Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit (H2O2) soluk mavi renkte; sulandırıldığında ise renksiz hale gelen bir bileşiktir. Hidrojen peroksitin akmazlık değeri, sudan daha yüksektir. Çok güçsüz bir asit olan bileşik; özellikle kâğıt sanayinde kâğıtlara beyaz renk vermek için üretilmektedir. Bileşik ayrıca dezenfektasyon, oksitleme, antiseptik üretimi ve roket yakıtı üretiminde de kullanılmaktadır.

İnsan vücudunda bu molekülü parçalamak üzere karaciğerde üretilen katalaz adlı bir enzim yer almaktadır. Bu enzim, hidrojen peroksit molekülünü parçalayarak su ve oksijen molekülü eldesi sağlar.

Hidrojen peroksit ilk defa 1818 yılında Fransız kimyacı Louis Jacques Thénard tarafından baryum peroksitin nitrik asit ile bileşiğe sokulmasıyla elde edilmiştir. Üretildikten sonra, uzun süre boyunca bileşiğin kararsız olduğuna inanıldı. 19. yüzyılın sonunda Petre Melikishvili ve öğrencisi L. Pizarjevski bileşiğin doğru formülünün H-O-O-H şeklinde olduğunu gösterdi.

Halk arasında oksijenli su olarak bilinir ve antiseptik özelliği nedeniyle pansumanlarda kullanılır. oksijenin -1 değerlik aldığı bileşiktir. oksijen çoğunlukla -2 değerlik aldığından ender bir durum olarak nitelendirilir.

Saç kökündeki hücreler tarafından her yaşta az miktarda üretilen hidrojen peroksit deride birikerek saçların beyazlamasına neden olur.

Tekstil sektöründe tekstil materyalini ağartmak için kullanılır.

Matbaa sektöründe kağıt hamurunu beyazlatmak için kullanılır.

Kaynak: hidrojen peroksit ”

Aşağıdaki linklerde değişik kimyasallara ait geniş bilgiler mevcut. İlgilisine.

www.polielektrolit.net
www.sitrikasit.net
www.asetikasit.net
www.soda.gen.tr
www.hidrojenperoksit.net
www.sodyummetabisulfit.com
www.sodyumhidroksit.net
www.demirsulfat.org
www.fosforikasit.org
www.kostik.info.tr
www.hipo.name
www.hcl.gen.tr
www.nitrikasit.gen.trBenzer Yazılar

One thought on “Hidrojen Peroksit

Yorum Ekle