Kefalonya Adası – Yunanistan

kefalonya resim

Coğrafi bölge İyonya Adaları
Başkent Argostolion
Nüfus 42,088 (2005)50th.
Yüz ölçümü 904 km² 49th.
Nüfus Yoğunluğu 46.6/km²33rd.
Number of provinces 3
Number of municipalities 8
Number of communities 1
Posta Kodu 28x xx
Alan Kodu 267×0
Plaka Kodu ΚΕ
ISO 3166-2 code GR-23

kefalonya resim kefalonya resim kefalonya resim kefalonya resim kefalonya resim

Kefalonya da Korfu’yla benzer tarihsel süreçlerden geçmiş bir ada. Bu nedenle, adanın; yemek, giyim, davranış, dil ve müzik gibi kültürel öğelerine İtalyan etkisinin yerleştiği kolaylıkla fark edilebilir. Bilinen Yunan Adası imgesinden ve dolayısıyla Ege adalarından farklı bir yerdir. Yedi Adalar ya da İonya Adaları denen bu adalar tarih boyunca hiç Osmanlı Egemenliği’ne girmemişler, her ne kadar 1800’lerin sonunda Yunanistan’a dahil olduysalar da tam olarak bütünleşmeleri İkinci Dünya Savaşı’ndan sonradır.

Kefalonya’yı ilk olarak Kaptan Corelli’nin Mandolini adlı sinema filminde görmüştüm. Sonra da “bu adaya mutlaka gitmeliyim,” demiştim kendi kendime. Adada birçok plaja karayoluyla ulaşım bile yoktur. Böyle sıralamalara pek inanmasam, güvenmesem de adadaki Myrtos plajı dünyanın en güzel beşinci plajıymış. Kanımca Akdeniz’de, ve dünyada yer alan en güzel plaj ve denizler şüphesizler bu adalardadır. Abartmıyorum, resimlerde harika görünen tropik plajlar sadece seyirlik ya da belli yerlerde eğer dalgıçsanız tamam mükemmel ama “yüzmelik” değil o denizler; oysa ki Kefalonya’da suyun rengi sizi kendisine öyle çeker, bırakıverirsiniz kendinizi, su olur, tuz olur, kıyıya vuran beyazlık, açıklara giden dalga olursunuz. Nazım Hikmet’in şiirindeki gibi bulutuyla, gemisiyle, balığıyla, yosunuyla deniz olunur Kefalonya’da.

Adanın başlıca şehirleri Argostoli, Assos, Fiscardo, Sami. Eğer gemi ile adaya geliyorsanız ilk olarak sıradan bir balıkçı köyü Sami ile karşılacaksınız. Yine de yakınlarda yer alan Melissani yeraltı gölü ilginç mitolojisi ve şaşırtıcı coğrafi yapısıyla görülmeye değer. Kefalonya, Yunanistan’ın dördüncü büyük adası. Adanın başkenti Argostoli de gelip geçmelik bir yer, ancak kuzeyde yer alan ve 1953 depreminden zemininin kalkerli yapısıyla hiç etkilenmemiş olan Fiscardo’da ne kadar uzun kalırsanız kalın bu süre size o kadar kısa gelir. Birbirinde güzel restoran, cafe ve tavernalar özenli dekorasyonları, renk renk saksılardaki çiçekleri ve konuksever sahipleriyle İtalyan etkisindeki yemek ve müzikleri sizlerle paylaşmaya hazırdır. Bunlardan Cafe Tselenti 1893 yılından bu yana Tselenti ailesine ait bir tarihi mekanda kuruludur. Ünlü konukalrıyla da bilinen Tassia’nın tavernası ise yemek kitabı yazarı ve televizyonda yemek programları yapımcısı olan Tassia Dendrinou tarafından işletilir. Yine Fiscorda yakınlarındaki Assos, Odysseus Adaları: Bir Akdeniz Yolculuğu adlı kitabımda uzun uzun söz ettiğim gibi doğasıyla bizdeki Assos’un bir benzeri.

Kefalonya’da ister tek başınıza ister ailenizle, isterse eşinizle yazın hangi gününde olursa olsun bunaltmayan havasıyla güzel günler geçirebilirsiniz.Benzer Yazılar

Yorum Ekle