Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümü

Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün 1937’lerde Doğu Anadolu’da bir Üniversitenin kurulmasını işaret etmesiyle 1957 yılında kurulan Üniversitemizin 7. fakültesi olarak 1971 yılında kurulmuştur.

1971-1972 öğretim yılında 18 öğrenci ile eğitimine başlamış ve ilk mezunlarını 1976 yılında vermiş, şimdiye kadar 434’ü kız, 819’u erkek olmak üzere toplam 1253 diş hekimi mezun etmiştir.

İlk önce Cerrahi, Protez, Tedavi ve Ortodonti bölümleri olmak üzere 4 anabilim dalı kurulmuş daha sonra bunlara Periodontoloji, Pedodonti, Oral Diagnoz ve Radyoloji anabilim dalları eklenmiştir. Bugün Diş Hastalıkları ve Tedavisi ile Endodonti anabilim dalları yeniden yapılandırılmıştır.

1971 yılında dişhekimliği eğitiminin yanı sıra ağız sağlığı hizmetlerine Numune Hastanesi’nin Şerif Efendi Polikliniğinde başlayan fakültemiz hizmetlerine 1974 yılında Erzurum-Çat yolu üzerinde Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin doğu blokunda devam ettirmiştir.

5 Kasım 1979 tarihinde kampus içindeki kendi binasına taşınan Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi halen aynı yerde eğitim ve hizmetine devam etmektedir. Artan sağlık hizmetleri talebini karşılamak ve yeniden yapılandırılan anabilim dallarının ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla 1999 yılında ek binada hizmete dahil edilerek kapasite artırımına gidilmiştir.

Böylece kurulduğu günden bugüne dişhekimliği eğitiminde ve topluma sağlık hizmeti götürmede önde gelen bir kuruluş olduğunu kanıtlamıştır.

Fakültemizin eğitim kadrosunda şuan 17 Profesör, 10 Doçent, 22 Yardımcı Doçent ve 48 Araştırma Görevlisi yer almaktadır. Fakültemiz dişhekimliği eğitiminin yanı sıra topluma ağız sağlığı hizmetlerini de sunmakta ve döner sermaye işletmesi temelinde, Diş Hastanesi şeklinde hasta kabul etmektedir.

Dekanlık

Dekanın Mesajı

Anabilim Dalı Başkanları

Fakülte Kurulları

Komisyonlar

Anabilim Dalları

Araştırma Faaliyetleri

Bilimsel Arş. Projeleri

Etkinlikler

Erasmus Dersleri

Akademik Takvim

Ders ve Sınav Programları

Yönetmelikler

Linkler

Öğrenci Otomasyonu

Bilgi Edinme Formu

Yazışmalar

Kişi Arama

Fakülte Telefon Rehberi

AKTSBenzer Yazılar

Yorum Ekle