İbrice Saros Körfezi Dalış Merkezi ve Tatil Yerleri

Tüm İstanbul Dalgıçları’nın ehliyeti aldıkları imtihan sahasıdır İbrice…Herkesin kısaca Saros deyip geçtiği,Ege Denizi’nin en kuzey ucunu oluşturan körfezin İstanbul’a en yakın ve derinliği kolayca bulabileceğiniz dalış yeri Mecidiye Köyü’nün İbrice Limanı tüm dalış okulları tarafından büyük ilgi görür. İbrice Limanı’ndaki Balıkçı Lokantası Bizlere, lezzeti, fiyatı ve samimiyetiyle hizmet verir.

trj6dbnp5pjept4fbdck.jpgİbrice Cehennem çukurunda olağan bir haftasonu. Koy gerek limana doğru, gerekse diğer yöne çok güzel bir dip florası sergiler, 1-2 küçük mağarayı, 42 taşını bünyesinde taşıyan güzel bir dalış noktasıdır ….

Özellikle hafta sonları dalış okullarının hücumuna uğrayan Kömür Limanı’nda dalış yerleri, tekne limanının sol tarafındaki kayalıklar arasındaki küçük koylardır.

Limandan içerilere toprak yolla devam edildiğinde Deli Liman denilen ve Bizlerin sıkça gittiği arkası çamlık, önü deniz olan kamp sahası, Bizlere birçok kamp ateşli ve gitarlı geceler yaşatmakta .. Kamp yerinden güneşin batışını, hele hele güneş battıktan sonra ışık kirliliği olmadan gökyüzünde Samanyolu’nu izlemek, bir yandan tum haftanın yorgunluğunu üzerimizden atarken, bir yandan da keyfimize keyif katıyor …

5ltcrf1krpe38plgrcbo.jpgÜnlü denizaltı araştırmacısı Kaptan Cousteau’nun Dünyada kendi kendini temizleme özelliğine sahip üç denizden biri dediği Saroz Körfezi sahilinde yer alan Uzunkum ve tarihi İbrice Limanını keşfe gidiyoruz…
Çağdaşlaşmanın yaratmış olduğu kirlilik ve kalabalıktan nasibini almamış ender yerlerden biri Uzunkum. Bunu da askeri bölge kapsamında korunmasına borçlu oluğu bakir bir sahil. Koruma içinde olan bölgede imar izni ve tapulu arazi olmadığı için çarpık ve plansız yapılaşma da olmamış. İsmi birçokları için yabancı gelecek olan Uzunkum, Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı, balıkçılık ve su sporlarına gönül vermişlerin, elektrik ve konfor aramayanların mekânı.

tybxlixyf3ejw66fp7.jpgEkonomik Tatil
1700 metre uzunluğunda, 200 dönüm arazi üzerinde yer alan Uzunkum koyunun sağ tarafı meşelik, çadır kurma, kamp yeri. Buraya aynı zamanda İtalyan Koyu, Kale de deniyor. Hiç kazı çalışması yapılmamış Bizans dönemi kalıntılar bulunuyor. Sol taraf ise 200 metrelik “Deniz Arası” denilen bir başka doğal koy. Sahilin Mecidiye Beldesine uzaklığı sadece 3 km. Araçlarına binip gelenler sahil boyunca araçları park ediyor, kaldıkları süre içinde araçlarını beraberlerinde getirdikleri için, araçlar ev gibi de kullanılıyor. Tesis bulunmayan doğanın bakirliğine âşık olanlar, temiz deniz ve Kaz Dağlarından kopup, Edremit Körfezi’nden dönüp gelen temiz havanın tadını pırıl pırıl kumlarda yaz boyunca, hatta yıl boyunca doyasıya çıkarıyorlar. Aslında hangi mevsim giderseniz gidin yörede mutlaka birkaç dalgıç, amatör balıkadam görebiliyorsunuz. Keşan Mecidiye Beldesi belediye hizmeti olarak tuvalet, duş, soyunma kabini, ağaç gölgelikler yapmış. Bir turizm görevli tahsis edip çöpleri toplama gibi hizmetlerde bulunuyor. Bütün bu işler için araçla gelen ziyaretçilerden 5 YTL giriş ücreti toplanıyor.
Turizm görevlisi (Ümit Yaşar Ergen: Gsm: 0.544 513 43 38) Kışın Mecidiye Belediyesinde, yazın Uzunkum’da görev yapıyor.
Dünya üzerinde kirlenmemiş deniz sayısı hızla azalırken, sanayi bulunmadığı ve atık olmadığı için deniz dibi netlik mesafesi olabildiğince uzun görüş sağlıyor. Her yönden esen körfeze özgü rüzgâr, her gün taşıdığını bir ertesi gün alıp açıklara geri götürüyor. Deniz rengi ise tarifi imkânsız mavilikler barındırıyor. Gözü dinlendiren mavi tonlara sahip deniz Akdeniz’e oranla daha az tuzlu olması balıkları da kendi sularına çekmeyi başarıyor. Her çeşit balığın bulunduğu Saroz’da yörenin en ünlü balığı ise tartışmasız Saroz Levreği sayılıyor. Uzunkum’un olağanüstü güzellikte kumsalı üzerinde güneşlenip piknik yapan aileler günübirlik kullanım alanında kurdukları çadırlarda veya geçici süre için yapılmış ilkel gölgelikler altında günlerini geçiriyor çam ve deniz kokulu rüzgârla hem bünyelerini hem ruhlarını dinlendiriyor.

