Yüze Şekil Veren Genler Bulundu

yüz genleri

İnsan yüzüne şekil veren genler bulundu, bu genler değiştirilirse insan yüzleri doğumdan önce istenildiği gibi şekillendirilebilecek.

Bu genlerin nasıl işlediğinin anlaşılması gelecekte küçük DNA örneklerinden alınan bilgi kullanılarak detaylı portrelerin yapılmasına imkan sağlayabilir.

Araştırmacılar yüz şeklini belirlediği ortaya çıkan beş genin incelenmesi sonucunda adli tıp alanında büyük ilerleme kaydedilebileceğini düşünüyor.

Daha önce insanların yüzlerini ortaya çıkaran genlerle ilgili hiç birşey bilinmiyordu.

10 bin kişi üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları Plos Genetics adlı dergide yayınlandı.

Hollanda’daki Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi için çalışan araştırma ekip başkanı Manfred Kayser ”Buldularımız oldukça heyecan verici. İnsan yüzünün nasıl şekillendiğini anlamaya yaklaştık” dedi.

Kayser sözlerine ”Belki bir gün sadece DNA örneği aldığımız insanların portrelerini yapabileceğiz. Bu da adli tıpçıların, polislerin çok işine yarayacaktır” diyerek devam etti.

Araştırmacılar deneye katılanları MRI cihazına sokarak yüzlerinin özelliklerini kayda geçirdi. Daha sonra deneklerin DNA’ları üzerinde yapılan araştırma 5 farklı genin yüz şeklinin belirlenmesi üzerinde etkili olduğunu gösterdi.

DNA’dan portre çizme işlemi yakın gelecekte olası görünmüyor ancak sonuçlar umut vaadediyor.

Ayrıca artık DNA’dan saç ve göz renginin öğrenilebileceği ve kan örneğinden yaş tahmini yapılabileceği biliniyor. Bütün bunların adli tıpta büyük ilerleme sağlaması bekleniyor.Benzer Yazılar

Yorum Ekle