Abant’a Nasıl Gidilir?

NASIL GİDİLİR?
abant
Abant, Bolu’ya 32 km uzaklıkta. Ankara ve İstanbul’u birbirine bağlayan uluslararası E-5 kara yolunun Bolu Dağı mevkiinden sapıldığında Abant Yolu başlıyor. İstanbul’dan otoyolu kullanarak çıkanlar Kaynaşlı yol ayrımına kadar gelebiliyor, daha sonra ücretli otoyoldan ayrılıp tek yönlü yol ile Bolu Dağını tırmanarak Abant sapağına ulaşıyorlar. İki yanı ağaçlarla kaplı 21 km’lik yolun sonunda Abant Gölü Milli Park giriş gişesi var. Eğer özel aracınızla geldiyseniz ve Büyük Abant Oteline gidiyorsanız sola, gölün çevresini aracınızla dolaşacaksanız girişten itibaren sağ yönü takip ediyorsunuz. Kıyı boyunca geniş yerlerde park yaparak mola verebilirsiniz. Otobüs ile Bolu’ya geliyorsanız, kentten Abant’a minibüs seferleri var. Abant yolu ,mevsim şartları ne olursa olsun sürekli açık tutuluyor.
Göl çevresinde kiralık atlara binmek isteyenler mesafeye göre 5-10 veya 20 TL ödüyorlar.
Abant’a yapacağınız gezi için tecrübeli elemanlar rehberliğinde tur düzenleyen Nes Travel seyahat acentasını terçih edebilirsiniz.

ABANT’A TURLA GİDİŞ
Abant ve çevresine tur ile grup halinde gitmek isterseniz her şirketin ayrı programı bulunuyor.
Geziye nes travel ile İstanbul’dan çıkanlar, kentin çeşitli noktalarından belirlenen saatte alınarak 45 kişilik otobüsle yola çıkılıyor. (Grup sayısı 25 kişi ile sınırlı kalırsa midi otobüsle, 10 kişilik gruplar için minibüsle ulaşım sağlanıyor). Abant’a gelince göl çevresinde hava şartlarına göre yürüyerek yarım veya tam tur yapılıyor.

Dağ havası etkisiyle kabaran iştahlar, acıkan mideler için göl kenarında bulunan piknik çardaklarında mangallar yakılıyor sucuklar pişiriliyor.
Açık hava sucuk partisi sonrası, bu defa hazım yürüyüşü başlıyor.
Kar veya yağmur yağışı, yoğun sis yoksa, 45 dakikalık spor amaçlı yürüyüşle tepeye çıkılıyor, bir başka değişle Abant’ın çatısı sayılacak bir yükseltiden gölün kuş bakışı görünümü seyrediliyor, anı fotoğrafları çekiliyor. Yarım saatlik normal bir yürüyüşle tekrar göl kıyısına gelip, en yakın otelin şömineli salonuna geçiliyor.
Burada odun ateşi başında sıcak çikolata, kahve, çay, salep gibi içecekler içiliyor. Bu keyifli ortamda dinlenip otelden ayrılan grup topluca köy ürünlerinin satıldığı tezgâhlara gidiyorlar.
Genellikle dağ çileği, tarhana, köy peyniri, dağ meyveleri gibi yiyecekler alanlar turun en eğlenceli bir başka etabına başlıyorlar.

Abant dışında bulunan ve önceden telefon edilerek hazırlıkları yapılmış olan karlı bir yamaçta, saatine 5 TL ödenen şişirilmiş şambriyeller içine oturularak, sevinç çığlıkları, kahkahalar arasında güle oynaya yamaç aşağı kayılıyor. Bol oksijen etkisiyle pembe yanaklı olan gezi severler bol bol kar fotoğrafları çekiyor, bu eğlence sonrası dönüşe geçiliyor. Sapanca Gölü kenarında kurulu Yörük çadırında son mola veriliyor, gözleme türü yiyeceklerin tadına bakılarak açlıklar bastırılıyor.

Günübirlik Abant turuna İstanbul’dan katılacak olanlar sucuk partisi, ikramlar dâhil kişi başı 59 TL ödüyorlar. İki kişi kendileri için özel fayton turu, at gezisi yapmak ve de bir şeyler almak isterlerse 150 TL harcamayla gün boyu güzel bir tatil yapabiliyorlar. Nes Travel’in konaklamalı Abant turlarında konaklama Mudurnu’da konaklarında yapılıyor. Osmanlı kültürü izleri, yöre yaşantısı takip ediliyor. Mudurnu, Göynük, Taraklı, Sünnet, Sülüklü Göllerine uğranıyor. Osmanlı sivil mimarisi, arasta geleneği görülüp bir tür foto safari, kültür ve doğa gezisi yapılıyor, hediyelik ahşap eşyalar, köy ürünleri, saray helvası gibi yöresel tatlar satın alınıp dönülüyor. (Aralık-2007 fiyatlarıyla)
www.nestravel.com Tel no: 0(212) 244 31 31Benzer Yazılar

Yorum Ekle