Davraz Kayak Merkezi – Isparta

Mükemmel bir doğaya ve coğrafyaya sahip olan Isparta, Akdeniz Bölgesi’nin batı bölümünde, dağlarla göllerin buluştuğu, “Göller Bölgesi” denilen iç kesimde yer alır. Her saatte değişen renkleri ile Gölcük, Kovada ve Eğirdir Gölleri görenleri hayran bırakır. Davraz, Dedegöl ve Barla Dağları doğa sporları yapanlara vazgeçilmez ve doyumsuz keyifler verir. Zengin bir flora ve faunaya sahiptir. Isparta’nın iklimi yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlıdır. Davraz Kayak Merkezi, Eğirdir Gölü ve Yalvaç Antik Kenti ilin önemli turizm değerlerinin başında gelmektedir.

http://www.turizm.gov.tr/TR/Genel/rg.ashx?BELGEANAH=259280&DIL=1&RESIMISIM=davraz.jpg

1. Ulaşım : Isparta il merkezine 26 km, Isparta havalimanına 50 km, Antalya il merkezine ise 154 km uzaklıktadır. Mükemmel asfalt yol ve ulaşım kolaylığı, uygun coğrafi yapısı ile her seviyedeki kayakçılara hitap eden ve son yıllarda hızla gelişen Türkiye’nin en gözde kayak merkezlerinden birisidir.

2. Davraz Kayak Merkezi: Kayak Merkezi, sadece Türkiye’den değil Avrupa, Rusya, Ukrayna ve Ortadoğu ülkelerinden de yoğun ilgi görmeye başlamıştır. Kayak merkezinde Eğirdir Gölünün harika manzarası eşliğinde kayak yapılabilir. Mükemmel kar kalitesi ile amatör kayakçılara tehlikesiz rotalar, profesyonel kayakçılara ise gönüllerince kayabilecekleri parkurlar sunmaktadır. En yakın yerleşim yeri Çobanisa Köyüne 8 km uzaklıktadır. Hakim bitki örtüsünü, çam, ardıç, sedir ve otsu bitkiler oluşturur.

Davraz Kış Sporları Turizm Merkezi, 17.02.1995 tarihinde Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Türkiye’nin 26 kayak merkezi içinde en önemli 5 kayak merkezinden biri olan Davraz Kayak Merkezi, kış ve spor turizmi bakımından Batı Akdeniz Bölgesi’nin lokomotifi olacak şekilde gelişmektedir. Davraz Kayak Merkezinde bulunan tesisler, Türkiye’nin profesyonel ve amatör futbol kulüpleri tarafından spor kamp merkezi olarak tercih edilmektedir. Uygun iklim ve coğrafi avantajlarıyla Davraz, yakın gelecekte diğer Avrupa futbol takımlarını misafir etmeye hazırlanmaktadır.

Özellikleri:

Sezon Uzunluğu                    : Aralık – Nisan

Kar Kalınlığı                        : 0,50 – 2,50 m.

Kayak Alanı                         : 440 ha

Kayak Alanı Rakımı            : Ort. 2000 m

Zirve                                      : 2635 m.

Kayak Pistlerinin Rakımı     : 1650 m – 2150 m arası

Kayak Pistlerinin Uzunluğu: Ortalama 6 ila 8 km

Kayak Pistlerinin Özelliği    :

Mavi renkli pistler yeni başlayan kayakçılar için,

Kırmızı renkli pistler orta düzeyli kayakçılar için,

Siyahrenkli pistler ise usta kayakçılar için uygun olan pistleri göstermektedir.

Kayak Türleri: Kuzey Disiplini, Alp Disiplini, Tur Kayağı, Snowboard,

Kayak Merkezinde her seviyede pist bulunmaktadır.

http://www.turizm.gov.tr/TR/Genel/rg.ashx?BELGEANAH=259280&DIL=1&RESIMISIM=Davras3.JPG

Alternatif Turizm/Spor İmkanları: Kayağın dışında futbol, dağcılık, dağ bisikleti, trekking (yürüyüş), yamaç paraşütü, safari vb. spor dallarında kamp yeri imkanlarına sahiptir.

3. Mekanik Tesisler:Kayak merkezinde saatte 1000 kişiyi taşıyabilen 1211 m ve saatte 800 kişiyi taşıyabilen 936 m uzunluğunda 2 adet telesiyej, saatte 800 kişiyi taşıyabilen 624 m uzunluğunda teleski (T bar), 300’er metrelik 2 adet babylift faaliyette bulunmaktadır.

4. Konaklama :Kayak merkezinde 3 adet dağ kafeteryası, 4 yıldızlı ve 280 yataklı bir otel, 50 yataklı bir oberj, Süleyman Demirel Üniversitesine ait üç yıldızlı 120 yataklı bir otel ve Çobanisa Köyünde toplam 24 yataklı 1 adet pansiyon bulunmaktadır.

Davraz Kayak Merkezinde toplam 6000 kişi kapasiteli tesislere hitap edecek çağdaş ve modern alt yapı çalışmaları bitirilmiştir.Benzer Yazılar

Yorum Ekle