Nar Ekşisi Nasıl Yapılır? Hatay

Hatay’a özgü olan ve Eylül – Ekim aylarında yapılan nar ekşisinin yapımı devam ediyor. Yapımı oldukça basit ancak zahmetli olan nar ekşisi bu sebeple vatandaşlar tarafında toplu olarak yapılıyor.
NAR EKŞİSİ NASIL YAPILIR…
Yöremize has Nar Ekşisi ya da Nar şurubu diğer adıyla Hatay Şurubu olarak bilinen nar ekşisi yapımı devam ediyor.
Sabahın erken saatlerinde ağaçlardan toplanan narlar, erkekler tarafından ortadan ikiye ayrılır. Kadınlar önlerine aldıkları leğenlere sopalar yardımıyla çırparak nar tanelerini kabuklarından ayırır. Kabuklarından ayrılan narlar file torbalara ya da keten torbalara doldurulup temiz bir naylon üzerinde tepelenmek vasıtasıyla suları çıkarılıp kazanlarda veya kovalarda toplanır. Bu sular süzeklerle süzülüp ateş yakılacak yerdeki kömülere konur. Altına doldurulan odunlar çalılar, çırpılar tutuşturulur. Bundan sonraki iş nar suyunu iyice kaynatmaktadır. Ama ilk kaynamaya başladığı zamanlarda dikkat edilmesi gereken köpük oluşup taşabilir. Köpükler kevgir ya da süzeklerle alınıp dökülür. Ya da kaynayan nar suyuna soğuk olandan ilave edilerek hızı azaltılır. Kalaylanmış bakır kömülerde düşük ateşte iyice kaynatılarak yoğunlaştırılır. Bal kıvamına yakın yoğunlukta ocaktan indirilip soğumaya bırakılır.
NAR EKŞİSİNİN FAYDALARI…
Nar ekşisini eskiden dedelerimiz kara barut kullanılan dolma tüfeklerin içini temizlemekte kullanırdı. Kolay kolay temizlenmeyen bu isi ancak nar ekşisiyle temizlerlerdi.
Ayrıca çok iyi sindirim sistemi temizleyicisidir. Hastalık vs. bırakmaz.
Şeker ve tansiyon düşürmede birebirdir. Böbrek zafiyetine karşı nar suyu içilmesi yararlı.
Nar suyunun harareti giderice özelliği bulunuyor. Şeker ve kurdeşen hastalığına iyi gelmekte. Nar ekşisi şeker hastalarına tavsiye ediliyor. Nar şırasının şekerle hazırlanan şerbetinin idrar söktürücü özelliği var. Romatizma ağrılarının hissedildiği eklem ve uzuvlara nar şırası sürüldüğünde, ağrı kesici özelliği bulunuyor. Bayılmalara karşı nar şerbeti içilmelidir. Tatlı nar suyu, ses kısıklığı ve zatürreye karşı şifalıdır.


Benzer Yazılar

Yorum Ekle