Bolu ve Çevresi Gezilecek Yerleri


YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI:
Bolu Termal Otel’e uzaklığı : 45 Km.

Milli Park Bolu’nun 42.Km. kuzeyinde çeşitli büyüklüklerde göllerden oluşur. 550 hektarlık kısmı milli park olarak 1965 yılında koruma altına alınmıştır ve Orman Bakanlığı’na aittir. Genellikle ıhlamur, karaağaç, kavak, kayın, köknar, gürgen, meşe, kızılağaç, sarı ve karaçam, akça ağaç bulunmaktadır. Yabani hayvanlardan ayı, yaban domuzu, kurt, tilki, geyik, sansar, tavşan, yabani ördeğe rastlanmaktadır. Sportif balıkçılık için idealdir. Deringöl yanında bulunan balık üreme çiftliğinden canlı alabalık alınabilir. Milli Park zengin flora ve fauna özellikleri nedeniyle çok güzel bir piknik ve kamp yeridir. Milli Park’a ait 40 yatak kapasiteli bungalov evler vardır. Ulaşım ancak özel araçlarla Bolu ve Mengen üzerinden sağlanmaktadır.


ABANT GÖLÜ:
Bolu Termal Otel’e uzaklığı : 40 Km.

Göl Bolu’nun 34 Km. güneybatısında yer alır. 1325 mt.yükseltide ve 125 Ha. alan kaplar. Yeraltı suları ile beslenir. Göl çevresi çam, köknar, kayın ağaçları ile kaplıdır. Orman Bakanlığı denetiminde olan göl, kış ve yaz turizmi bakımından ideal bir dinlenme yeridir. Nadir su bitkilerinden sarı ve beyaz nilüferler göl üzerini kaplamıştır. Bölge geyikler için uygun bir ortama sahiptir. Piknik, kamp, sportif balıkçılık, doğa yürüyüşü, ata binmek, bot ve faytonla gezinti yapılabilir. Göl kenarında 2 adet lüks otel ve piknik restaurantları bulunmaktadır.


GÖLCÜK :
Bolu Termal Otel’e uzaklığı : 7 Km.

Bolu’nun 13 Km. güneyinde suni olarak yapılmış göldür. 45000 mt2 alana sihiptir. Çevresi de 1200 mt.dir. Etrafı çam ve köknar ağaçları ile kaplı olan gölün kışın kar altındaki görüntüsü de muhteşemdir. Göl kenarında Orman Bakanlığı’na ait şirin bir yapı ve kır gazinosu adında 4 mevsim açık olan bir restaurant vardır. Her mevsim bir çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.


ALADAĞ YAYLALARI:
Bolu Termal Otel’e uzaklığı : 20 Km.

Bolu’nun güneyindeki dağ yamaçlarının üzerinde ormanlar arasında yer alırlar. Kampçılık ve piknik için ideal yerlerdir. Bölgede Aladağ İzcilik Kampı ve Göleti vardır. Aladağ göleti sportif balıkçılık için ideal bir göldür. Bolu’daki başlıca yaylalar, Değirmenözü, Gölcük, Saraycık, Üstkaya, At, Sarıalan yayla gruplarıdır. Ayrıca ilimizin tüm ilçelerinde birçok yayla vardır.


SEBEN YAYLALARI:
Bolu Termal Otel’e uzaklığı : 30 Km.

Ortalama 1400 mt. yükseltide yer alırlar. En önemlileri Kızık Yaylasıdır. Kızık Yaylası, kendine özgü evleri ile diğerlerinden farklıdır. Yayla evleri hiç çivi kullanılmadan, çam ağaçlarından birbirine kenetlenme şeklinde yapılmıştır.


BÜYÜK CAMİİ (Yıldırım Bayezit Camii):
Bolu Termal Otel’e uzaklığı : 4 Km.

