Zehirli Yılan Türleri

http://4.bp.blogspot.com/_pXYhw6NzKDQ/Syvlh-hnpEI/AAAAAAAAAG0/GxVXsz1S4fM/s400/engerek-yilani.jpg

Engerek, engerekgiller (Viperidae) familyasından Vipera cinsini oluşturan çeşitli zehirli yılan türlerine verilen genel ad. Uzun, kıvrık ve içi boş olan ikişer tane zehir dişleriyle bunların gerisinde daha küçük yakalama dişleri mevcuttur. Başları üçgen şeklinde ve kuyrukları küttür. Daha çok geceleri avlanırlar.

http://1.bp.blogspot.com/_NlAjJ2XGKo4/TE4Y7I1MpRI/AAAAAAAAALo/V6E3b3_HAWg/s400/a%C4%9Fr%C4%B1+engere%C4%9Fi.jpg
Engerekgiller (Viperidae) bir zehirli yılanlar familyasıdır. Bu yılanlar Avustralya ve Madagaskar dışında dünyanın her yerinde bulunabilir. Hepsinin zehrin enjeksiyonunu sağlayan göreli olarak uzun dişleri vardır.

http://4.bp.blogspot.com/-EZMszhvQ38g/T3WTX_DH2TI/AAAAAAAAWz8/cSguNMPoEjA/s1600/cingirakli-yilan-9.jpg

Çıngıraklı yılanlar (Crotalinae), engerekgillerin Asya ve Amerika’da bulunan bir alt familyasıdır. Bu alt familya, başın her iki tarafında, burun deliği ve göz arasında bulunan çukur şeklindeki ısı sensörü organlarının (çukur organ) varlığı ile ayrılırlar. Çıngıraklı yılanlar tanımlanmış 18 cinsi ve 150 türü bulunur. Bunlardan 7 cins ve 54 türü Eski Dünya’da, 11 cins ve 97 tür Yeni Dünya’dadır. Bunlar ayrıca Amerika kıtasında bulunan tek engerek alt familyasıdır. Bu alt familyanın tip cinsi Crotalustur (çıngıraklı yılan), bunun tip türü C. horridustur (çizgili çıngıraklı yılan).

http://2.bp.blogspot.com/-Tb73xoba7Tw/TmEa8HRVOoI/AAAAAAAAAAA/3J8QatbSMno/s1600/Elapidae.jpg

Elapidae ya da elapidler zehirli bir yılan ailesidir. Hint Okyanusu ve Pasifik de dahil olmak üzere dünyanın tropik ve tropik altı bölgelerinde bulunur. Elapid Yunanca deniz balığı anlamına gelen éllops sözcüğünden türetilmiştir. Zehir enjekte etmeye yarayan bir dizi boş, sabit zehir dişi ve 18 cm’den (Drysdalia) 6 m’ye (Ophiophagus) kadar değişen uzunlukları ile tanınır. Şimdiye kadar tanımlanmış 61 cinsi ve 325 türü bulunmaktadır.

http://1.bp.blogspot.com/-dWUjkUK2r-w/TcQMFH5rmXI/AAAAAAAAAuI/5U9sJHy4njc/s320/king-cobra-india.jpg

Kral kobra (Ophiophagus hannah, Naja bungarus olarak da bilinir), dünyanın en uzun zehirli yılanı.Uzunluğu 6.7 metreye ve ağırlığı da 9 kilograma kadar çıkabilir. Bu tür Güneydoğu Asya’dan Hindistan’a kadar çok geniş bir yaşam alanına sahiptir. Kral kobranın cins ismi olan Ophiophagus “yılan yiyici” anlamına gelir. Bu yılanların diyetinde öncelikle, aralarında pitonların ve hatta kendi türünün daha küçük üyelerinin de bulunduğu, diğer yılanlar yer alır. Kral kobralar Hinduizmde yok oluşun ve yeniden oluşumun tanrısı Shiva’nın habercisi olarak görülür.

http://4.bp.blogspot.com/-AR-ciJc6n-A/T1B63rceGQI/AAAAAAAAAEY/-tqhd0POa8o/s320/1302271370_PBS-Nature-S28E03-Black-Mamba-2009.jpg

Kara mamba (Dendroaspis polylepis), Elapidae familyasından son derece saldırgan ve zehirli bir yılan türü. Anavatanı Afrika olup, dünyanın ikinci en uzun zehirli yılanıdır. Sadece kral kobra daha uzundur.

