Cennet Aranmaya Başlandı

öbür dünya

İnsanlık var oluşundan bu yana dünyayı ve evreni anlamak için büyük bir çaba harcıyor. Tüm semavi dinlerde cennet ve cehennem inancı var ve din inanışları insanlığa büyük yön vermekte. Bilim insanları şimdi bu cennet ve cehennemi araştırmaya koyuldular. Eğer inanışlarımız bilimsel olarak gerçek olduğu ortaya konarsa insanlık tarihi yeniden yazılır.

Kıyamet alametlerinden biri ise, insanlığın teknoloji ve bilimde çok ileri gideceği ve dini olaylara bilimsel açıklamalar getirebileceği ve yaşanan bu olayların kıyamet yaklaştığına işaret ettiği. BTnet‘in haberine göre.

Kaliforniya Üniversitesi, aldığı 5 milyon dolarlık fonla ölüm, ölümden sonraki hayat, cennet ve cehennem kavramlarına yanıt arayacak.

Üç yıl sürecek “Ölümsüzlük Projesi”nin başında John Martin Fischer bulunurken, proje kapsamında irdelenecek “ölümsüzlük” konusu en dikkat çekici detay olarak göze çarpıyor. Konuyu değerlendiren Fischer, ölüme yaklaşma deneyimi ve benzer olayları belgelendirme, ölüm sonrası hakkında mantıklı ipuçları mı yoksa biyolojik açıklamaları olan yanılsamalar mı olduğunu çözmeyi amaçladıklarını söyledi. Proje kapsamında bilim insanları, filozoflar ve teologların fikirlerine danışılacağı gibi farklı dinlerdeki cennet-cehennem kavramları, ölümsüzlüğe bakış ve ölümden sonraki hayat gibi konular araştırılacak.

Projedeki inceleme konularını değerlendiren Fischer, “Ölümden sonra yaşam sıkıcı mıdır?”, “Ölüm yaşamı anlamlandırır mı?”, “Eğer ölemeyeceğimizi bilirsek cesaret gibi erdemlere sahip olabilir miyiz?” gibi sorulara yanıt aranacağını ifade ederken, proje sonunda ortaya çıkan belgeleri bir kitapta toplayacaklarını söyledi.

Fischer’a John Templeton Vakfı tarafından verilen bu fon, UCR’daki bir sosyal bilimler profesörüne bugüne kadar verilmiş en büyük meblağ. Projeyle birlikte, yıllardır ölüm sonrası deneyim yaşamış birçok insan sorularına cevap bulma şansı yakayacağı gibi, konunun birçok dine göre irdelenecek olması aradaki ‘farklılıkların’ kalkması açısından da oldukça faydalı olacağa benziyor.

 Benzer Yazılar

Yorum Ekle