Çandarlı – Dikili – İzmir

Görkemli kalesiyle körfezinin bekçisi, esintili havası, temiz denizi, Ege’ye açılan kum plajıyla gözde tatil merkezi, yazlık cenneti, ÇANDARLI

Tarihçiler, Çandarlı (Pitane) yöresinde, tarih öncesi izlerin M.Ö. 4000’li yıllara dek uzadığını Kraliçe kenti Çandarlı’yı Amazonların kuruduğunu, antik kent adını Amazon Kraliçesi Pitane’den aldığını, bu nedenle kadın kenti, kraliçe kenti olduğu belirtiyorlar.

Dikili’den Çandarlı’ya
İç turizmin önemli kalelerinden biri olan Çandarlı’ya Çanakkale yönünden geliyorsanız ve keşif amaçlı yolculuk yapmayı sevenlerdenseniz, Dikili girişini kullanarak Bademli üzerinden sahil yoluyla kıyı kıyı gezerek veya İzmir yönünden gelişlerde sapaktan girerek ana yola çok yakın olan Dikili’ye bağlı belde merkezine kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Kısa boylu palmiyeli yoldan ilerlerken tarihe meydan okuyan görgü tanığı Çandarlı Kalesi, uzaktan görünen savaşmaya hazır siluetiyle, sizi geçmişe götürürken, güven duygusu da veriyor.

Dikili-Çandarlı arasında ki 18 km lik Körfez turunuz da, yol boyunca bir birinden güzel koylar, adalar, mütevazı balıkçı köyleri, küçük yerleşimler, zeytin ormanları görebilirsiniz. Kuş sesleri duyabilirsiniz. İzmir’e olan sadece 100 km uzaklığı ve ulaşım kolaylığı nedeniyle belde büyük ilgi görüyor. Fiyatların Foça’ya oranla daha ekonomik olması, yörenin flora ve fauna zenginliği, yazlıkçıların da ilgisini artırmış. İlçe dış turizme açılamadan, emekli cennetine dönmüş.

Sahil yolu, Çandarlı Kalesinden itibaren okulların bitimiyle araç trafiğine kapanıyor.
Yolun bir tarafında konaklama tesisleri, meskenler, dükkânlar, restoran, bar ve kafeler, diğer tarafında ücretsiz kumsal plaj ve Ege’ye açılan ilk metreleri sığ, deniz bulunuyor.
Konum itibariyle körfezin ucunda olmanın, açık denize bakmanın ve sürekli rüzgâr alan kıyılarda, bulunmanın avantajıyla bunalmadan güneşlenme, oturma imkânı bulan tatilciler, aynı sahili yürüyüş, gezi alanı olarak kullanıyorlar. Özellikle tüm görkemiyle bu noktada yer alan Çandarlı Kalesi önünde yüzmek, çevresinde ki park ve çay bahçesinde etrafı seyredip serinlemek ilk tercihlerin başında geliyor. Gün batımı ile yürüyüşe çıkan tatilciler, gecenin geç saatlerine kadar sahil kafelerinde ve kumsalda vakit geçirip, dinleniyorlar. Hayatın tüm canlılığı sahil yolunda yaşanıyor.
Çandarlı’yı karşıdan seyretmek isteyenler ise, limanın dalgakıran uzantısı üzerinde farklı açılardan seyir ve fotoğraf çekme şansını yakalıyorlar. Gece aydınlatılan kale daha bir başka görünüyor.


Çandarlı Kalesi
Kalenin yapılışı araştırırken önce kullanım alanı olarak M.Ö. 6. yüzyıllarda Pitane sitesi içinde bir işlev gördüğü akla geliyor. İonya ve Aiolya siteleri, şehir surları ve iç kale surları olarak iç içe iki halka oluşturmuş. Özellikle deniz kıyısında bir site saldırılara açık olduğu için kentin direnişi, iç kaleden aylarca sürebilmekte ve düşmanı caydırıcı özellik taşımaktaymış. Kalenin defalarca yıkılıp yapıldığı, fakat duvarlarında antik taşlarında bulunması bu görüşü doğruluyor. Kullanılan taşların M.Ö. 2 yy. kale yapısından kalma olduğu, kalenin bugünkü planı ve çizgileri içinde yapılışı ise, M.S. 14. yüzyılda Foça’yı ele geçiren ve ayrıcalıklar elde eden Cenevizliler tarafından gerçekleştirilmiş olduğu belirtiliyor.

