Atomdan Daha Küçük Maddenin Bulunuşu

Bilinen en küçük parçacık atomdu. Bilim adamları uzun süredir Cern’de sürdürdükleri çalışmalar sonucunda Hig bozunu adı verdikleri karmaşık bir dizi süreç içinde atomdan daha küçük bir madde, parçacık olduğu resmen gördüler. Cern uluslar arası bir araştırma merkezi ve dünyanın en önemli bilim adamları, fizikçileri orada bu tarihi buluşa imza attı ve tanıklık yaptı. En küçük bu maddenin bulunuşu ile ilgili yapılan açıklamalar:

büyük buluşun basın açıklaması

Başka bir kıtada görüntülü sunulan ilk Yüksek Enerji Konferansı’nda fizikçiler Higgs Bozonu deneyi hakkındaki açıklamaları yaptı. Deneylerinde dört bin fizikçi ve mühendisin çalıştığı Higgs Bozonu’na işaret eden parçacığın bulunması, maddenin neden yoğunluğa sahip olduğu ve evrendeki temel kuvvetleri açıklayan Standart Model’in eksik kalan kısımları da tamamlayabilir.

‘EVET BULDUK’

11.40: CERN Genel Direktörü Rolf Heuer: Evet, parçacığı bulduğumuzu söyleyebilirim. Bu küresel bir başarı. Bir keşif yaptık ve yeni bir parçacık bulduk. Bugün tarihi bir dönemeçteyiz. Ancak bu sadece bir başlangıç. Hepimiz gurur duymalıyız. Gelecek için iyimser olmalıyız.

Higgs Bozonu teorisini ilk kez ortaya atan ve bugün 83 yaşında Peter Higgs, toplantı salonunda gözleri dolarak, “Bu hayatımda tanık olduğum en büyük olay” ifadesini kullandı.

11.39: Gianotti, 2012’de yapılan Higgs Bozonu deneylerine ait detaylı istatistiksel ve matematiksel bilgilerin, 25 Temmuz’dan itibaren erişilebilir olacağını açıkladı. Bilim kadını, elde edilen sonuçta emeği geçen herkese teşekkür etti ve gelecekteki araştırmalar için büyük bir adım attıklarını söyledi. Sunum, alkışlarla sona erdi.

Okumaya bir sonraki sayfadan devam edebilirsiniz.Benzer Yazılar

Yorum Ekle