Azerbaycan

Ülkenin Tam Adı : Azerbaycan Cumhuriyeti
Kısa Adı : Azerbaycan
Yönetim Şekli : Cumhuriyet
Başkent : Bakü
Kurtuluş Günü : 30 Ağustos 1991 (SSCB’den)
Milli Tatil Günü : 28 Mayıs (1968) Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetinin Kuruluşu

Ülke toplam 59 rayon, 11 şehir, 1otonom cumhuriyetten oluşmaktadır; Abşeron Rayonu, Agcabadi Rayonu, Agdam Rayonu, Agdas Rayonu, Agstafa Rayonu, Agsu Rayonu, Ali Bayramlı Şehri, Astara Rayonu, Bakü Şehri, Balakan Rayonu, Barda Rayonu, Beylaqan Rayonu, Bilasuvar Rayonu, Cabrayil Rayonu, Calilabad Rayonu, Daskasan Rayonu, Deveci Rayonu, Fuzuli Rayonu, Gadabay Rayonu, Gence Şehri, Goranboy Rayonu, Goycay Rayonu, Haciqabul Rayonu, Imisli Rayonu, İsmayilli Rayonu, Kalbacar Rayonu, Kurdamir Rayonu, Lacin Rayonu, Lankaran Rayonu, Lankaran Şehri, Lerik Rayonu, Masallı Rayonu, Mingacevir Şehri, Naftalan Şehri, Nahcivan Muhtar Cumhuriyeti, Neftcala Rayonu, Oguz Rayonu, Kabala Rayonu, Kaks Rayonu, Kazak Rayonu, Kobustan Rayonu, Kuba Rayonu, Kubadli Rayonu, Kusar Rayonu, Saatli Rayonu, Sabirabad Rayonu, Saki Rayonu, Saki Şehri, Salyan Rayonu, Samaksi Rayonu, Samkir Rayonu, Samuks Rayonu, Siyazan Rayonu, Sumqayit Şehri, Susa Rayonu, Susa Şehri, Tartar Rayonu, Tovuz Rayonu, Uçar Rayonu, Kaçmaz Rayonu, Hankendi Şehri, Hanlar Rayonu, Kizi Rayonu, Koçali Rayonu, Hocavand Rayonu, Yardımlı Rayonu, Yevlaks Rayonu, Yevlaks Şehri, Zangilan Rayonu, Zakatala Rayonu, Zardab Rayonu

Anayasa: 12 Kasım 1995′te kabul edildi.

Adli Sistem: Sivil Hukuk Sistemine dayanır.

Oy Hakkı: 18 yaşını dolduran herkesin oy hakkı bulunmaktadır.

Yürütme Dalları:
Devlet Başkanı: Başkan Haydar ALİYEV (18 Haziran 1993′ten bu yana)

Hükümetin Başı: Başbakan Artur RASİZADE (26 Kasım 1996′dan bu yana)

Devlet Arması

Kabine: Bakanlar kurulu Devlet Başkanı tarafından atanır ve Millet Meclisi tarafından onanır.

Seçimler: Devlet Başkanı 5 yıllığına halk oyuyla seçilir. Son seçim 11 Ekim 1999′da yapıldı. Bir sonraki seçim Ekim 2003′te yapılacaktır. Başbakan ve Başbakan 1. yardımcısı Devlet Başkanı tarafından atanır ve Millet Meclisi tarafından onanır.

Seçim Sonuçları: Haydar ALİYEV yeniden Devlet Başkanı seçildi. Haydar ALİYEV % 77.6, Etibar MEMEDOV % 11.8, Nizami SÜLEYMANOV % 8.2 oy aldılar.

Yasama Dalları: 125 üyeli Millet Meclisi 5 yıllığına halk oyuyla seçilirler.

Seçimler: Son secim 4 Kasım 2000′de yapıldı, gelecek secim Kasım 2005′te yapılacaktır.