Cami Bolu şehir merkezinde bulunur. 1382 yılında Yıldırım Bayezit tarafından yaptırılmıştır. 1899 yılında yanan caminin yerine şimdiki cami yapılmıştır. Çift minareli, tek kubbeli olan cami çok güzel Türk motifleri ile süslenmiştir. Diğer camilerimiz Bolu’da: Kadı, Saraçhane, Ilıca, Karaköy; Göynük’te Süleyman Paşa; Mudurnu’da: Yıldırım Bayezit ve Kanuni; Gerede’de: Yukarı Tekke; Yeniçağa’da: Yıldırım camileridir.


AKŞEMSETTİN TÜRBESİ :
Bolu Termal Otel’e uzaklığı : 4 Km.

Büyük Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan Mehmet’in hocası olan Akşemsettin’in türbesi Göynük’tedir. Gazi Süleyman Paşa Camisinin avlusuna altıgen planlı olarak inşa edilmiştir. 1987 yılında restore edilen türbede çok güzel ağaç işçiliği vardır. Türbe her yıl bir çok ziyaretçi tarafından ziyaret edilmekte ve her yıl Mayıs ayında anma günü düzenlenmektedir.


SEBEN KAYA EVLERİ:
Bolu Termal Otel’e uzaklığı : 30 Km.

Seben ilçesine bağlı ve birbirine çok yakın olan Çeltik Deresi, Hocaş, Kaşbıyıklar ve Yuva Köyleri’nde derin vadiler boyunca yükselen kaya kitlelerinin yüzeyinde birkaç katlı kaya evlerine rastlanmaktadır. Yapılan araştırmalarda bölgenin ilk Hristiyanlık döneminde bir yerleşim merkezi olduğu tesbit edilmiştir. Buralarda yaşayanlar kayaları oyarak içinde yaşanabilir mekanlar elde etmişlerdir. Bu mekanların bir kısmı barınak olarak bir kısmı da depo olarak kullanılmıştır. Su sarnıcı olarak oyulmuş kayalar da vardır. Bu evler 4-5 katlı ve her katta pencereleri vardır. Ayrıca ilçenin Solaklar, Alpagut ve Muslar Köylerinde de benzer kaya evleri vardır. Çeltikdere Vadisinde de bir Bizans Kilisesi bulunmaktadır.


GÖYNÜK EVLERİ:
Bolu Termal Otel’e uzaklığı : 55 Km.

Göynük ilçesi eski Türk evleri bakımından oldukça zengindir. Bu evler 20. yy başlarına aittir. Evlerin çatıları genellikle kırma çatı türünde olup, üzerleri yerli kiremit ile örtülüdür. Bazı evlerin oturma odalarında çeşitli motiflerle süslenmiş tavanlar bulunmaktadır. Evler genellikle zemin kat üzerine 1 veya 2 katlıdır. Evlerin önünde “Hayat” adı verilen avlular vardır. Bu günlerde bu evlerrestore edilmekte ve turistik pansiyon olarak kullanılmaktadır. Göynük’teki bu evler koruma altındadır.


MUDURNU EVLERİ:
Bolu Termal Otel’e uzaklığı : 40 Km.

Mudurnu Evleri de Göynük Evlerine benzerlik göstermektedir. Armutçular Konağı özel mülkiyete sahip bir evdir ve görülmeye değerdir. Mudurnu Evleri de koruma altındadır.


BOLU OFF ROAD:

KISA ADI BOLOFF OLAN BOLU DOĞA SPORLARI VE OFF-ROAD KULÜBÜ BOLU’DA DOĞA VE OFF-ROAD SPORUNUN YAYGINLAŞTIRILMASI VE GELİŞTİRİLMESİ AMACIYLA KURULMUŞTUR.

BUNUN YANINDA YEŞİL BOLU’MUZUN DOĞAL GÜZELLİKLERİNİN,BİLİNMEYEN YÖRELERİNİN ULUSAL VE ULUSLARASI ALANDA TANITILMASI VE BOLU TURİZMİNE KATKI YAPILMASI DA BİR DİĞER AMACIMIZDIR.Benzer Yazılar

One thought on “Bolu ve Çevresi Gezilecek Yerleri

Yorum Ekle