http://3.bp.blogspot.com/-fIFOshahyq0/TkuRbPMLcfI/AAAAAAAABwc/Ib0sKjAbaWU/s1600/imagesCA77X2DZ.jpg

Mercan yılanları Elapidae ailesinde yer alan büyük bir yılan grubudur. Eski Dünya mercan yılanları ve Yeni Dünya mercan yılanları olmak üzere iki ayrı gruba ayrılır. Eski Dünya mercan yılanının sadece bir cinse (Calliophis) ait 11 türü, Yeni Dünya mercan yılanı ise üç cinse ait (Leptomicrurus, Micruroides ve Micrurus) toplam 65 türü bulunur.

http://4.bp.blogspot.com/_mcacC9CVqtU/TCEvvRrXJWI/AAAAAAAAABI/cxFk5-B474o/s1600/Bothrops+jararaca.jpg

Bothrops Orta ve Güney Amerika’da bulunan zehirli bir çukur engerek cinsidir. Cins adı Yunanca bothros (çukur) ve ops (göz veya yüz) sözcüklerinden türetilmiştir. Bu cinsin üyeleri Amerika kıtalarında yaşayan diğer herhangi bir zehirli yılandan daha çok insan ölümünden sorumludur.Campbell JA, Lamar WW. 2004. The Venomous Reptiles of the Western Hemisphere. Comstock Publishing Associates, Ithaca and London. 870 pp. 1500 plates. ISBN 0-8014-4141-2. Cinse ait tanımlanmış 32 tür bulunmaktadır.

http://4.bp.blogspot.com/_pXYhw6NzKDQ/Syvlh-hnpEI/AAAAAAAAAG0/GxVXsz1S4fM/s400/engerek-yilani.jpg

Bayağı engerek (Vipera berus), engerekgiller (Viperidae) familyasından Avrupa ve Asya’da geniş bir dağılım gösteren zehirli bir engerek türü.

http://1.bp.blogspot.com/_XSoRof7RYAM/TGvcvirZaFI/AAAAAAAAGpA/-A3rb98vqII/s400/Laticauda_colubrina.jpg

[[Şeritli kobra]] (Laticauda colubrina) [[Hindistan gözlüklü kobrası]]. Böyle denmesinin sebebi arkasındaki şekildir. [[Tüküren kobra]] [[Asya kobrası]] Kobra, Elapidae familyasında yer alan çeşitli yılan türlerinin ortak adı. Genelde Asya Avustralya ve Afrika’nın çöllerinde ve tropik bölgelerinde yaşarlar. Kobralar aslında sağırdır. Flüt çalsanız dans etmez. O sadece flütün hareketlerinden dans eder.

http://i1.ytimg.com/vi/0RB8Wg6mZQU/hqdefault.jpg

Crotalus durissus Güney Amerika’da bulunan zehirli bir çukur engerek türüdür. Cinsinin en geniş dağılım alanına sahip üyesi olan bu tür bulunduğu bölgelerde ciddi bir tıbbi problem oluşturur.Warrell DA. 2004. Snakebites in Central and South America: Epidemiology, Clinical Features, and Clinical Management. In Campbell JA, Lamar WW. 2004. The Venomous Reptiles of the Western Hemisphere. Comstock Publishing Associates, Ithaca and London. 870 pp. 1500 plates. ISBN 0-8014-4141-2. Burada anlatılan aday ile birlikte toplam sekiz alt türü tanımlanmıştır.

Dört Büyükler Güneybatı Asya’nın en tehlikelileri olarak kabul edilen zehirli yılanlardır.

http://1.bp.blogspot.com/-73p6h4B9qek/Tfc9cAT_eQI/AAAAAAAAAIE/s0ZMf5POd8w/s1600/naja-naja--naja-naja-2.jpg

Naja, elapidae ailesinden zehirli bir yılan cinsidir. Kobra adını paylaşan pekçok cins olmasına rağmen, naja genellikle kobralar olarak bilinen en tanınan ve en yaygın olan yılan grubudur. Naja cinsi 20, 22 tür içerir, ancak son yıllarda geçirdiği birkaç taksonomik revizyondan sonra, kaynaklar büyük çeşitlilik gösterir. Tür Afrika, Ortadoğu, Hindistan, Güneybatı Asya ve İndonezya boyunca dağılmıştır.