Seçim Sonuçları: Yeni Azerbaycan partisi ve müttefikleri 108, Azerbaycan Halk Cephesi 6, Yurttaş Dayanışma Partisi 3, Azerbaycan Milli Bağımsızlık Partisi 2, Musavat Partisi 2, Azerbaycan Komunist Partisi 2, Azerbaycan Halk Partisi Gelenekçiler 1 ve Vatandaş Partisi 1 millet vekili çıkardılar.

Adli Dallar: Yargıtay

Politik Patiler ve Liderleri: Azerbaycan Halk Cephesi (Ali KARIMLI – reformcu kesimin lideri; Mirmahmud FATTAYEV – gelenekçi kesimin lideri); Yurttaş Dayanışma Partisi (Sabir RÜSTEMHANLI); Yurttaş Birlik Partisi (Ayaz MUTALİBOV); Azerbaycan Komunist Partisi (Ramiz AHMADOV); Vatandaş Partisi (Mais SEFERLİ); Azerbaycan Demokrasi Partisi (Resul KULİYEV); Adalet Partisi (İlyas İSMAİLOV); Azerbaycan Liberal Partisi (Lala Shvkat HACIYEVA); Musavat (İsa GAMBAR); Yeni Azerbaycan Partisi (Haydar ALİYEV); Azerbaycan Milli Bağımsızlık Partisi (Etibar MAMMADOV); Azerbaycan Sosyal Demokrat Partisi (Zerdüşt ALİZADE ve Araz ALİZADE)

Katıldığı Uluslar Arası Organizasyonlar: AsDB, BSEC, CCC, CE, CIS, EAPC, EBRD, ECE, ECO, ESCAP, FAO, IAEA, IBRD, ICAO, ICFTU, ICRM, IDA, IDB, IFAD, IFC, IFRCS, ILO, IMF, IMO, Interpol, IOC, IOM, ISO (correspondent), ITU, NAM (observer), OAS (observer), OIC, OPCW, OSCE, PFP, UN, UNCTAD, UNESCO, UNIDO, UPU, WFTU, WHO, WIPO, WMO, WToO, WTrO (observer)

Uluslar Arası Çevre Anlaşmaları:
Taraf Oldukları: Biyolojik Çeşitlilik, İklim Değişiklikleri, İklim Değişiklikleri – Kyoto Protokolü, Çölleşme, Tehlikedeki Türler, Tehlikeli Atıklar, Denize Boşaltma, Ozon Tabakasının Korunması, Sulak Alanlar.

Uluslar Arası Sorunları:
Anlaşmazlıklar: Ermenistan’dan destek gören Dağlık Karabağ Bölgesindeki ayrılıkçı Ermeniler neredeyse Azerbaycan topraklarının 1/5′ini işgal altına aldılar. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü devamlı olarak meselede arabuluculuk yapmaktadır.

Azerbaycan Rusya ile Hazar Denizindeki karasuları sınırının yeniden belirlenmesi konusunda iki taraflı bir anlaşma imzaladı. Fakat Hazar’a kıyısı olan ülkeler Hazar denizindeki karasuları ve buradaki kaynakların paylaşımı konusunda tüm kıyı ülkelerinin katılacağı bir anlaşma istemektedir. İran; Hazar Denizinin İran, Azerbaycan, Kazakistan, Rusya ve Türkmenistan arasında 5 eşit parçaya ayrılması konusunda ısrarlı davranmaktadır. İran Azerbaycan’ı tartışmalı bölgelerde petrol aradığı için tehdit etmekte ve bu konunun bir an önce kendi lehine çözülmesi için çaba sarf etmektedir.

Yasak İlaçlar: Esrar ve eroin üretiminde kullanılan bitkilerin tarımı sınırlandırılmıştır.

AZERBAYCAN ULAŞIM
Demiryolu: 2 125 km
1 278 km’sinde elektrifikasyon işlemleri tamamlanmıştır. Daha çok yük taşımacılığında kullanılmaktadır (1993 tahmini).

