Gezilecek En Güzel Ege Kasabaları

http://i.sabah.com.tr/sbh/2009/05/24/579735715000.jpg

Ege doğal, tarihi ve turistik yerleri ile pek çok gezilebilecek yere sahip. Tüm Ege’yi baştan keşfetmek oldukça zamanızı alabilir. Tatilde Ege’de gezmek isteyenler için en güzel ege kasabaları önceden bilmeleri işe yarayabilir.

İster denizine tutkun olun, ister tatlı esintilerine… İster gündoğumuna, ister günbatımına… Tarihi dokusu, taş evleri, dar sokakları, doğası, yemekleri, otları, pazarları ve çiçek kokularıyla Ege kasabaları, bahar ve yaz aylarında insanı kendine çeker

Alaçatı
Sörf ve taş ev meraklılarının 1990’lardan sonra keşfettiği Alaçatı, kısa sürede vazgeçilmeyen tatil yerleri arasına girmeyi başardı. Her yer apartmanlarla dolarken, Alaçatı kentsel SİT alanı ilan edildiği için kendini bu istiladan koruyabildi. Bir yarımada üzerine kurulu olan Alaçatı, birbirinden güzel koyları ve butik otelleriyle dikkat çekiyor. Alaçatı’ya girer girmez gözünüze çarpan yeldeğirmenleri ise 1850-1900 yılları arasında inşa edilmiş. Yerel otlarıyla yapılan yemeklerini de unutmamak lazım. Alaçatı, Nedim Atilla, Öncel Öziçer, Saffet Emre Tonguç ve Kumru Sağlam İşbilen’in tercihleri arasında yer alıyor.

Ayvalık
Arnavut kaldırımlı sokakları, 200 yıllık Rum evleri, kiliseleri, kuyuları ve tarihi sarnıçlarıyla Ayvalık’ı kelimelerle anlatmak kolay değil. Zeytin ağacının ve zeytinyağının başkenti olarak bilinen Ayvalık’ı tutkunları ”Anlatılmaz, yaşanır tadında bir rüya,” diye tanımlar. Sahilinde denizden esen tatlı rüzgâra zeytinyağı kokusu da eşlik eder. Hele bir de Şeytan Sofrası’ndaysanız, günbatımı da hediyesidir keyfinizin. En güzel Ege mezelerini Cunda Adası’nda yersiniz. 1973’te Türkiye’de ilk kez bir kasaba, tarihsel SİT alanı ilan edildi. Burası da Ayvalık-Cunda. Böylece mübadeleden kalan mimari doku korundu. Levent Üzümcü, Nedim Atilla, Saffet Emre Tonguç ve Tolga Topçu Ayvalık’a oy veriyor.

Foça
İzmir’ e 70 km. uzaklıktaki Foça, eski ve yeni Foça diye ikiye ayrılıyor. Korunmuş olanı Eski Foça, önde balıkçı tekneleri, arkada mavi denizi ve küçücük adacıklarla bir resim gibi uzanır. Daracık taş sokakları, nesli tükenme tehlikesi altındaki fokları ve horoz sembolüyle bilinir. Eski Foça, Mersinaki koyları, kumsalları, balıkçı lokantalarıyla keşfedilmeye değer.

Assos
Antik Yunan filozoflarından Aristo’nun üç yıl burada yaşamayı seçmesi boşuna değil. Taş evleri, zeytin ağaçları, çipurası ve Kaz Dağları’nın doğal zenginliğiyle Assos’un yeri başka. Kuzey Ege’nin en gözde tatil yerlerinden Assos, her daim esen rüzgârlarıyla da meşhur. Çevredeki koyları, tatilcilere kafa dinleme imkânı sağlıyor.

Birgi
İzmir’ den 70 km. ileride bulunan Birgi, kışın Egelilerin kar sürpriziyle karşılaşmak için gittiği kasabalardan biri… Öncel Öziçer’e göre “Dede Türbesi’nde zaman geçirmek, insanın ruhunu arındırıyor.

Çeşme
İzmir’in batısında yer alan Çeşme, yaz aylarının en hareketli turistik yerlerinden. Bugün müze olarak kullanılan kalesi, Osmanlı’dan kalan kervansarayı, masmavi denizi ve rüzgârları ilk akla gelen özelliklerinden.

Datça
Akdeniz ve Ege’nin buluşma noktasındaki yarımadada kurulu olan Datça, çam ormanları, tarihi Knidos liman kenti ve kültürel zenginlikleriyle dikkat çekiyor. Mavi bayraklı plajları, koyları, balı ve balıkları çok ünlü. Doğa yürüyüşü tutkunları için yürüyüş parkurları da var. Datça’ya yolu düşenler Eski Datça’ya da uğrayıp, Can Yücel’in eserlerinin sergilendiği Canevi’ni de görebilir.

Karaburun
Aynı adlı yarımadanın ucunda bulunan Karaburun, tenhalığı nedeniyle özellikle sakinlik arayanların cenneti. Konumu nedeniyle açık denize baktığı için denizi çok temiz ve berrak. Kumsaldan çok kayalık yapıya sahip olan Karaburun, sualtı zenginliği açısından özellikle dalış meraklılarının ilgisini çekiyor. Balıkçılık ile ilgilenenler için birçok imkân sunan Karaburun, esintileri sayesinde de sörf meraklılarının ve kavurucu yaz aylarını rahat geçirmek isteyenlerin tercih ettiği yerlerden biri.

Şirince
Şirince, İzmir’in Efes harabeleriyle ünlü Selçuk ilçesinin 8 km. doğusunda üzüm bağları, şeftali bahçeleri ve zeytinliklerle çevrili bir yamaçta yer alıyor. Denizi görmese de Ege’nin en kendine özgü kasabalarından biri… Eski Rum evlerine hayran kalmamak mümkün değil. Çocukluğunun bir bölümü Şirince’de geçen Yunan yazar Dido Sotiriu, Benden Selam Söyle Anadolu’ya adlı kitabında, “Şu yeryüzünde cennet diye bir yer varsa Şirince olmalı,” diyor. Tayfun İşbilen ve Kumru Sağlam İşbilen, Şirince’yi öneriyor.

Tire
İzmir’ e 81 km. uzaklıktaki Tire, tarihi yapıları, el sanatları, çarşısı, yöresel yemekleri ve 3 bin yıllık tarihiyle ünlü. Meşhur tireköftesi ve otları, özellikle yemek meraklılarını çekiyor. Özellikle salı günleri kurulan pazarı da görülmeye değer. Tan Sağtürk, “Güzel tarafı ayak üstü bir yer olmaması. Hatmi çiçekleri, yazın güzel kasabayı daha da güzelleştirir,” diyor.

Kaynak: SabahBenzer Yazılar

Yorum Ekle