http://3.bp.blogspot.com/_xAF3to1NsXo/TI-0BRE4vGI/AAAAAAAABtM/pFOYyp37R4A/s1600/taipan.PNG

Taipan, elapidae ailesinden büyük, hızlı ve oldukça zehirli bir Avustralya yılanıdır. Cins adı Oxyuranus Yunancadaki oxys (sivri) ve oura (kuyruk) kelimelerinin birleşiminden oluşur. Bir türü Inland Taipan en ölümcülü olmamasına rağmen dünyada karada yaşayan yılanlar arasında en güçlü zehire sahip olanıdır. Taipan ismi Donald Thompson tarafından Queensland, Avustralya’daki Cape York Yarımadasında yaşayan Aborjin halkının kullandığı kelimeden sonra verildi.

http://2.bp.blogspot.com/-3pJeRndJ28g/TkfOkWX3P7I/AAAAAAAADOk/FPhF0Ume1BI/s400/Australian%2BReptile%2BPark%2B%252852%2529.jpg

Kahverengi yılan (Pseudonaja), Elapidae familyasından, Avustralya yerlisi zehirli bir yılan cinsidir. Avustralya’nın en tehlikeli yılanlarından biri olarak kabul edilir; bu cinste yer alan genç yılanlar dahi insanlarda ölümcül zehirlenmelere sebep olabilmektedir. Cinsin bilimsel adı Yunanca “pseudes” (sahte) sözcüğü ile kobra cinsi Najanın birleşiminden gelir yani sözcük anlamı sahtekobradır. Cinsin avlanma metodu sıradışıdır: çoğu tür avın etrafını sarar ve hızlı bir şekilde avı ısırarak zehirler. Cinse ait sekiz tür bulunmaktadır. Doğu kahverengi yılanı (Pseudonaja textilis) türü dünyanın en zehirli yılanları arasında yer alır.

http://2.bp.blogspot.com/_tB6Y4JXc7kw/SuZkFNQllKI/AAAAAAAADVg/ILweXGknO5E/s400/Snake2.JPG

Doğu elmas sırtlı çıngıraklı yılanı (Crotalus adamanteus) ABD’nin güneydoğusunda bulunan zehirli bir çukur engerek türüdür. Amerika kıtasında bulunan en ağır ve en büyük zehirli yılandır. Tanınmış herhangi bir alt türü bulunmamaktadır.

http://4.bp.blogspot.com/_4VXrkZe4WmU/TQU0lzwu-MI/AAAAAAAALDE/RMKxLICBwzY/s1600/Western+Diamondback+rattlesnake+-+Crotalus+atrox.jpg

Batı elmas sırtlı çıngıraklı yılanı veya baklava sırtlı (Crotalus atrox) ABD ve Meksika’da bulunan bir çukur engerek türüdür. Meksika’nın kuzeyinde yılan ısırığı sonucu meydana gelen ölümlerin birinci ve ABD’de doğulu elmas sırtlının (crotalus adamanteus) ardından ikinci sorumlusudur.Norris R. 2004. Venom Poisoning in North American Reptiles. In Campbell JA, Lamar WW. 2004. The Venomous Reptiles of the Western Hemisphere. Comstock Publishing Associates, Ithaca and London. 870 pp. 1500 plates. ISBN 0-8014-4141-2. Şimdiye kadar tanınmış herhangi bir alt türü bulunmamaktadır.

http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/Assets/PhotoGallery/Pictures/Medium/0000024845.jpg

Kırmızı tüküren kobra Tüküren kobra birçok kobra türüne verilen ortak addır. Avcılara karşı kendilerini savunurken dişlerinden zehir püskürtebilme yeteneğine sahiptirler. Püskürtülen zehirin deriyle teması zararsızdır. Ancak gözle temasının ardından müdahele edilmezse kalıcı körlüğe sebep olabilir (kemozis ve kornea şişmesine sebep olur).

Kaplan yılanı (Notechis), Elapidae familyasında yer alan iki zehirli yılan türünün ortak adı. Avustralya’nın güney bölgelerinde, kıyı adalarında ve Tazmanya’da bulunur. Bu yılan son derece değişken renklere sahiptir, çoğunlukla kaplanınkilere benzer çizgileri vardır.