Cenevizliler hem Foça’ya hem de Pitane’ye kendilerini koruma amacıyla görkemli kaleler inşa etmişler. Çandarlı Kalesine Foça’dan taş getirtilmiş ve bu yapı malzemeleri kölelere taşıtılmış.
Söylenceye göre en çok taş taşıyan köle azat edilecek, denerek işin çabuk yapılması sağlanmış. Planı kareye yakın bir dikdörtgen biçiminde olan Çandarlı Kalesi, bugün beş kulesi, mazgalları Kapısı ve duvarları ile büyük bir görkem içinde önemini koruyor.
Ziyarete kapalı olan kalenin kapısından giremeyen yeni nesil gençlik ise, kale eteklerinden düz duvarlara tırmanarak, burçlarına kadar çıkmayı başarıp çevrenin yüksekten manzarasına bakıyorlar.

Dalış Cenneti
Sualtına ve dalışa meraklıysanız Çandarlı limanı içinden kalkan Derin Dalış Merkezinin düzenlediği turlara katılabilirsiniz. Yıl boyunca sürekli dalış yapan grup faaliyetleri içinde, formasyonlu eğitmenlerin gözetiminde hiç dalış bilmeseniz bile 5 dalış dersi sonucunda dalgıç olabilir bir de yıldız alabilirsiniz. Dalgıçların kendi aralarında konuştuklarına bakılırsa dalışı karşı konulmaz bir tutku olarak niteliyor ve bir defa su kaçmasın diye ifade ediyorlar. (Artık siz de nereye diye sormayın). Dalgıçların dalış için Çandarlı Körfezini tercih etmelerinin sebebi, suyun berraklığı, su altı canlı türünde azalma olmasına rağmen kaya balıkları, orfoz gibi balık yuvaları görebilmeleri, Corci adası isimli mevkide deniz içinde bulunan yarıktan içeri 80 metrelik uçurumdan atlarcasına dalış yapmak olduğunu imrendirici, merak uyandıran tarzda anlatıyorlar. Bu noktada tüm stresten kurtulan, özellikle kilolu dalgıçların suyun kaldırma gücü sayesinde rahat hareket edebilmekten dolayı çok mutlu olduklarını gözlemleniyor. Dalış rehberi Ekrem Erdikmen dalış merkezinde tüpleri doldurduklarını gerekli malzemenin tedarik edildiğini, eğitimlerin kuramsal bilgi ve malzeme tanıtımı sonrasında kıyı sahilinde, adaların koylarında ki kumsallarda başladığını, güvenli dalış keyfiyle beraber, çok seçenekli dalış noktalarında görüntü zenginliği yaşandığını belirtiyor.

Ortak sıkıntılar ise, dalış sırasında balık yuvalarının yerini öğrenenler, daha sonra yaptıkları serbest dalışlarda zamansız ve aşırı miktarda zıpkınla avlanma sonucu ortaya çıkan tabloda, denizin güzelliklerini eskisi kadar görememek, temiz denizlerin göstergesi ahtapotlarla karşılaşamamak olduğuna da dikkat çekiyor.

Derin Dalış Merkezi

Gsm: 0 532 297 45 95
Gsm: 0 532 687 63 04

Çevre Gezileri

Yakın çevreye denizden yapılan tekne gezileri ile yeni koylar keşfedebilir, adaların çevresinde farklı yerlerde yüzebilirsiniz. Kara yolculuklarını seçenler için Başta Dikili, Bergama antik kenti, Kınık, Soma, Akhisar, Ayvalık olmak üzere, Foça, Manisa Spil Dağı, Salihli Sart harabeleri, Menemen çömlekçileri, İzmir gün içinde gezip geri dönebileceğiniz mesafede bulunuyor. 15 kilometre uzaklıkta ki kaplıcalar şifa dağıtmaya devam ediyor.

Kaynak: yapmake.comBenzer Yazılar

Yorum Ekle