Windows 8

Windows 8’i tüm bilgisayar kullanıcıları ve teknoloji severler merakla bekliyordu ve çıktığı ilk günlerden itibaren pek çok kullanıcı tarafından kullanılmaya başlandı. Temel özellikleri ile windows 8 işletim sisteminin nasıl kullanıldığına ve bir göz atalım.

metro ekran modern ui

Windows 8 kurulumu olarak bir önceki tüm sürümlerinden çok hızlı kuruluyor. Yaklaşık 10-15 dakikada kurulumu bitiriyorsunuz. Windows 8’i kurduktan sonra kaşınıza metro ekranda denilen modern ui ekran geliyor. Eğer henüz Windows 8’i deneme şansı bulamadıysanız, Başlangıç ekranını size şöyle de anlatabiliriz: Ekranda pek çok küçük kutucuk var ve bu kutucukların her biri, bir uygulamayı temsil ediyor. Android ya da iOS’ta nasıl uygulama yüklüyorsanız, aynı şeyi artık Windows 8 ile de yapabiliyorsunuz.

windows 8 masaüstü ekranı

Kurulumdan sonra karşınıza windows 8’in masaüstü geliyor. Ekranın sol alt veya üst köşelerine gelip açılan küçük pencereye tıklamak ya da Charm Bar adı verilen çubuğa başvurmak. Charm Bar, fare imlecini sağ alt veya üst köşeye sürüklediğinizde ortaya çıkıyor ve Başlangıç ekranı kısa yolu dışında, arama ve ayarlar gibi seçenekler içeriyor.  Ayarlar seçenğine tıklarsanız, sağ kısımda yeni bir bölüm açılıyor. Buradan Denetim masasını açabiliyor, kişiselleştirme seçeneklerine ulaşabiliyor, bilgisayarı kapatabiliyor ve bağlı olduğunuz ağ, ses, parlaklık gibi bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Aynı bölümde, en altta göreceğiniz “bilgisayar ayarlarını değiştir” seçeneği ise, Windows 8 ayarlarının ana kumanda merkezini açıyor. Windows Update’ten kullanıcı hesaplarına, paylaşım seçeneklerinden ağ bağlantılarına kadar hemen her türlü ayarı buradan yapabiliyorsunuz.

Modern UI arabirimine ait olan bu ekranı veya diğer tüm Modern UI uygulamalarını kapatmak için, imleci ekranın en üstüne getirip, el şekline dönüştüğünde farenin sol tuşuna basıp fareyi aşağıya doğru kaydırmak yeterli oluyor.
windows 8 performansı

windows 8 donanımlar

Windows 8 performans olarak tüm önceki tüm windows sürümlerinden çok daha iyi bir performans sunuyor. Windows 8 bugüne kadar hızlı açılan bir işletim sistemi yapmayı hedeflemişti ve bunu ilk kez bu işletim sistemi ile yapmışa benziyor.

Kurulumdan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli şey sürücülerin kurulumu. Windows 8 sürücüler ile uyumu sorun olabiliyor. Tp link wireless sürücüsünün kurulumu esnasında sorun ile karşılaştık. Windows 7 sürücüsünü kurduk ancak bilgisayar yeniden başladığında işletim sistemi başlayamadı ve sistem çöktü. Tp-link 722n wireless sürücüsünü modifiye edilmiş halini Kutayzorlu.com adresinden indirebilirsiniz. Ayrıca güç yönetiminde ağ güç yönetimi wireless çekim gücünü düşürebilir.

 Benzer Yazılar

Yorum Ekle