Güneyli Köyü – Gelibolu – Çanakkale

Köyümüz, ÇANAKKALE – GELİBOLU ’nun kuzeyinde, merkeze 12 km, GELİBOLU-İSTANBUL (E-87) karayoluna 900 metre, Saroz körfezine 1 km uzaklıkta Saroz’a hakim bir yerde bulunmaktadır.

Köy 1934 yılında Bulgaristan’ın TIRNAVADA kasabasının Tukuklu ayrıca PRAVADA kasabasının Sandıkçı köyünden gelenler tarafından kurulmuş 1951 yılında yine aynı bölgeden gelenlerle bu günkü halini almıştır.

Köye ilk gelenler Çimpe kalesi ve şimdiki köyün batı tarafında eskiden var olan Askeri Mahfeler ve çiftliklere yerleşmişler, Devlet tarafından yaptırılan binaların 1937 yılında tamamlanmasıyla bu günkü evlerine yerleşmişlerdir.

Köyün adı; burada yaşayan çiftlik sahiplerinden birinin adını taşımakla beraber KARGICIK olarak da anılır. Rivayete göre fetih yıllarında Gazi Süleyman Paşa askeri ile beraber köyün batı tarafında bulunan yerde mola verir. Öğle vakti olduğundan abdest almak için su ister. Uzun bir zaman aranmasına rağmen su bulunamaz. Paşa hiddetlenir, belinden “KARGI” sını çıkartır, olduğu yerde toprağa saplar, geriye çektiğinde su fışkırır. Bu sudan ihtiyaçlar karşılanır. Rivayet odur, ancak gerçek olan o su için yapılan çeşme bu gün bile akmaktadır. Köylü çeşmeye yıllardır KARGICIK çeşmesi demektedir.

Köy halkı bölgede muhacir olarak anılır. Bilindiği üzere muhacir bir yerden diğer yere göç eden demektir. Osmanlı Devleti Balkanlara, özellikle Karaman beyliğinden seçkin aileleri alarak yerleştirmiş, oraların birer Türk yurdu olmasını sağlamıştır. Bu nedenle köy halkımızın soyu Karaman Yörüklerinden gelmektedir. Bu gün köyümüzün yaşlıları ile görüşür de Konya yöresinin kültürünü karşılaştırırsanız gerçeği görebilirsiniz. Örneğin kadınlarımızın giyimleri, yemek kültürleri, düğünleri, konuşmalarda kullandıkları kelimeler aynıdır.

Köy halkımızın geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve balıkçılıktır. Son yıllarda yazlıklar köyde yaşayanlar için büyük bir istihdam yaratmıştır.

1978 yılından itibaren sahil şeridinde, yazlık evlerin yapımına başlanmış olup, 1985 yılından sonra tam bir tatil köyü görünümünü almıştır. Konum olarak Saroz’a hakim olan bölgeden açık havalarda Saroz körfezini Semendirek adasına kadar görme imkanı olmaktadır.

Sahil şeridinde denize girilebilecek bir çok koy bulunmakla beraber özellikle Limanımız (Koyun Limanı) harika kumu ve sığ başlayıp kademeli olarak derinleşen suları, çocuklar, yüzme bilmeyenler ve iyi yüzücüler için ideal bir plajdır. Ayrıca, Fatma Kadın Çeşmesi (Davut İskele), Mahmutpaşa (İncirlik), Asker Çeşme, Emel Sayın Koyu (Karanlık Dere) daha sakin ancak derin sulara sahiptir.

Neler görülür
Koyun her iki ucunda bulunan yüksekliklerden dantel gibi işli yakın koylar ve köyün panoraması seyri zevk verirken, Mayıs, Haziran Temmuz aylarında güneşin denize doyumsuz batışı büyük keyifle izleniyor. Güneşin ufuk hattından denizde adeta eriyerek batışını seyrederken ağlayan Avusturyalı, Anzak turistlere bile rastlanabiliyor. Köye birkaç kilometre mesafede bulunan Bolayır’da Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa görkemli türbesi, Namık Kemal’in güllerle kaplı mezarı ve banklarla çeşmelerle çevre düzenlemesine yapılmış park görülüp Gelibolu- Keşan yolu ve gerisinde Saroz sahilleri, boğaz havalı rüzgârlı tepeden izlenebiliyor. 11 km uzaklıkta bulunan Gelibolu’da Milli Park sınırları içinde kalan şehitlikler, kaleler, savaşın geçtiği kutsal topraklar, anıtlar, müzeler Atatürk Karargâh Evi, görülebilir. İlçede restore edilerek yeni açılan görkemli Mevlevihane, Gelibolu Deniz Feneri, Bayraklı Dede Türbesi, bir zamanlar parti liderlerinin zorunlu misafir edildiği, Hamza Koy, batık denizaltı maketi ve Çanakkale savaşından kalma çok sayıda beton korunaklı siper görülebilir. Ayrıca Gelibolu’da 90’ın üzerinde evliya olduğu, bir kaç evliya daha olsa bu sayının İstanbul’da bulunan evliya sayısını geçebileceği söylenenler arasında. Dünyada Gallipoli adıyla kurulmuş 13 şehirden biri olan Gelibolu aynı zamanda Avrupa’da ki ilk Türk Şehri. Türklerin ilk tersaneside yine Gelibolu’da kurulmuş. Saroz kıyoları ise, kıyılatında anıt kayaların yeraldığı akvaryum benzeri görüntüsüyle dünyanın en temiz denizlerinden biri sayılıyor.
(Daha geniş bilgi için, Çanakkale ve Büyükkemikli bölümlerine tıklayınız)
Gezi için alternatif arayanlar, II. Sultan Murat tarafından yaptırılan, ölmez Türk eseri 173 gözlü, 1270 metrelik Uzun köprüyü görmek için Uzunköprü ilçesine, ünlü Enez Kalesini ve restore edilen Osmanlı Sahil Kervansarayını görmek için Enez ilçesine de kısa sürede gidebilirler.
Tatile kültürel zenginlik katacak kentlerden Edirne ve Çanakkale ise gün içinde gidip gelebilecek başka seçenekler olabilir.

