Windows 8 Kullanım İpuçları

Başlat menüsü kıvamında…

windows 8-1

Windows 8’de eski tipte olmasa da bir başlat menüsü var, normalde Başlangıç ekranı (Metro) gideceğiniz sol-alt köşeye farenizi yaklaştırın, sol tuşla Başlangıç ekranına, sağ tuşla ise Başlat menüsü özelliklerine erişin

Programlar nereye?

windows 8-2

Kurduğunız eski programlarınız da Başlangıç menüsüne yükleniyor otomatik olarak. Onları dilediğinizce gruplandırabiliyorsunuz.
Başlangıç ekranı göründüğü kadar karışık değil, herhangi bir fare tuşuna basmadan, farenizin kaydırma tuşuyla veya farenizi ekranın sağına veya soluna götürerek ekranı kaydırabiliyorsunuz.

Uygulama menüsü

windows 8-3

Her bir program kutucuğuna sağ tıkla o program hakkında eskiden sağ tıkla yabilecekleriniz yine önünüzde…

Keyfinize göre

windows 8-4

Windows 8 Başlangıç ekranında program simgeleri (yeni adıyla kutucukları) dilediğiniz gibi gruplayıp, gruplarınızı da dilediğiniz gibi taşıyabilirsiniz. Bunu başlangıç ekranının sağ alt kısmında bulunan “-” (eksi) simgesine basarak yapabilirsiniz.

Sol üst Alt-Tab

windows 8-5

Sol üst köşe ise binbir çeşit işleve sahip, farenizi oraya götürdüğünüzde ve oradan aşağı çektiğinizde tüm açık uygulamaları görebilir ve ekran görüntülerine sağ tıklayarak onları kapatabilirsiniz. Eğer en sol üst’e farenizin sol tuşuyla basıp durursanız, uygulamalar arası şık ve hızlı geçişler yapabilirsiniz.

Sağ Alt köşe ayar köşesi

windows 8-6

Farenizi sağ alt köşeye çektiğinizde özel başlat menünüz karşınızda, buradaki ayarlardan sistem ayarlarınıza ve Windows 7’den alıştığınız ayarlara giriş yapabilirsiniz.

Tanıdık geldi mi?

windows 8-7

İşte size tanıdık bir ekran, gördüğünüz üzere Windows 7 ile ilgili tüm ayarlarınızı yapabileceğiniz, uzak ve performans ayarlarını düzenlediğiniz ekran…

Sistem Görüntüsü Nerede?

windows 8-8

Eğer Windows 7’de benim gibi sistem görüntüleriyle otomatik olarak sisteminizi geri alıyor veya temizliyorsanız, Windows 8’de bunu direk olarak yapabilmenin bir yolu yok. Ama ne yapıyoruz? Denetim Masası arama bölümüne Windows 7 yazdığınız anda Windows 7 tarzı sistem görüntüsü aracına ulaşabiliyoruz.

Sistem Görüntüsü işte burada

windows 8-9

Sisteminizi disk görüntüsü (imaj) olarak kullanabilmek için gerekli eski güzel uygulama işte burada…

Arama mı?

windows 8-10

Programlarınız veya bilgisayarınızda arama yapmak Başlat menüsü kadar Başlangıç ekranında da aslında çok kolay. “Klavyenizde herhangi bir harfe bastığınızda aramaya başlıyorsunuz bile…

Gereksiz yer işgaline son

windows 8-11

Malum, Windows 8 öncesi programlar, Başlat menüsünde kendilerine özel klasörler açarlar, burada yazılımın içinde ne var ne yoksa, hatta programı kaldırmak için bile kısa yollar koyarlardı. Eski uygulamalarınızın gereksiz simgelerini başlangıçtan kaldırmak da çok kolay, kısaca her kutucuğa sağ tıkla basıp – ki birden fazla seçebiliyorsunuz-, Başlangıç ekranında hızlıca kaldırabilirsiniz.

Geri Dönüş

windows 8-12

Windows 8, sisteminizi geri döndürmeniz, sıfırlamanız veya tamamen baştan kurmanız için bir çok seçenek sunuyor. Gerek ilk sistem görüntüsü (imaj) dan, gerek tüm ayarlarınızı ve resimlerinizi, bilgilerinizi koruyarak sıfırlamak, gerekse onlar dahil baştan sıfırlamak için seçenekler mevcut. Bilgisayarınızdan sıkıldıysanız, yeni bir başlangıç seçenekleri sizi bekliyor.

ISO’lar artık çok kolay

windows 8-13

Belki de Windows 8’in en sevdiğim özelliklerinden birisi ise, ISO dosyalarınızı kurmak için artık ne DVD veya CD’ye yazmaya, ne de sanal DVD-ROM kurmanıza ihtiyacınız var. ISO dosyasının üzerine sağ tıkla gelip “Bağla” dediğiniz anda Bilgisayarım ekranında diğer sürücülerle birlikte nurtopu gibi bir sanal DVD-ROM’unuz olacak ISO dosyasının bağlı olduğu. Kapatmak için “Çıkar” demek yeterli.

Son olarak ve en önemlisi…

windows 8-14

Eğer daha çok masaüstünde eski tarz çalışacaksanız benim gibi, can sıkıcı son noktayı da basitçe aşmanın yolu: Denetim Masası’ndan Programlar’a girip, Varsayılan Programlarınızı ayarlayın. Mesela, resim dosyaları için Metro uygulamasını yerine Windows Fotoğraf Görüntüleyici veya müzikleriniz için Windows Media Player’ı seçip, sürekli metro içine girip çıkmaktan daha kolay olacaktır.Benzer Yazılar

Yorum Ekle