde 37 oldu. Bilgisayar ve internet kullanımının en fazla olduğu il İstanbul olurken, Batı Anadolu bölgesinin ikinci sırada yer aldığı bilgisi verildi.

Bireylerin yüzde 37,8’i düzenli internet kullanıcısı

Okumaya bir sonraki sayfadan devam edebilirsiniz.Benzer Yazılar

Yorum Ekle