Atomdan Daha Küçük Maddenin Bulunuşu

11.30: Gianotti, Incandela ve CMS ekibinin 125 GeV enerji seviyesinde gördüğü parçacığı, 126.5 GeV seviyesinde, five-sigma doğruluğunda tespit ettiklerini açıkladı ve sonuçları gösteren verileri sundu. Açıklamanın ardından salonda büyük bir alkış koptu.

11.20: Gianotti: “Bundan sonraki aşama, keşfedilen yeni parçacığın doğasını ortaya çıkarmak ve evreni anlamamızda bize nasıl bir katkı yapacağını anlamak. Analizler yaparak, bu parçacığın uzun yıllardır peşinde olduğumuz Higgs Bozonu olup olmadığını anlayacağız. Standart Model, evreni anlamamızı sağlayan temel parçacıkları tanımlıyor. Ancak evrendeki maddeler, bizim tespit ettiğimiz yüzde 4’lük madde miktarından daha fazla olmalı. Higgs Bozonu’nu ortaya çıkarmamız, evrenin yüzde 99’unu anlamamız için bize yardımcı olacak.”

Gianotti, 2011 ve 2012’deki deneylerin fiziksel açıklamalarını yapmaya devam ediyor. Gionetti, Aralık 2011’deki Power Point sunumunda da bugün olduğu gibi  Comic Sans karakteri kullanmıştı. İtalyan bilim kadını, Twitter’da aynı konu yüzünden yine espri konusu oldu.

‘ATLAS PARÇACIĞI GÖRDÜ’

11.10: Giaonetti, 2012’de karşılaştıkları en büyük zorluğun, geçmişteki deneylerde biriken çok büyük miktardaki veriyle başa çıkmak olduğunu söyledi. Aralık 2011’de dünyanın izlediği Higgs Bozonu sunumunu yapan kişi olan Giaonetti, yığın haline gelen verilerle başa çıkabilmek için uzun bilgisayar işlemleri gerçekleştirdiklerini söyledi.

Gionetti, Atlas detektörünün, CMS tarafından tespit edildiği açıklanan parçacığı 126 GeV(gigaelektronvolt) seviyesinde, five-sigma seviyesinde gördüğünü söyledi. Gionetti, CMS gibi ATLAS ekibi olarak da Higgs Bozonu’nun atomların çarpıştırılması deneyinde izole edilebilmesi için “diphoton decay” yöntemine odaklandıklarını söyledi.

http://sukristali.110mb.com/imagehost/images/42715324574983366248.jpg

11.06:CERN’in araştırma direktörü Sergio Bertolucci: Bu sonuçların bizi heyecanlandırmaması mümkün değil. Geçtiğimiz yıl, 2012’e Higgs benzeri bir parçacık bulacağımızı söylemiştik. Yeni parçacık, bugün elimizdeki verilerden ileride çok daha fazla bilgi çıkarmamızı sağlayacak.

Bertolucci, elde edilen sonuçların 2011 ve 2012’deki verilere dayandığını ve analizlerinde devam ettiğini belirtti. CERN deneyinin sonuçları, bu ayın sonunda akademik yayımlarda yer alacak.

11.05: AP haber ajansı, Joe Incandela’nın açıklamasını şu şekilde duyurdu:

“LHC atom çarpıştırıcısında görev alan iki bağımsız ekipten biri, evrendeki tüm maddelere büyüklük ve şeklini verdiğine inanılan yeni bir atom altı parçacığına ait güçlü deliller elde ettiğini açıkladı. CMS ekibinin başında yer alan Joe Incandela, CERN’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ndeki toplantıda, elde edilen verinin, kesinlikle bir keşif için netlik ortaya koyduğunu söyledi. Buna rağmen Incendela, keşfedilen yeni atom altı parçacığının takibi sürülen Higgs Bozonu olup olmadığını kesinleştirmediklerini” söyledi.

11.00: Incendela’nın sunumunun ardından, LHC’deki diğer detektör olan Atlas’ın deney ekibin başında yer alan Fabiola Gianotti sunumuna başladı. Gianotti, üç bin kişilik bir ekibin başında yer alıyor.

http://sukristali.110mb.com/imagehost/images/82232355443825835057.jpg

lhc

Okumaya bir sonraki sayfadan devam edebilirsiniz.Benzer Yazılar

Yorum Ekle