İngiltere İngilizce Yabacı Dil Eğitimi

Yurtdışında dil eğitimi almak isteyenlerin aklına gelen ilk seçenek genellikle İngiltere olur. İngiltere İngilizce öğretmek konusunda gelenekselleşmiş bir seçkinliğe sahiptir. Dünyada dil öğretmek konusunda izlenen yöntemler konusunda da İngiltere hep başı çekmiştir.

British Council “English in Britain Accreditation Scheme” olarak adlandırılan kalite denetim programı ile İngiltere’de yaklaşık 370 kadar okulun verdiği servislerin kalitesini garantilemektedir.

Başka bir deyişle onaylanmış bir dil okulu seçtiğiniz zaman dil eğitiminizi doğru eğitim almış öğretmenler tarafından doğru şekilde işletilen ve güvenli bir yerde eğitim alacağınızdır.

Dil okullarına kabul edilmek için genellikle öğrencilerden herhangi resmi bir nitelik beklenmez. İngiltere’deki tüm dil okulları dilin ezberleyerek değil kullanılarak öğrenileceğinin üstünde durur.

İngiltere’de Dil Eğitimi Almanın Avantajları
İngilizce öğretiminin bir sanayi haline geldiği İngiltere, İngilizce eğitimi alanında dünya lideridir Mesafe olarak ABD, Kanada gibi alternatiflerden çok daha yakın, ulaşımı çok daha kolay ve ekonomiktir. Genellikle şehir merkezleri dışındaki dil okulları ( Londra Hariç) , küçük yerleşim merkezlerinde olduğundan daha güvenli ve sosyalleşmeye açık olurlar. İngiltere’de 6 ay ve üzeri eğitim almanız durumunda haftada 20 saat çalışma izniniz oluyor. Bu sayede hem masraflarınızın bir kısmını çalışarak karşılayabilir, hem de gerçek ortamda İngilizce pratik yapma şansı bulabilirsiniz. British Council onaylı dil okulları genellikle iyi standartlara ve eğitim kalitesine sahiptirler

İngitere’de Konaklama ve Sosyal yaşam
İngiltere’deki dil okulları konaklama ihtiyacınız için size çeşitli seçenekler sumaktadır. Ancak hayat giderlerinin ve konaklama masraflarının biraz pahalı olduğu İngiltere’de, en ekonomik ve mantıklı konaklama modeli aile yanı konaklamadır. Genellikle yarım pansiyon olarak verilen aile yanı konaklama paketlerinde tek ya da 2 kişilik oda tercih edebirsiniz. Londra haricindeki şehirlerde aileler çoğu zaman okulunuza yakın yerlerde olacaktır. Kahvaltı ve akşam yemeklerinin aile tarafından hazırlanması size çok önemli bir para tasarrufu sağlar. Ailelerin güvenlik kontrolleri okul tarafından yapılır ve memnuniyetsizlik durumunda aileler değiştirilir. Aile yanı konaklama kültürel değişim, arkadaşlık ortamı ve dil pratiği açısından da en çok tercih edilen konaklama modelidir. Dilerseniz yurt ya da otel tipi konaklama da tercih edebilirsiniz. Ancak bu seçeneklerin aile yanı konaklamaya göre oldukça pahalı olacağını ve yemekiçin ekstra harcama yapmanız gerekeceğini hatırlatmak isteriz. Ayrıca, yurtlarda çoğu zaman doluluk nedeniyle yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

Homestay (Aile Yanı Konaklama)
Yurtdışında eğitim alacaksanız, aile yanında konaklama seçeneğini mutlaka düşünmelisiniz Gidecek olduğunuz ülkenin kültürünü yaşamak ve 24 saat pratik yapabileceğiniz bir ortama sahip olmak için belki de en iyi seçeneklerden biri aile yanı konaklamalardır. Konaklayacak olduğunuz aileler genellikle kendi ihtiyaçlarından fazla oda ya da odalara sahip olan kişilerdir. Aileniz yaşlı bir çift, çocuklu bir aile ya da tek yaşayan bireyler olabilir ve bu aileler düzenli olarak denetlenirler. Ailelerin, misafir edecekleri öğrencilere verecekleri odalar , misafir öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayacak belli standartlara uygun olmak zorundadır.