Karayolu: Toplam: 36 700 km
Asfaltlanmış: 31 800 km
Stabilize: 4 900 km (1990 tahmini)

Boru Hatları: Ham petrol: 1 130 km ,
Petrol ürünleri: 630 km,
Doğal gaz: 1 240 km.

Limanları: Bakü

Hava Alanları: 52 (2001)

AZERBAYCAN TURİZMİ
Azerbaycan’da tarihi ve doğal güzelliğe sahip birçok saha bulunmaktadır. SSCB’den bağımsızlığını aldıktan sonra ülkede turizm gelirleri artış göstermiştir. Kafkas Dağlarında dağcılık ve doğa yürüyüşleri potansiyeli mevcuttur. Özellikle Başkent Bakü ve Gence Birçok sanat eserinin ve tarihi yapıyı bünyesinde barındırmaktadır. Bakü konumu itibariyle İzmir şehrini hatırlatmaktadır.

Hazar Denizinde güneşin doğuşu

AZERBAYCAN YERLEŞME
Ülkenin en büyük şehri Hazar denizi kıyısında Apşeron yarımadası üzerindeki Bakü’dür. Bakü, Farsça’da “üzerinde dağ rüzgarları esen” demek olan “Bad Kube” deyiminin değiştirilerek söylenmiş bir isimdir. Şehrin nüfusu 1,2 milyonu aşar.

Başkent Bakü’den görünümler

Diğer önemli şehirleri, Gence (282.200), Sumgait (236.200), Mingeçaur (70.000), AK Bayramlı (59.000), Seki (57.000), Yevlah (38.000), Lenkeraft (42.000), Ağdam (25.300), Guba (24.000), Şemahi (21.000) ve Nahçıvan (60.000)’dır.

Gence İmamzade camii

Azerbaycan’ın ikinci büyük kenti, Baku’nun 363 km. Batısında, Gence Nehri’nin her iki yakasında kurulmuş olan Gence şehridir. Leyla ile Mecnunun yazarı olan Nizami Gencevi’nin anıt mezarı, şehrin tarihsel hüviyetini ortaya koymaktadır.

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Nahçıvan, Bakü’den 536 km. Uzaklıktadır. Şehir, Nahçıvan nehrinin kıyısındaki düzlük alanda kurulmuştur. Nahçıvan, bugün yönetim merkezi olmanın dışında, önemli bir kültür ve sanayi şehridir.

Nahçivan

Gizgala

Bakü Limanı

AZERBAYCAN YERŞEKİLLERİ

Kuzeyde yer alan oldukça derin vadilerle yarılmış olan Kafkas sıradağlarının yükseltisi yer yer 4000 m.yi geçer. Ülke sınırları içersindeki en yüksek noktası, 4480 m.ye ulaşan Bazardüzü’dür. 4000 m.nin üzerinde yükseltiye sahip olan Bazardüzü, Bazaryurd ve Tufan dağlarında, kalıcı kar (toktoğan kar) sınırının üzerinde, buzullar vardır. Söz konusu bu buzullardan Tihisar buzulu Bazardüzü dağlarında yer alır ve 1100 m uzunluğunda, 100 ile 200 m. genişliğinde olup, kapladığı alan 3,5 km.yi bulur. Kafkas dağları, güneydoğuya doğru gidildikçe yükseltisi azalır.

Güneydoğusunda ise Küçük Kafkas Dağları uzanır. Bu kısım Şah dağ, Murat dağı ve Zangezur dağları ile Karabağ platosundan oluşur. Güneyde, Taliş dağları (Kuyum Yurkvay tepesi, 2477 m.) uzanır. Kuzeybatı-güneydoğu istikametinde 100 km uzanan bu dağlar üzerinde, sürekli akarsular yanında, çok sayıda kuru vadiler de yer almaktadır.

