İsmail İsminin Kökeni

Tevrat’tan Bap 16:

Saray, kocasına bir çocuk veremediği için çok üzülüyordu. Mısır’dan çıkarken yanlarına aldıkları Hacar isminde bir cariyesi vardı. Bir gün Abraham’a dedi ki:

“Allah çocuk doğurmama izin vermedi. Senden istediğim, cariyemin yanına gir. Belki ondan bir çocuk sahibi olabiliriz.”

Kenan diyarına gelişlerinin üzerinden on yıl geçmişti. Abraham Hacar’ın yatağına girdi ve kadın hanile kaldı. Hamile olduğu belli olunca, hanımına yukarıdan bakmaya, evin asıl hanımı kendiymmiş gibi davranmaya, daha önce kendi yaptığı işleri Saray’dan istemeye başladı. Saray bu davranışlardan rahatsız olarak Abraham’a dert yandı.

“Cariyemi senin koynuna ben verdim. Gebe kalınca tavırları değişti. Senin aramızda Rab bir hüküm versin. ” Abram da dedi ki;

“Gerek yok. O senin cariyendir. Ona karşı istediğin gibi davranabilirsin.”

Bu söz üzerine Saray, Hacar’a eziyet etmeye başladı ve hanımının davranışlarına dayanamayan Hacar, kaçmak zorunda kaldı. Şur yoluna geldiğinde Rab’in meleği buldu.

“Hanımının yanına dön ve onun istediğine boyun eğ. Çünkü hamilesin bir erkek çocuk doğuracaksın. “Allah çektiğin cefayı işitti. Bu yüzden çocuğunun ismini İsmail koyarsın.” buyurdu. Rab’in meleğinin isteği üzerine haver geriye dönerek, günü dolduğunda bir erkek çocuk doğdu, adını İsmail koydular.

İsmail ya da İsmael “Allah işitir” anlamına geliyor.Benzer Yazılar

Yorum Ekle