Windows 8 ve Bilgisayar Kullanımı

http://teknolojidebugun.files.wordpress.com/2012/01/windows-8-6.png

Windows 8 uzun süredir piyasa çıkması beklenen bir windows işletim sistemi sürümü. Demosu internetten indirilip kullanılabilen windows 8 yakın zamanda çıkması bekleniyor. Beklenen ne diye soracak olursanız bizim tahminimiz windows 8 için uygun olan bilgisayar donanımlarının henüz tam olarak yaygınlaşmamış olması. Windows 8 dokunmatik ekranlı bilgisayarlar için özel olarak üretilmiş durumda neredeyse, deneme sürümlerini tablet bilgisayara kuranlar bilirler. Son bir aydır bilgisayar firmalarının satışa çıkardığı masa üstü dokunmatik ekranlı bilgisayarlar windows gibi dokunmatik ekranı destekleyen işletim sistemleri tarafından etkin olarak kullanılabilecek. Windows 7 dokunmatik ekranı tam olarak destekliyor ancak görsel olarak yetersiz, kullanıcıyı tatmin etmiyor. Sistem kaynaklarını çok fazla kullanıyor gibi bazıları eksileri var. Windows 8 kullanımı görsel olarak hem daha etkileyici hem de bilgisayar donanımını çok fazla kullanmıyor.

Dokunmatik ekranlar henüz bilgisayarlarda tam olarak yaygınlaşmadı. Ancak cep telefonlarında oldukça yaygınlar ve cep telefonlarının neredeyse özellikleri bilgisayarlara yaklaşıyor yani windows 8 işletim sistemi hem bilgisayarlar da hem de cep telefonlarında kullanılabilir mi acaba?

Piyasada milyonlarca telefon var. Akıllı telefonların oranı gün geçtikçe artıyor ve bir sürü de tablet var. Bugün piyasadaki akıllı telefon ve tabletlerin büyük kısmı, PC’lerin özelliklerine sahip değil. Bu aygıtların çoğu hem kurumsal hem kişisel amaçlarla kullanıldıkları halde gerekli güvenlik özelliklerine sahip değiller. Yönetim özelliklerinde de bu böyle. Örneğin çoğu telefondan yazdırma işlemi yapamıyorsunuz. Bunun için hizmetler var ama doğrudan telefondan yapamıyorsunuz. Web içeriğinin tamamı da görüntülenemiyor. Mesela Flash. O yüzden, bu cihazların PC’ler kadar işlevsel olmadığını söyleyebiliriz.

Windows 8: Sil baştan

Windows 8’de yaptığımız şey, Windows’u çekirdek seviyesinden başlayarak yeniden tasarlamak oldu. Windows’un telefon sürümü güvenlikten yazdırmaya tüm bu işlevleri içerek. Windows 8’in bir de tabletler için RT sürümü olacak ki, bunda normal Windows’la yaptığınız her şeyi yapabiliyorsunuz. Intel mimarisi üzerinde çalışan Windows 8 ise sizin için önemli olan tüm eski uygulamaları Metro arabirimiyle çalıştırabilecek. Bir de Server sürümü var. Kurumsal dünyada sunucular giderek sanallaşıyor. Giderek daha fazla sanal veri merkezi kuruluyor. Bunların hepsi de aynı çekirdeği kullanacak. O yüzden de bunun insanların web’i kullanış tarzını değiştireceğini düşünüyorum. Bu üç sürüm de sözü geçen tüm özelliklere ve yeni kullanıcı arabirimlerine sahip olacak.

Windows 8 bilgisayar kullanım şekilini değiştirdiğini iddea etse de yeni nesil gelişen teknolojilere ayak uydurmaya çalışıyor gibi görünüyor. Çünkü hali hazırda hala bir teknolojik donanım piyasaya sürmüş değil, hazır geliştirilen donanımları destekliyor ve onlar üstünden satış yapıyor.Benzer Yazılar

Yorum Ekle