Şeritli engerek Şeritli engerek (Vipera xanthina), engerekgiller (Viperidae) familyasından sırt bölgesi genel olarak kül renginde ya da grimsi kahverengi bir engerek türü.

Baran engereği (Vipera berus barani), engerekgiller (Viperidae) familyasından bayağı engereğin Türkiye’de endemik olan bir alttürü.

Bungarus Güney ve Güneybatı Asya’da yaşayan elapidae ailesinden zehirli bir yılan cinsidir. Çoğunlukla kraitler olarak alınan cinsin 12 türü ve 5 alttürü vardır. Kraitler genellikle 1 le 1.5 m arasında uzunluğa sahiplerdir. Pama (B. fasciatus) 2.5 m uzunluğa erişebilir. Çoğu krait türünün siyah veya açık renkli kalın şeritlerle dizili parlak pulları bulunur. Kraitler yılan yiyicidirler ve öncelikli avları (zehirli türler de dahil olmak üzere) diğer yılanlardır. Ayrıca küçük kertenkelelerle de beslenirler.

Crotalus scutulatus ABD’nin güneybatı ve Meksika’nın orta bölgelerinde bulunan, crotalinae ailesinden zehirli bir yılan türüdür. Güçlü nörotoksik zehiri ile bilinen yılanın burada anlatılan aday ile birlikte toplam iki alttürü bulunmaktadır.

Yaklaşık 2 metrelik bir koca engerek. Koca engerek (Vipera lebetina), engerekgiller (Viperidae) familyasından bir engerek türü.

260px Çöl kobrası (Walterinnesia aegyptia), Türkiye’nin Urfa civarindaki kurak alanlarda, Orta Doğu´da yaşayan bir kobra türü.

Doğu kahverengi yılanı (Pseudonaja textilis) genellikle kahverengi yılan olarak anılan bir Avustralya elapididir. Çok güçlü zehiri insanların yoğunlaştığı Avustralya’nın doğu kıyısı olan habitatı ile birleştiğinde birçok ölüme sebep olur. Yeni Gine’de yaşayan bir alt türü (Pseudonaja textilis pughi) bulunur.

Crotalus mitchellii Güneybatı ABD ve Meksika’nın kuzey kesimlerinde bulunan zehirli bir çukur engerek türüdür. Yılan, çıngıraklı yılan zehiri ile de uğraşan tıp doktoru Silas Weir Mitchell’in (1829-1914) onuruna bu şekilde isimlendirildi. Crotalus mitchelliinin buradaki aday ile birlikte tanımlanan beş alttürü bulunur.

Filistin engereği (Vipera palaestinae), Suriye, Ürdün, İsrail ve Lübnan’da bulunan zehirli bir engerek türü. Yaşadığı bölgedeki yılan ısırıklarının en büyük sorumlusudur.U.S. Navy. 1991. Poisonous Snakes of the World. US Govt. New York: Dover Publications Inc. 203 pp. ISBN 0-486-26629-X. Tanımlanmış herhangi bir alt türü bulunmamaktadır.

Daboia zehirli bir engerek türü olan daboia russelii için oluşturulmuş monotipik bir cinstir. Hindistan alt kıtası boyunca Asya’da, Güneybatı Asya, Çin ve Tayvan’ın çoğu bölgesinde bulunur. Yaşam alanının büyük kesiminde yılan ısırıklarının ve bundan kaynaklı ölümlerin en büyük sorumlusu olan engerek türüdür. Tür neredeyse Hindistan’daki tüm yılan ısırığı kaynaklı ölümlere sabep olan dört büyük yılan arasında yer alır. Russell engereği adını bu hayvanı ilk tanımlayan Dr. Patrick Russell’dan (1726 – 1805) almıştır. Biri aday olmak üzere, iki alt türü bulunmaktadır.

Çöl engereği (Echis carinatus), Güney Batı Asya, Orta Asya ve genel olarak Hint yarımadasında bulunan zehirli bir engerek türüdür. Hindistan’daki dört büyük yılan içerisinde en küçük olanıdırWhitaker Z. 1990. Snakeman. Penguin Books Ltd. 192 pp. ISBN 0-14-014308-4.. Beş tane alt türü tanımlanmıştır.

Bothrops atrox Andlar’ın doğusunda Güney Amerika’nın kuzey kesimlerindeki tropik alçak bölgelerinde bulunan bir çukur engerek türüdür. Tanımlanmış herhangi bir alt türü bulunmamaktadır. Bu tür çok tehlikelidir ve başka herhangi bir Amerikan sürüngeninden daha fazla insan ölümünden sorumludur.

