Balıkesir’e Nasıl Gidilir?

Balikesir

Balıkesir’e en kısa ulaşım İstanbul’dan yola çıkanlar için Yenikapı’dan kalkan feribotlar ile sağlanıyor. Yüksek yolcu ve araç kapasiteli feribotlarla hem yorulmadan hem de 2 saat gibi kısa sürede Bandırma’ya gelince Çanakkale veya Balıkesir, Bursa yönüne yola dinç bir şekilde çıkma imkanı bulunuyor.
Balıkesir kent içine girmeden son yıllarda geniş ve ferah çok şeritli olarak inşa edilen çevre yolu trafikten etkilenmeden rahat bir geçiş sağlasa da sürücülerin hız kontrolüne dikkat etmesi gerekiyor.
Çevre yolu olmasına rağmen her iki yönde sivil görünümlü araçlarla yapılan radar kontrolü özellikle Değirmenboğazı mevkii yakınlarında gerçekleştiriliyor.
2003 yılı programına alınan Balıkesir-Manisa yolu bitirilince Susurluk bölümünde sollama zorluğu çekilen kısımlarda ortadan kalkacak ve İzmir-Aliağa bağlantısı ile yol cazibesini artıracak.

Değirmenboğazı yakınlarından ulaşılan Şamlı üzeri Karakol köyü tabelası dikkat çekmeyecek kadar küçük görünüyor, yol ayırımından sola sapanlar rahatça ahşap yel değirmeninin bulunduğu tepeye çeşme başından ulaşabiliyorlar.
Yel değirmeni ülkemizin tanınmış seyahat acentelerinden biri olan Arnika Turizm ‘in de tur programı içinde bulunuyor.
Balıkesir Havran veya Savaştepe yolları monoton olsa da seyri hoş dinlendirici güzergahlar olarak tanınıyor.Benzer Yazılar

Yorum Ekle