Atomdan Daha Küçük Maddenin Bulunuşu

HİGGS BOZONU’NA AİT İŞARET KEŞFEDİLDİ

10.53: ABD’li fizikçi Sean Carroll Discover Magazine’e yaptığı açıklamada, CERN’de yapılan keşfi değerlendirdi.

Carroll, “Ortada çok büyük bir soru var. Standart Model kapsamında Higgs Bozonu’nda bazı istatistiksel dalgalanmalar mı görüyoruz? Yoksa karşımızda farklı kanallarda beliren, yeni bir parçacığa ait bir iz mi var?” yorumunu yaptı.

Carroll, deneylerde farklı kanalların kolaylıkla yanlış eşleştirme yapılabileceğine ve bu yüzden Higgs teorisine yeni, görsel parçacıklar eklenebileceğine dikkat çekti.

http://sukristali.110mb.com/imagehost/images/81588750736741538746.jpg

‘SONUÇLAR BİRBİRİYLE UYUMLU’

10.40: Incendela, deneylerdeki hassaslık seviyesinin 4.9 sigma olduğunu ve sonuçların birbirleriyle uyumlu olduğunu belirtti. Incendela aynı zamanda 2011’de yapılan deneylerle de en son elde edilen sonuçların birbirini doğruladığını belirtti. Bu açıklamaların ardından salondan büyük bir alkış yükseldi. Incendela, Higgs Bozonu deneylerinde yer alan binlerce bilim insanı ve mühendisi kutladı.

Incandela’nın yaptığı ve Reuters’ın geçtiği açıklamanın ardından, Twitter’da verilen sonucun doğruluğunu sorgulayan mesajlar akmaya başladı. Twitter’da görüşlerini paylaşan fizikçiler, elde edilen sonucun five-sigma seviyesinde olup olmadığını sorguluyor.

http://sukristali.110mb.com/imagehost/images/26812991287325140251.jpg

Incandela, gerçekleştirdikleri iki testin birleştirilmesiyle ortaya çıkan sonucun, kesinlikle çığır açıcı olan bir five-sigma (fizikte yüzde 99.99997 doğruluk eviyesi) seviyesini gösterdiğini belirtti.

10.30 Incandela, yeni bir atom altı parçacık keşfedildiğine yönelik açıklamalarını daha sonra netleştiren şu ifadeleri kullandı:

“Higgs Bozonu teorisiyle uyumlu olan bir atom altı parçacığın keşfedildiğini söyleyebilirim.”

Incandela, Cenevre’de gerçekleştirilen konferansta yaptığı açıklamada, “Bu ön bir tespit. Ancak Higgs Bozonu’na işaret etmesi açısında çok güçlü ve somut olduğuna inanıyoruz” dedi.

10.25: Incandela, Higgs Bozonu’nun iki enerjik fotona dönüştüğü süreçten bahsederek, Tanrı Parçacığı’nı tespit etme çabalarında yeni atom altı parçacıklar bulmuş olabileceklerini belirtti.

10.20: Incandela, elde ettikleri sonuçları birazdan açıklayacağını belirtti. Higgs Bozonu’nu tespit için dört dağılım modeline baktıklarını belirten Incandela, mühendislerin kullandığı karşılıklı kontrol tekniğini açıkladı.

http://sukristali.110mb.com/imagehost/images/40609553774140941263.jpg

Okumaya bir sonraki sayfadan devam edebilirsiniz.Benzer Yazılar

Yorum Ekle