Bothrops asper Orta Amerika’da ve Güney Amerika’nın kuzeyinde bulunan zehirli bir Yeni Dünya engereği türüdür.McDiarmid RW, Campbell JA, Touré T. 1999. Snake Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference, vol. 1. Herpetologists’ League. 511 pp. ISBN 1-893777-00-6 (series). ISBN 1-893777-01-4 (volume). B. asper iki metreden daha fazla uzunluğa ulaşabilir, oldukça hızlıdır, çok kolay heyecanlanır ve son derece zehirlidir. Bu yılanlar düşük rakımlı bölgelerde çoğunlukla insanların yaşadığı yerlerde geniş ölçüde yayılmışlardır ve yaşadığı bölgelerdeki yılan ısırığı vakalarının temel sorumlusudur.Campbell JA, Lamar WW. 2004. The Venomous Reptiles of the Western Hemisphere. Comstock Publishing Associates, Ithaca and London. 870 pp. 1500 plates. ISBN 0-8014-4141-2. Isırıktan sonra hayatta kalanların büyük çoğunluğu da nekroz sonucu organ kaybına maruz kalır. Türün şu ana kadar herhangi bir alttürü tanımlanmamıştır.

Avrupa engereği (Vipera aspis), Viperidae familyasına ait bir yılan türü.

Ringhals (Hemachatus haemachatus), Güney Afrika’nın bir kısmında yaşayan elapidae ailesinden çok zehirli bir yılan türüdür. Savunma mekanizması olarak zehir püskürtme yeteneğini geliştirmiş olan bir kobra grubuna dahildir.

Bir yağmur ormanında Kafkas engereği Kafkas engereği (Vipera kaznakovi), engerekgiller (Viperidae) familyasından sırt bölgesinin rengi genel olarak siyah, gri, sarı ve kırmızı renkli bir engerek türü.

Ağrı engereği (Vipera raddei), engerekgiller (Viperidae) familyasından sırt bölgesi genel olarak kül renginde ya da grimsi kahverenkte olan bir engerek türü.

Wagner engereği (Vipera wagneri), engerekgiller (Viperidae) familyasından sırt bölgesi genel olarak kül renginde ya da grimsi kahverengi olan bir engerek türü.

260px Boynuzlu engerek (Vipera ammodytes), engerekgiller (Viperidae) familyasından sırt bölgesinin rengi genel olarak gri, sarı ve kahverengi renkli engerek türü.

Vipera latastei Avrupa’nın güneybatı ucunda ve Afrika’nın kuzeybatısında bulunan zehirli bir engerek türüdür. Biri aday olmak üzere tanımlanmış iki alt türü bulunmaktadır.

Engerekler (Viperinae), zehirli yılanlar familyası engerekgillere ait Asya, Avrupa ve Afrika’da bulunan bir altfamilya grubudur. Engereklerin ayırt edici özelliği kardeş grup çıngıraklı yılanlar için karakteristik olan çukur organından yoksun olmalarıdır. Bu altaileye ait tanımlanmış 12 cins ve 66 tür bulunur. Kutup Dairesi’nde bile bulunabilen Vipera berus dışındaki türlerin neredeyse tamamı tropikal veya subtropikaldır.

Deniz yılanı, hayatlarının tamamını veya çoğunu denizde geçiren elapidae ailesine dahil zehirli yılanlardır. Karasal atadan evrimleşmiş olmalarına rağmen, çoğu geniş ölçüde tamamen akuatik yaşama adapte olmuş ve hatta karada hareket edebilme yeteneğini tamamen kaybetmişlerdir. Deniz yılanları Hint Okyanusu’ndan Büyük Okyanus’a kadar ılık sahil sularında bulunurlar. Tamamının yüzgeç benzeri bir kuyruğu bulunur ve çoğu onlara yılan balığı benzeri bir görüntü kazandıran yandan basık bir vücuda sahiptirler. Ancak balıklardan farklı olarak deniz yılanlarının solungaçları bulunmaz ve nefes alabilmek için düzenli olarak yüzeye çıkmak zorunda kalırlar. Yine de hava soluyan omurgalılar arasındaki en noksansız sucul canlılardır.Parker HW, Grandison AGC. 1977. Snakes — a natural history. Second Edition. British Museum (Natural History) and Cornell University Press. 108 pp. 16 plates. LCCCN 76-54625. ISBN 0-8014-1095-9 (cloth), ISBN 0-8014-9164-9 (paper). Bu gruba dahil olan türlerden bazıları bütün yılanlar arasındaki en güçlü zehire sahiptirler. Bazıları uysal yaradılışlı ve sadece provoke edildiklerinde ısırırlarken iken bazıları da daha fazla agresiftir. Şu ana kadar, deniz yılanı olarak tanımlanan 62 türü kapsayan 17 cins bulunmaktadır.