Bu iki dağlık kütlenin arasında Hazar Denizine açılan Kura-Aras oluğu oldukça geniş ve düz bir ovadır. Kura-Aras ovaları; dağ eteği düzlükleri, ova düzlükleri ve kıyı ovaları olarak üç ayrı morfolojik üniteye ayrılır. Dağ eteği düzlükleri içinde; Gence, Karabağ-Mil ve Cebrail düzlükleri önemlidir. Ova düzlükleri arasında ise; Şirvan, Karabağ-Mil, Güney Mugan, Mil-Mugan-Şirvan ovaları, Akarsuların getirdiği alüvyal depolarla örtülmüştür. Söz konusu bu ovalar, Azerbaycan tarımında önemli rol oynarlar. Kura ırmağının Hazar denizine döküldüğü delta kesiminde, Salyan ve Güneydoğu Şirvan kıyı ovaları yer almaktadır. Bu oluğun doğu kısmında Hazar denizi kıyılarında yükseklik, deniz seviyesinin altına iner. Türkiye’den kaynağını alan Kura nehri, bura dan geçerek Hazar denizine dökülür. Nahcivan Özerk Cumhuriyeti’nden Türkiye’den gelen Aras nehri geçer ve daha sonra Kura nehri ile birleşerek Hazar denizine kavuşur. Bakü’nün yerleştiği Apşeron Yarımadası Hazar Denizine sokulmuştur.

Ülkenin en önemli nehirleri; Kura ve Aras’dır. Kura nehri, Azerbaycan’ın olduğu gibi, tüm Kafkasya bölgesinin en büyük akarsuyudur. Nehrin toplam uzunluğu 1515 km, akaçlama alanı ise 188.042 km²yi bulur. Kura nehrinin 200 km’si Türkiye, 900 km.si Azerbaycan toprakları içinde kalır. Kura nehrinin en büyük kolu olan Aras nehri ise, 1 072 km uzunluğa ve 102.000 km2 akaçlama alanına sahiptir. Kura üzerinde yapılan ve 1955 yılında tamamlanan Mingeçaur Barajı yer alır. Hem elektrik üretimi ve hem de sulama amacıyla inşa edilen baraj gölünün yüzölçümü, 620 km2 yi bulur. Öte yandan, ülkede 250 kadar küçük göl vardır. Ancak bu göller, pek o kadar önemli değildir.

Gence’de Kepez Gölü

Azerbaycan’da, mineralli su kaynaklan çok sayıdadır. Büyük Kafkas silsilesinin güneydoğu kesiminde, Küçük Kafkas silsilesinde, Lenkoran ve Apşeron bölgeleri ile Nahçıvan’da jeolojik özelliklerine bağlı olarak, çok çeşitli mineraller içeren kaynaklar vardır. Söz konusu bu kaynakların özellikleri, birbirinden farklıdırlar. Ülke genelinde, dünya ölçeğinde önemli sayılabilecek 200′ü aşkın madensuyu kaynağı bulunmaktadır

Doğal Afetler: Kuraklık

Çevre konusunda önemli noktalar: Azeri bilim adamları, Apşeron Yarımadası ve Hazar Denizini hava, su ve toprak kirliliği yönünden dünyanın en çok tahrip edilmiş sahası olarak kabul etmektedirler. Pamuk üretiminde DDT ve zehirli pestisidlerin kullanımı sonucunda toprak aşırı derecede kirlenmiştir.Benzer Yazılar

One thought on “Azerbaycan

  1. dogan

    selam ben türkiyeden azerbeycan gence imamzade reisi HACI TAHİR ABBASOV o kutsal yere yakışmayan aksine ordan uzaklaşması gereken bir şahşiyettir onun yanında 4 ay çalışmış biriyim ve şunları biliyorum onun dinle hiç bi ilgisi olmadığı ve aksine din düşmanı olduğu ve kişi olmayıp petoğ olduğudur yanında çalışan gürcü özbek türk ve azeriler kullanılıyo gence başçısı ile yaptığı kavgada bizleri silahlandırmak istedi o yüzden ğayiş edirem ondan uzak durun o çok kötü ve dinsiz bir şaxsiyettir men doğan

Yorum Ekle