Windows 8’in İyi ve Kötü Yanları

Windows 8Geçtiğimiz günlerde windows 8 işletim sisteminin tanıtımı yapıldı ve pek çok kişi tarafından hemen kullanılmaya başlandı. Chip‘te windows 8 işletim sisteminin artı ve eksi yönlerini inceledi.

Artı Yönleri

1- Windows 8 ile birlikte çoklu monitör desteği, daha önce olmadığı kadar kullanışlı. Artık çift monitör ya da ikinci bir ekran kullanımı için uzman olmanıza gerek yok.

2- Artık USB 3.0 destekli bir sabit disk ya da USB bellekleri tam kapasite ile kullanmak için özel sürücülere ihtiyacınız yok. Sadece takın ve çalıştırın…

3- Daha fazla özellik, renklerle daha anlaşılabilir bir liste, geliştirilmiş listeleme… Yeni görev yöneticisi, daha önce hiçbir Windows’ta görmediğimizkadar kullanışlı.

4- Özellikle Metro için üretilen sürüm, sade, basit ve son derece hızlı. Tek eksiği ise, Metro üzerinde çalıştığından, Flash desteği sunamaması.

5- Ne Windows Vista, ne da Windows 7, Windows 8’in kurulum hıznın yakınından bile geçemiyor. Kurulum süresi bizim için 10 dakika oldu. Sistem, bu 10 dakika içerisinde, tamamen hazır hale gelmişti bile…

6- Artık Windows 8 ile birlikte gelen bir anti-virüs yazılımınız da var: Windeos Defender. İşini şaşırtıcı derecede iyi ve eksiksiz yapan Defender, sizi genel tehditlerden rahatlıkla koruyabiliyor. Daha fazlasını isteyenler ise, hala alternatif paketleri kullanabiliyor…

7- Ocak 2013 sonuna kadar geçerli olacak kampanya çerçevesinde, Windows XP, Windows Vista veya Windows 7 kullanıcıları, yeni Windows 8 Pro’yu sadece 79TL’ye indirerek mevcut bilgisayarlarının işletim sistemlerini güncelleyebilecekler. 2 Haziran 2012 ve 31 Ocak 2013 tarihleri arasında Windows 7’li bilgisayar satın almış kullanıcılar ise www.windowsupgradeoffer.com adresinden sunulan Windows Yükseltme Teklifi ile 29 TL’ye Windows 8 Pro’yu indirebiliyorlar.

8- Metro için geliştirilen oyunlar ve diğer uygulamaların açılış hızları, çalışma performansları ve keyifli seçenekleri, Windows 8 uygulamalarını artılar arasına rahatlıkla sokuyor.

9- Windows 7’nin kopyalama sihirbazı, en az diğer Windows’larınki kadar sinir bozucu olabiliyordu. Ama Windows 8 ile birlikte bambaşka bir sihirbazımız var. Artık kopyalama işlemini duraklatıp daha sonra devam edebiliyoruz. Sihirbaz penceresine eklenen grafik ise, hızın ne zaman artıp ne zaman azaldığını anlamamızı sağlıyor.

10- Windows 8’in Enterprise sürümünde bulunan bu özellik sayesinde, USB bellek üzerinde çalışan bir Windows 8’e sahip olabiliyoruz. Bu sayede, taşınabilir bir Windows hayal olmaktan çıkıyor.

11- Metro arabirimi masaüstü PC’ler ye da geleneksel laptop’lar için çok da gerekli olmayabilir. Ama konu tablet bilgisayarlar olduğunda, bu arabirimin bizlere sunduğu çok fazla şey olduğu hemen fark edilebiliyor.

12- Windows 7 ile benzer sistem gereksinimlerine ihtiyaç duysa da, Windows 8, sistem kaynaklarını çok daha verimli kullanmayı başarıyor. Gerek işlemci kullanımı, gerek RAM kullanımı, Windows 7’ye oranla çok daha düşük bir düzeyde.

13- Eğer Windows 8’e Microsoft hesabınızla giriş yaptıysanız, işletim sistemi ve hesabınız arasında kusursuz bir senkronizasyon imkanına sahipsiniz. Ayarları, senkronizasyon ayar menüsündeki seçenekler yardımıyla kolaylıkla yapabilirsiniz.

14- Windows’unuz artık çok mu yavaşladı. Kurduğunuz onlarca yazılım yüzünden işletim sisteminiz “şişti” mi? Üzülmeyin, artık Windows 8 ile her şeye en baştan başlayabilirsiniz. Bu özellik aslında cep telefonlarındaki “fabrika ayarlarına dönüş” seçeneği ile aynı işleve sahip. Yani size tertemiz, ilk kurduğunuzda karşınızda gördüüğünüz Windows’a geri dönme imkanı tanıyor.

15- Yılların hayali, hep “olacak” denilen şey, nihayet Windows 8 ile gerçek oldu: Hızlı açılan bir Windows! Aslında bu durum küçük bir hile ile gerçekleşiyor. Siz bilgisayarı kapatsanız da, bazı Windows elemanları tam olarak kapatılmıyor ve beklemeye alınıyor. Bu sayede, bir dahaki açılış adece birkaç saniye içerisinde tamamlanabiliyor.

Eksi yöneleri için bir sonraki sayfadan devam edin.Benzer Yazılar

Yorum Ekle