Çayır engereği (Vipera ursinii), engerekgiller (Viperidae) familyasından sırt bölgesinin rengi genel olarak soluk kahverengi, grimsi, sarımsı ya da açık yeşil olan bir engerek türü.

Beyaz dudaklı yeşil ağaç engereği (Trimeresurus albolabris), genelde ağaçların üzerinde dinlenerek vaktini geçirir. Ta ki küçük bir ağaç memelisi o ölümcül hatayı yapana kadar… Şimşek gibi fırlar. Bu bi fındık faresi değil bir insan bile olabilir. Endonezya’da yaşar. Her yıl 30-40 kişi öldürür. Takma adı sessiz katildir. Genelde 800 gram ve 75-95 cm kadar olurlar. Yağmur ormanlarında yaşarlar ve bazen insanlarla karşılaşırlar. Engerek oldukları için zaten fazla hareketli değildirler ve saçmak yerine savaşmayı tercih ederler. Toplam uzunluğu 600 mm erkek, dişi 810, kuyruk uzunluğu erkeklerde 120 mm, dişiler 130 mm olur.

Su mokaseni (Agkistrodon piscivorus), Birleşik Devletler’in doğusunda bulunan zehirli bir Yeni Dünya engereği türüdür. Acı veren ve potansiyel olarak ölümcül bir ısırığa sahip büyük bir yılandır, ancak saldırganlığı konusunda haketmediği bir şöhrete sahiptir. Bu tür dünyanın tek yarı sucul engereğidir. Genellikle su yakınlarında dingin, sığ göllerde ve akarsularda bulunur. Bu yılan çok iyi bir yüzücüdür. Tehdit hissettiğinde olduğu yerde davetsiz misafire doğru ağzını açıp içteki beyaz yüzeyi açığa çıkarır. Yaygın isimlerinin çoğu yılanın bu özelliğini işaret eder (pamuk ağız vb.).

Kara kuşaklı deniz yılanı (Laticauda fasciata), Elapidae ya da Hydrophiidae familyasında denizlerde yaşayan yılan türüdür. Laticauda, Hydrophiidae üyeleri içinde deniz yaşamına en az adapte olmuş cinstir. Genel olarak Geniş şeritli mavi deniz yılanı olarak bilinir. Bu türü Reinwardt 1837 yılında keşfetmiştir . Tıpkı karayılanlarında olduğu gibi ventralinde geniş pullar bulunur ve bir tane az gelişmiş kuyruk yüzgeci vardır. Laticulada kıyıya yakın ve kısa zamanlı olarak karada yaşarlar çünkü karada hareket etmeleri kolaydır . Dillerinin etrafını çevreleyen tuz bezleri, deniz suyunca hayvanın ozmotik dengesini sağlamasına yardımcı olur. Tüm yılanlar gibi karnivordurlar. Gerçek deniz yılanları genelde balıklarla, çoğunlukla da belirli balık türleriyle beslenirler . Akciğerleri yüzünden nefes almak için yüzeye çıkmaları gerekmektedir. Deniz yılanlarında deri ile oksijen alınımı olduğu kanıtlanmıştır . Deniz yılanları dünyada en çok bulunan ve tüm zehirli sürüngenlerin %70’ini oluşturan, geniş yayılım gösteren bir gruptur .

Crotalus oreganus helleri, Güney pasifik ç. y. Çıngıraklı yılan (Crotalus), Crotalinae alt ailesinde yer alan bir yılan cinsidir.

Bakır kafalı çıngıraklı yılan veya mokasen yılanı (Agkistrodon contortrix), Kuzey Amerika’da bulunan bir çukur engerek türü. Tanımlanmış beş alt türü bulunmaktadır.Benzer Yazılar

Yorum Ekle