kot pantolon…

işçilerin pantolonunu şimdi dünya giyiyor

Genç misiniz yoksa yaşlı mı? Fark etmez, ister iki yaşında bir çocuk isterseniz 70 yaşında bir dede olun kot pantolon giyinmenin yaşı da yeri de yok. Topuklu bir ayakkabıyla şık olursunuz, babetle spor… Taşlanmışı, darı, bol paçalısıyla modası hiç geçmeyen bu mucizevi giysiyi kim icat etti, dünyanın her yerinde nasıl yaygınlaştı? İşte İngilizce denim kelimesinin Türkçe karşılığı olan kotun tarihi…

Jean nedir?

İtalya’nın Cenova şehrinde 16’ncı yüzyılda üretilen ve sonra İngiltere’de popüler olan bir kumaş türü jean; pamuk, keten ve yün karışımından dokunmuş. Bir de denim var ki bu kumaşın tarihi 17’nci yüzyıla Fransa’nın Nimes kasabasına kadar uzanıyor. Aralarındaki farka gelince; denim daha dayanıklı, jean ise daha pamukluydu.

Jean pantolonu kim icat etti?

18’inci yüzyılda dayanaklılığı nedeniyle işçi giysilerinde kullanılan denim kumaşlardan 19’uncu yüzyılda maden işçileri için pantolon yapıldı. Denimden pantolonunun seri üretimini 1853 yılında Levi Strauss başlattı. Pantolonla başlayan üretim gömlek, elbise, ceket, etekle sürdürüldü. Amerikalı askerler tarafından dünyaya tanıtılan bu kumaştan giysileri Wrangler ve Lee gibi firmalar da üretmeye başladı. James Dean, Elvis Presley ve Marlon Brando gibi dünyaca ünlü isimler giyince de jean çılgınlığı herkesi sardı.

Üretilen ilk seri kot ne renkti?

Levi Strauss tarafından üretilen ilk seri kotun rengi belki şaşıracaksınız ama kahverengiydi.

Türkiye’ye ilk ne zaman girdi?

Türkiye’de ilk kot üretimi 1940’lı yıllarda Muhteşem Kot tarafından yapıldı ve kot adıyla markalaştırıldı. 1980’li yıllarda serbest piyasa ekonomisiyle kapılar açılıp da yabancı markalar piyasaya girince yabancı olanlar satışta liderliğe oturdu.

Dünyanın en pahalı kot pantolonu hangisi?

Merkezi New York’ta bulunan APO Jeans dünyanın en pahalı kot pantolonlarını üretiyor. Fiyatlar bin ile 4 bin dolar arasında değişiyor. Nasıl bir kot diye merak ediyorsanız şunu söyleyelim keramet kotta değil düğmede. Eğer kotun düğmesi gümüş ise bin, altın ise bin 500, elmas ise 4 bin dolar.

Kotun organiği olur mu?

Piyasada organik jeanler de var. Bu jeanler doğal ortamda, hiçbir kimyasal kullanılmadan yetiştirilen pamuklardan üretiliyor.

Dar kot pantolon giyinmenin zararı var mı?

Uzmanlar dar kot pantolonların kadınlarda damarları sıkıştırarak varise ve sistit gibi rahatsızlıklara yol açtığı konusunda uyarıyor. Bel ve mide bölgesini aşırı derecede sıkan dar kotlar, reflü, gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıklarını tetiklediğini söylüyor.
Kotu bu kadar popüler yapan özelliği nedir?

Bunun bir değil, birkaç yanıtı var… Her ne kadar günümüzde üretimde naylon ve başka malzemeler karıştırılsa da kot kumaşı pamuklu. Ayrıca dayanıklı. Yaz- kış giyilebiliyor, üzerine işlenen taşlarla abiye bir giysi bile oluyor.

Kotun bakımı nasıl yapılır?

Kot, bakımı son derece kolay bir kumaştır. Yıkarken tersini çevirmenizde fayda var, zira rengini uzun süre korur. Kot pantolonlar ütü yapmaktan da kurtarır ama isterseniz ütüleyebilirsiniz. Ama ılık olmak şartıyla…

Eskiyen kot pantolo-numu ne yapayımı

Sakın atmayın! Dizi yırtılan, yıpranan kot pantolonlarınızı neredeyse her alanda kullanabilirsiniz. Mesela ufak bir kaç müdehaleyle kotunuzdan çanta, şort, cüzdan yapabilirsiniz.Benzer Yazılar

Yorum Ekle