Neler yapılır
Güneyli Koyunun her kıyısından Ekim ayı sonuna dek denize girme imkânının yanı sıra, öğlen saatlerinden sonra sörf yapma olanağı bulunuyor. Kumsalda bulunan akasyalar güneşe karşı şemsiye görevi görürken kıyı bandına da ayrı bir güzellik katıyor. Sahil kesiminde kurulmuş akasya ağaçlı çay bahçeleri gün batımını izleyebileceğiniz, yorgunluk atacağınız, pide çeşitleri veya yemek yiyebileceğiniz yerler. Çevre gezilerine katılmak isteyenler için her Cuma müzikli tekne turları düzenleniyor.
Tekne mönülü piknikli gezilere katılanlar, Kömür İskelesi, Despot Limanı gibi çeşitli bakir koylara gidiyor, deniz içinde taşların devamını, mercan adalarını, zengin su altı bitki ve canlı dünyasının doğal güzelliklerini izliyor, dalgıçlar dalış yapıyorlar. Tekne de giderken rüzgârın etkisiyle kısa sürede yakılan mangalda yörenin lezzetli sardalye balıkları pişiriliyor.

Köy halkının istekleri
Evreşe’de bulunan Çokal Barajının devreye girmesi halinde gerek Gelibolu’nun gerekse Güneylinin su problemi kalmayacağını belirten yerli halk, şimdilik tanker ile su taşındığını, bazı yazlık sahiplerinin artezyen kuyusu kazdığını, bu suyun killi toprak kokulu olduğunu belirtiyor. Turistik bir konum kazanan Güneyli Köyünün ana caddeye bir km lik asfalt yol ile bağlantısının olduğu fakat koyun köye girmeden yola direk bağlantısının ve ara sokakların toprak oluşunu bir eksiklik olarak dile getiriyorlar.
Eski tapularda Ayayorgi Çiftliği, Koyunlu Limanı yazdığını vurgulayan köy sakinleri, “Saray Tarlası” eteğinde eski medeniyetlere ait izlerin var olduğunu, deniz içinde saray kalıntıları temel taşları denizin gel git hareketlerinde görülebildiğini, arazide bazı gömülere ve buluntulara rastlandığını ilk fırsatta kazı çalışmalarının yapılmasının faydalı olacağı görüşünü tekrarlıyorlar.
NASIL GİDİLİR?
Yola İstanbul’dan sabah çıktıysanız batıya doğru yol alıyor güneş arkanızda olduğu için rahat bir yolculuk yapabiliyorsunuz. Güneşli gişelerden paralı otoyol’a girenler Kınalı sapağına kadar problemsiz kısa sürede gelip bu mevkide normal yola bağlanarak devam ediyorlar. Güzergâhın bu bölümü Marmara Ereğlisi’ne dek otoyol konforunu artmıyor. Devamında ise halen var olan yolun yanına yeni şeritlerle genişletme ve çift yönlü hale getirme çalışmaları yapılıyor. Büyük bölümünün alt yapısı tamamlanmış gibi görülen yolun Keşan kavşağı dönüşünün bir bölümünde de bu çalışmalara rastlanıyor. Tekirdağ-Keşan, Keşan-Bolayır arasında hız kontrolü için trafik ekip otoları görev yaparken, Tekirdağ-Keşan yolunun bazı bölümlerde yolun gidiş geliş kullanımlı olduğunu belirten tabelalarda uyarı hataları fark ediliyor! Kamyon trafiğinin nispeten az olduğu yol güzergâhı boyunca Tekirdağ sonrası, yapılaşma olmadığı için yeşil tepeler, vadiler, ayçiçeği tarlaları, Ganos Dağlarına uzanan ormanlar gözü dinlendiren bir peyzajları oluşturuyor.
İstanbul-Tekirdağ- Keşan güzergâhı Gelibolu’ya 11 kilometre kala, sağa ayrılan sapakla Güneyli Köyü’ne gelmenizi sağlıyor. Bu yol 280 km ve yaklaşık 2,5 ila 3 saat sürüyor.
Güneyli Abidelere 50 km uzaklıkta yer alırken, Gelibolu otobüs terminaline 12 km, Edirne’ye 168 km mesafede yer alıyor.
Gelibolu’da Salı günleri kurulan pazaryerine ulaşmak için köyden saat 08.00 den itibaren karşılıklı seferler düzenleniyor. Yaz aylarında minibüsler sahile, yazlıklara kadar iniyorlar. Kişi başı köy bir, koy bir buçuk milyon TL ücret ödeniyor.
