Renklerle Bankok Gezisi

b001

Eğer Bankok’a giderseniz kalabalığın, tarfiğin siyah dumanların arasında aslında rengarenk bir şehir görebilirsiniz.Aslında çok renkli bir kültüre sahip olan Bangkok’un renklerinin ardındaki anlamda bir o kadar ilginç.

Yeşil,mavi,sarı,turuncu,pembe çiçekler renkleri yansıtıyor.
b002

yemekler
b003

saatler ve oyuncaklar.
b004

Aslında her haftanın içindeki her günün ayrı bir rengi var.
Pazartesi-Sarı
Salı-Pembe
Çarşamba-Yeşil
Perşembe-Turuncu
Cuma-Mavi
Cumartesi-Mor
Pazar-Kırmızı

Pazartesi günü doğan birinin sarı olması demek o rengin karakterini taşıması anlamına gelir.
bankok bayrağı

Renklerin politik anlamları da var. Bayraklardaki renklerin herbiri farklı anlamlar taşıyor. Ulusal bayrakta üç tane var. Beyaz dini, mavi sadık olmayı ve kırmızı da ulusu temsil ediyor.

Sarı renk olan bayrak ise kralın bayrağı.Ortaki taç krallığı ifade ediyor ve sarı renkte kralın(King Rama IX) doğduğu zamanı temsil ediyor.

Kraliçe ise cuma günü doğduğu için bayrak mavi renkte.

İnsanların pazartesi günleri sarı ve cuma günleri mavi giymesi de kralı ve kraliçeyi onurlandırmak içindi. Fakat bu Taylandlı devlete karşı bir grubun kendine sarı rengi belirlemesinden önceydi.
b008

b007

Onların tuttuğu taraf ise kırmızı giyinmek ve bunu Bangkok’un belirli meydanlarında giyerek prostesto şeklinde yapıyorlar. Kendilerini bu durumun dışında tutmak isteyen insanlar ise pembe giyinmeyi tercih ediyor. Bangkok’da renkler artık sizin politik kimliğinizi oluşturmuş durumda.
b009

b011

Bazı insanlarda kralları hastaladıktan ve hastaneden çıktıktan sonra üzerinde giydiği takım pembe olduğu için pembe rengi giyemiyi tercih ediyorlar. Bu rengin uğur getiriceğine inanıyorlar.
b012

Din ve renkler de birbirleryle iç içe girmişler. Budizmin bayrağının içinde sarı ve turuncu renkler var ve bu renkler barışı sembolize ediyor.
b013

Ülkenin genelinde ise istediğin rengi giymek özgür. Kralı eleştirmek, devlet düzenine karşı gelmek gibi suçlar işlendiği zaman kişiye ceza verilir. Giydiği renkten dolayı kimse ceza almaz.
b014

Şehrin en güzel yapıları da turuncu ve altın rengi çatıya sahip olanlar.
017

018

Taylandlılar kendilerini koruyanlar olduklarına inanırlar ve bu yüzden evlerinin,işyerlerinin yanına tuh evleri inşa ederler. Bu evleri renkli kağıtlarla ve çiçeklerle süslerler.
019

Bir ağacı ruh ağacı olaraka belirlemek için etrafına renkli bir şal bağlarlar.

Londra’nın siyah, New York’un sarı taksileri var belki ama Bangkok da renkler bol. Pembe, mor, turuncu, sarı, yeşil taksiler var!
020

Otobüs renkleri taksiler kadar çeşitli değil. En yeni otobüsler turuncu olanları. Turuncu otobüslerde oturacak yer yoksa binemezsiniz.

Mavi otobüsler şehir dışına giderler. Kırmızı otobüsler ise açık otobüsler.
023

En eski ve küçük otobüsler ise yeşil olanlar.İğne düşecek yer olmayana kadar içine insan biner.
024

Tuktuk denilen araç da aslında şöförün isteğine göre süslenmiş bir taksi çeşidi.
025

Bankalar ise genelde tek bir rengi kullanmayı seçerler.
026

030

028

Bu banka ise aralarında en değişik renk seçimini yapmış. Tayland kültürüne göre gri renk hastalığı ve hüznü temsil eder.
039

Süpermarketin her gün açık olduğunu söylemek için kelimelere gerek yok, renkler yeter!
040

Dükkan sahipleri de sattıklarını rengarenk diziyorlar.
041

037

En saçma şeylerde bile renkler kullanılıyor!
038

 Benzer Yazılar

Yorum Ekle