Aile yanı konakla sisteminde tek kişilik ya da çift kişilik oda tercih edebilirsiniz. Tek kişilik oda sadece size ait olurken, çift kişilik oda sisteminde odanızı bir başka öğrenciyle paylaşmanız gerekecektir. Her iki sistemin de kendine göre avantajları vardır. Tek kişilik oda sadece size ait olacağı için, dilediğiniz zaman yalnız kalma imkanınız olacaktır. Çift kişilik odada ise oda arkadaşınız ile iyi bir arkadaşlık kurarak, ders dışı saatlerinizi de sürekli pratik yaparak geçirirsiniz. Tabii ki, çift kişilik oda seçeneğinin daha ekonomik olduğunu da unutmamak lazım.

Size sunulacak olan bir başka tercih de öğünlerdir. Tam pansiyon( FullBoard), yarım pansiyon (Half Board) yada Oda & Kahvaltı (Bed & Breakfast) seçeneklerinden birini seçmeniz gerekecektir. Tam pansiyon seçeneğinde, aile haftanın yedi günü, sabah,öğlen ve akşam yemeklerinizi servis edecektir. Yarım pansiyon seçeneğinde ise, öğlen yemekleriniz hariç tüm öğünleriniz karşılanacaktır. Oda&Kahvaltı seçeneğinde, kahvaltı haricindeki tüm öğünlerinizi dışarda yemek durumundasınız. Hangi seçeneğin size uygun olduğunu , ders programınıza göre belirlemelisiniz.

Aile yanı konaklamada, ortak kullanım alanları, yemek saatleri, eve giriş çıkış saatleri gibi konularda ailenin kurallarına uymanız, ailenin yaşam düzenine ve evde konaklayan diğer öğrencilere karşı saygılı olmanız beklenecektir.

Bireye özel çözümler
Standart konaklama türlerini tercih etmiyorsanız, size istediğiniz standartlarda bir konaklama da ayarlanabilmektedir. Dileğinize göre, bir otelde rezervasyon yapılabileceği gibi, size özel bir ev de tutulabilir.

Bu çeşit taleplerinizi danışmanlık hizmeti aldığınız kuruluş aracılığı ile karşılayabilirsiniz.

Öğrenci Yurtları (Residence)

Birçok dil okulu öğrencilerine yurtta konakla imkanı sunar. Yurt konaklamalarının da bir çok çeşidi vardır. Yurt konaklaması bir üniversite kampüsünde ya da özel bir yurtta olabilir.

Yine bu sistemde de tam pansiyon, yarım pansiyon ya da Oda ve kahvaltı seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Tek kişilik odalarda, ya da 2,3 ve daha çok kişik odalarda konaklamayı tercih edebilirsiniz. Bu çeşitlilik, yurt fiyatlarının da çeşitli olmasını sağlar.

Yurtta konaklamayı tercih ediyorsanız, mutlaka buş oda durumunu sormalısınız. Yılın belli dönemlerinde yurt konaklaması bulmakta zorlanabilirsiniz.

İngiltere’de dil eğitimi alırken çalışabilirsiniz!
İngiltere 24 hafta ve üzeri eğitim alan öğrencilere haftada 20 saat part-time çalışma izni veriyor. Bu sayede dil eğitiminiz dışında kalan zamanlarınızda vasıf gerektirmeyen işlerde çalışabilir, ve sosyal giderleriniz için ek gelir elde edebilirsiniz.Ancak bu çalışma iznini, tüm eğitim masraflarınızı karşılayacak bir fırsat olarak görmenizi ve bu hesapla yola çıkmanızı jkesinlikle önermiyoruz. Part-time çalışarak elde edeceğiniz gelir, cep harçlığınızı karşılamanın yanısıra, size mükemmel bir partik ortamı sağlayacaktır.Bu çalışma dil okulunda öğrendiğiniz İngilizceyi, günlük yaşamda kullanmak ve etkili öğrenim için çok mantıklı bir fırsat olacaktır.Benzer Yazılar

33 thoughts on “İngiltere İngilizce Yabacı Dil Eğitimi

  1. yurtdışı eğitim

    Sizin yazınızı cok begendim artık İngiltere dilk eğitimi hakkında daha fazla şey biliyorum tebrikler ve tesekkurler

  2. dil okulu

    Guzel bir site oldu tebrikler bide yurtdışı dil okulyu ile ilgili bilgi almak istiyorum tesekkurler

Yorum Ekle