Not: İstanbul yönünden gelenler Tekirdağ girişi sırasında sarı tabelayı takiben 500 metre içeri girip U biçimi dönerek Namık Kemal müze evini, Tekirdağ çıkışına yakın cadde üzerinde Rakoczy Müzesini görebilirler.
NE YENİR?
Saroz Denizi kıyısında yer alan Güneyli Köyü koyunda iki restoran, sandviç, tost büfeleri ve çay bahçeleri bulunuyor.
Saroz Denizinde en çok levrek, mercan, lüfer, uskumru ve yöreye has sardalye balıkları tutuluyor.
Nisan 15 den itibaren Ağustos ayına dek sardalye en yağlı dönemini yaşıyor ve balıklar denizden çıktığı gibi ızgarada pişirilip “Boklu Kebap” adıyla tüketiliyor. Sardalye buğulaması için temizlenen balıkları yağlı tavaya diziliyor üzerine soğan, domates, balık kokusunu azaltması için ince dilimlenmiş patates, yeşilbiber, limon dilimleri, defneyaprağı koyup normal ateşte 15- 20 dakika pişiriliyor.
Arzu edilirse bir başka pişirim şekli olan tuzda levrek de yapılıyor.
Bir başka yemek yenecek yer ise koyun en uç noktasında bulunan Orhan Restoran akasyalı bahçeli restoranın usta aşçısı taş fırında yaptığı Saroz pideler beğeniliyor. Meşhur pidelerin bir tanesi karın doyururken kuşbaşılı, kaşarlı, kıymalı, karışık pidelerin her biri için 5 milyon TL ödeniyor. Restoranda kiremitte balık, güveç, yeme imkânı bulunuyor. Özel spasilite ise levrek veya çipura önce ızgara ateşinde çiğliği gidecek kadar yarım pişiriliyor, daha sonra güvece hafif tereyağı sürüp taş fırının az ateşli kısmında domates, biber ilavesiyle pişirme işlemi tamamlanıyor. Bu sayede balıkta iki pişirim tadını da tadılıyor. Yabancı turistler güveci sıyıracak kadar beğeniyorlar. Yazlıklarda kalanlar, sabah sahile balıktan dönen teknelerden balık alma imkânı bulabiliyorlar.
NEREDE KALINIR?
Köyde ev pansiyonculuğu da yapılıyor, mevsimlik evler de kiralanabiliyor. Diğer konaklama imkânı ise 20 yataklı Orhan Motel& Restoranda ve Köşk Motel de bulunuyor. Uygun yerlerde çadır kurup kamp yapılabiliyor. Mülk edinmek isteyenlere için inşaatı bitmiş, çiçek, domates, biber ekebilecek kadar hepsi bahçeli, müstakil, kışın da oturulabilir, fosseptik çukurlu, 200 metre karelik yazlık evler, 35-40-50 milyar TL. fiyatla satılıyor.
Diğer konaklama seçenekleri Gelibolu’da yer alıyor.

kaynak:www.guneyli.orgBenzer Yazılar

5 thoughts on “Güneyli Köyü – Gelibolu – Çanakkale

 1. SEMİH BAYRAK

  GÜNEYLİ TATİL KÖYÜ ile ilgili tüm haber ve detayları köyümüzün ilk ve tek web adresi olan

  http://www.guneyli.org

  adresinden öğrenebilirsiniz…

  FACEBOOK GRUP ADIMIZ:

  >>> GÜNEYLİ TATİL KÖYÜ TANITIM GRUBU <<<

 2. Baise Pulat

  Güneyli Köyü sahilinde bulunan Motel Mimoza 15 oda ve 45 yatak kapasitesiyle hizmet veriyor.Çok temiz ve hesaplı bir konaklama tesisi.
  Motel Mimoza’da yemek yeme imkanı da var,çok lezzetli yemekler sunuyorlar.Misafirlerin hepsi çok memnun ayrılıyor.
  Güneyli’ye gideceklere Motel Mimoza’yı tavsiye ediyorum.Internetten ilgili telefonlar bulunabilir,web sitesinden inceleme yapılabilir.
  Syg.

 3. cihan demirkıran

  Merhaba biz ailece bu yaz tatilimizi Çanakkale de geçirmek istiyoruz.Kiralık yazlık ev arıyoruz deniz kenarına yakın.Bu konuda bize yardımcı olabilirseniz çok seviniriz.İzmit ten saygı ve sevgilerimizle

Yorum Ekle