izdrl6kggiar9ugsf54.jpgSualtı cenneti
Saroz Körfezinin ve kıyı boyunca yer alan koyların en büyük özelliği sualtı avcılığı ve su altı fotoğrafçılığı için zengin bir plato olması, çeşitli kompozisyonlara imkân vermesi. Çevrede yerleşim olmadığı için balıklar insanlardan korkmuyor. Belki de bu nedenle körfezin açıklarında 30 kiloluk orfozlara 20 kiloluk mercanlara 4 kiloluk ıstakozlara rastlanabiliyor. İnanması güç gelebilir ama karşılaşmalarda denizin karanlık derinliklerine kaçmıyor. Korkmasını henüz öğrenmemiş balıklar öylece durup size bakıyor, hareketlerinizi temkinli izliyorlar. Temiz denizlerin göstergesi denizkestanelerinden bir kaçını küçük bir taşla kırıp, etrafa içindeki havyarı dağıtırsanız, önceleri deniz biraz bulanıyor, sonrasında çevredeki tüm balıklar üşüşüyor. İbrice Limanından Yunanistan’a kadar sığ olan koyda menekşeye benzer 20 cm boyunda ki yosunlar bazı yerlerde sanki çim tepeler oluşturmuş. Deniz dibi kumlu, bu yüzden kabukların, salyangozların, minarelerin, istiridyelerin, midyelerin su altındaki yumuşak, ahenkli hareketlerini, dansını çıplak gözle bile görmek mümkün olabiliyor. Bu arada yanınızdan uskumru veya kefal sürülerinin geçtiğine tanık oluyorsunuz. Merakınıza yenilip bu zevki daha ileriye götürmek isterseniz Uzunkum’da Uluslar arası ARGOS adlı bir de dalış okulu faaliyet gösteriyor. Her türlü ihtiyaç malzemesi araç ve gereçlere sahip okul clup kapsamında yörede her hafta dalış talimleri, sualtı araştırmalarıyla eğitim veriliyor.

Kuşların coşkulu konseri
Baharla beraber başlayan kuş göçünde kısa boylu maki türü bitkiler florya, saka, kuşların yuvalandığı yerler oluyor. Mevsiminde doğal hayatta beslenmiş, yağlanmış şişman bıldırcınlarda uğruyor. Yürekleri yaşama sevinci dolduran yörede deniz mevsimi biraz geç başlıyor Haziran ayı ortasında ancak ısınmaya başlayan mavi sular, deniz mevsimini 15 Eylül’e kadar sürdürüyor. Bu tarihten sonra artarak esen sert rüzgâr, su akıntılarına bağlı nedenlerle deniz aniden soğuyor.
Ekim ise yalnızlığı sevenlerle balıkadam giysili dalgıçların tercih ettiği ay oluyor.

Tarihi İbrice Limanı
Uzunkum sahilinden batı yönünde asfalt yolu takip edenler kısa süre sonra İbrice Limanına geliyorlar. Tarihi Liman doğanın bir hediyesi olarak dalgalara kapalı bir haliç etrafına kurulmuş. İzmir’den, Gökçeada ya gelen gemiler geçmiş yıllarda yüklerini bu limana boşaltırlar, develerle Uzunköprü’ye taşınan ticaret malları buradan trenle İstanbul’a gönderilirmiş. Limanda gümrük binası, hamam, ticaret mağazası gibi ünitelerde bulunurmuş. Şimdi sadece kalıntıları görünen binalar, bölgenin ikinci derece sit alanı olması nedeniyle yıkılmış.
Günümüzde ciddi bir balık sirkülâsyonu bulunan İbrice limanı sayısız balıkçı teknesini misafir ederken, lüks bir restoranda kendilerine balık ziyafeti çekmek isteyen aileleri ağırlıyor. Mecidiye su ürünleri kooperatif işletmesi olan iki katlı restoranda her tür balık yenebiliyor veya satın alınabiliyor. Tel: 0(284) 783 42 74.
Limanda bir de balıkçı kahvesi hizmet veriyor.
Denize girmek, dalış yapmak isteyenler, taze balık almak için gelenlerle limanın ziyaretçisi eksik olmuyor. Dostluk kurarsanız balıkçıların anılarını da dinleyebilirsiniz. İbrice limanı olta alıkçısı Şerif anılarını ziyaretçilerle paylaşıyor, bir anısını anlatıyor. “200 kiloluk orkinosu tuttum, çektim teknenin yanına. Balık yakalandığını anlıyor, adeta ağlıyor, gözünüzün içine bakıyor, bırak beni diye. 3.5 milyar değeri var, denize geri atamıyorsun, balıkçısın, işin bu. İçin gidiyor” ! Diye ekliyor. “Vedalaşırken liman tarihidir bak zamanında Marsilya’dan bile kiremit gelirmiş” diyip hala kalan kiremit parçalarını gösteriyor.

Kaynak: yapmake.com, ayisigidiving.comBenzer Yazılar

Yorum Ekle