Çanakkale Doğal Güzellikleri

Tuz Gölü (Gökçeada)

Gökçeada’nın güneyinde, Aydıncık sahilinde bulunan Tuz Gölü’nde yapılan kimyasal analizler bu gölün oluşturduğu koyu renk çamurun romatizma, sedef ve kireçlenme gibi rahatsızlıklara iyi geldiği söylenmektedir. Bu çamurun incelenmesinde kuvars bileşiğinin, yoğun biçimde de kükürt, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, baryum, magnezyum, karbonat, sülfat ve bikarbonatın da bulunduğu anlaşılmıştır. Ayrıca mangan, titanyum, alüminyum ve silisyum açısından da zengin olduğu, 6,5 değerde de metilen mavisi ile karşılaşılmıştır. Bunun yanı sıra göl, flamingo, yaban ördeği, yaban kazı ve kuşlara da değişik dönemlerde yaşama olanağı sağlamaktadır.

Başdeğirmen Şelalesi (Ayvacık)

basdegirmen selalesi Çanakkale Tabiat Varlıkları

Çanakkale, Ayvacık Küçükkuyu’da Homeros’un İlyada’sında ismi geçen Mıhlı Çayı üzerindeki şelale bir doğa harikası olarak nitelendirilmektedir.

Marmaros Şelalesi (Gökçeada)

Gökçeada Dereköy yakınındaki Marmaros Şelalesi orman içerisinde bulunmakta olup, şelalenin suyu yaz aylarında azalmakta, kış aylarında ise çok gür olarak akmaktadır. Bu şelale aynı zamanda da trekking yapmaya uygun olup, adanın önemli bir mesire yeridir.

Kuzu Limanı (Gökçeada)

Gökçeada’daki Kuzu Limanı Gökçeada ile anakara arasında ulaşımı sağlayan bir limandır. Burası da adanın hem ulaşım hem de dinlence yeridir.

Peynir Kayaları (Kaşkaval Burnu) (Gökçeada)

peynir kayalari Çanakkale Tabiat Varlıkları

Gökçeada Kuzu Limanı’nın solunda yer alan Kaşkaval Burnu’ndaki taş oluşumları üst üste konulmuş peynir kalıplarını andırdığından buraya Peynir Kayalıkları ismi verilmiştir. Karadan yolu olmayan, ancak tekne ile denizden görülebilen bu kayalıklar ile ilgili bir de efsane bulunmaktadır. Bu efsaneye göre; çok sayıda keçi ve koyuna sahip olan zengin, cimri ve inatçı bir kadın cennete gidebilmek amacı ile yuvarlak peynir kalıpları yaptırmış ve bunları üst üste sıralamıştır. Bu peynirleri kimse ile paylaşmamasına kızan Tanrı onu cezalandırmıştır. Mart ayının başında şiddetle yağan kar ve yağmur ile rüzgarlar bu peynir kalıpları ile birlikte kadını da dondurmuştur. B undan böyle peynir kalıpları taşa dönüşmüş ve bunlara da Peynir Kayaları denilmiştir.Benzer Yazılar

9 thoughts on “Çanakkale Doğal Güzellikleri

 1. melike

  bana bu site çok yardımcı oldu öğretmenim ödevimi inşallah beğenir sağolun

 2. emre

  bnce çok güzel bir site good very good perfect içinden perfect aldınızzz:)))

 3. admin

  ödev konun ne, söylersen yardımcı olabiliriz, okul 1. si olmana yardımcı olabiliriz belki

 4. gökmen

  burası nebiçim bi site yaaaaaaaaa sayenizde proje ödevimden 0 alabilirim sınıf 1.si ve okul 7.si olmak böyle bişey

 5. ada

  çok qüzel bir site hem alper zaten çanakkaleyle ilgili

 6. pelinsu

  bu site bana çok yardımcı oldu…sosyal ödevimden süpper bir not aldım 100….eee tabi bu siteninde yararı oldu.bu sitenin kurucularına thank you werymaçe…..bu site daha da gelişebilir….sizin elerinizde..pelinsu dan bi tavsieee:)

Yorum Ekle