Erikli – Keşan – Edirne

Saros sahilinin en büyük yerleşimlerinden biridir. Bir sahil kasabası görünümündedir. İçinde Saros Körfezinin en iyi otellerini barındırır. Otelin yanında kalmak için diğer sahil yerleşimlerine göre büyük olmasından dolayı her yönden canlılık barındırır.

Sahil yerleşiminin hemen arkasında yer alan oldukça büyük tuz gölü bir çok kuş için barınma mekânıdır. Erikli sahiline ulaşım için bulunan 2 yol olmasına rağmen çoğunlukla Mecidiye yolu kullanılır. Mecidiye ile Erikli arası 2 kilometrelik bir mesafedir.

Saroz kıyısında yer alan bu sakin tatil köyü, İstanbul’a yakınlığı, ulaşım kolaylığı, planlı yerleşimi Ege, Akdeniz’e oranla ekonomik tatil imkânı ile cazibesini artırırken kafa dinlemek isteyenlerin, sakinliği seven orta yaş üstü ailelerin tercihi olmuş.

Erikli Köyü denizden yaklaşık 2 km yukarda kurulmuş. Yaz kış yaşayanlar, tarımla uğraşanlar, dükkânlar Erikli sahiline tepeden bakıyorlar. Ben de önce Erikli sahilinin genelini görebileceğim yüksek bir açıdan gideceğim yerleri fotoğrafladım. Geniş kumsalın, hep kahverengi görünen kuş gölünün, lacivert denizle ve Gelibolu Yarımadasıyla kucaklaşan, etkileyici coğrafyaya sahip panoramasını hayranlıkla izledim.

Daha sonra sahile en fazla iki, üç katlı binaların, yazlıkların yer aldığı planlı kurulmuş ve oldukça geniş düşünülmüş asfalt kaplı sokakların arasından denize yaklaştım.

Genelinde sakin, araç trafiğinden arınmış gürültüsüz ortam rahat düşünüp, rahat hareket etmenizi sağlıyor, telaşa kapılmadan günün tadını çıkarabiliyorsunuz. Turiste alışık, kibar, yardımsever esnaf ve insanlarla karşılaşıyorsunuz.

Özellikle otellerin bulunduğu sıra sonrasında sahil yolu olmadığı için yürüyüş ve araçlar sahile paralel bir arka sokağı kullanıyorlar. Dolaysıyla otelden çıkıp denize geçmek için karşıdan karşıya geçilmiyor. Bu da Erikliyi, Ege Akdeniz’in birbirine benzetilen diğer gözde tatil merkezlerinin birçoğundan farklı kılıyor.

Kamuya açık, ücretsiz, geniş kumsala plaj malzemeleri ile gelen aileler, gün boyunca denizden esen serin ve temiz havanın etkisiyle bunalmadan, dinlenebiliyor, toz yapmayan, vücuda yapışmayan özellikli kumun ve denizin şifalı minarelerinden yararlanıyorlar. Biraz hareketlilik ise iki büyük otelin çevresinde yaşanıyor. Denize karşı çay bahçelerinde oturanlar, kumsalda plaj voleybolu oynayanlar, su bisikletine binip pedal çevirenler, otel önünde ayrılmış olan yer yastıklarına uzananlar, renkli görüntülerin oluşmasını sağlıyorlar.

Erikli sahilleri Saroz körfezinin özelliklerini taşıdığı için hiçbir zaman kirlenmiyor. Rüzgâr değişken olup çeşitli yönlerden estiği için, deniz lodosta getirdiğini, poyrazda götürüyor, bu şekilde hep temiz kalıyor.

Bu kadar rüzgâr eserde surf yapılmaz mı diyecek olursanız, Erikli de her yıl sörf turnuvası düzenleniyor. Surf meraklıları doğaya karşı mücadelenin zevkini çıkarıyorlar.

Denizin berrak ve temizliği nedeniyle Saroz Körfezi ve Erikli sahilleri su altı dünyasına meraklı balıkadam ve dalgıçları da kendine çekiyor. Yıl boyunca Mart-Kasım arası daha yoğun olmak üzere dalış için gelen çeşitli balık adam kulübü üyeleri hem dalış yapıyor, hem hafta sonu konaklamalı tatil yaparak bakir kalmış sularda stres atıp balık avlıyorlar. Önceki yıllarda ki kadar olmasa da deniz ürünleri bakımından zengin sayılabilecek Saroz körfezinin Erikli sahilinde amatör balıkçılar da oltalarına, çaparilerine takılan istavrit, uskumrularla, balık tutmanın zevkine varıyorlar. Barbunya, lüfer, mercan, karagöz, kefal, ahtapot yöresel balık türlerinin başında geliyor. En makbulü hangisi derseniz Saroz Levreği cevabını, herkes düşünmeden, bir nefeste söylüyor.

1992-93 yıllarında otellerin restoranlarında balık resmi çekmek istediğimi belirttiğim zaman balık teşhir tezgâhlarında, buzdolaplarında duran bir karışımdan büyük barbunyaların yanında iri ıstakozlardan da birer tane gösterirler. Günümüzde artan beş yıldızlı oteller, lüks restoranlar ve meraklılar sayesinde artık eskisi gibi iri ve turistik sayılacak balıkları görmek mümkün olamıyor.

Yine de Erikli girişinde yaz boyunca hizmet veren balık dükkânı ve sokakları dolaşan seyyar balıkçılar, günde bir kere saat 09.00 da gelen balıkçı teknesi, yazlıkçıların balık ihtiyacını karşılıyor.

Eriklinin en eski iki otelinin arka tarafında yer alan yazlıkçıların ihtiyaçlarını karşılayacak dükkânlardan, marketlerden kurulu çarşı, çarşının çevresinde dinlenme üniteleri, çocukların hoplayıp zıplayıp enerjilerini boşaltacakları, hoşlarına gidecek türden oyun alanları, ağaçlar altında oldukça geniş çadırlı kamp sahası ve otopark yer alıyor.

Erikli Köyünü geçip bir de daha ilerde ne var ne yok derseniz. Tepeyi aşıp manzaralı yolda Yayla Sahili yönünde ilerlerken karşınıza yeşil bitki örtüsü devamında uzanan davetkâr deniz, birbirinden güzel koylar, bu koyları ve denizi seyredebileceğiniz bakir yol kenarı sahalar, çadır alanları ve Danişment Orman Kampı çıkıyor. Başta Edirne, Keşan olmak üzere günübirlik gelenler, atık olmayan, temiz denize en ekonomik yoldan girme imkânı buluyorlar.

Balıkçıl kuşların, pelikanların, flamingoların beslenme, barınma amaçlı ziyaret ettikleri Erikli tuz gölü fotoğraf severler için ilginç olabilir.
Erikli kış aylarında ise kar ve yağmur bakımından sert geçiyor, şiddetli yağış alıyor.Benzer Yazılar

Yorum Ekle