Kopenhag Gezisi – Danimarka

http://1.bp.blogspot.com/_FzAuTXmDRjY/TRitHOfaJmI/AAAAAAAAALs/rZW4FAJkcOI/s1600/nyhavngece.jpg

Yaşayan en eski krallıklardan birine sahip olan Danimarka’nın başkenti Kopenhag, turizm konusunda Avrupa’nın en popüler şehirleri arasında yer almaktadır. Vikingler zamanında bir balıkçı kasabası konumunda olan Kopenhag, 1167 yılında Bishop Absalon tarafından keşfedildi ve kısa zamanda önemli bir ticaret limanına dönüştü. Bu büyük değişimden esinlenilerek şehre; “ticaret limanı” anlamına gelen Kopenhag ismi verildi.

Mimari, kültür ve sanat, gastronomi, tarih ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Kopenhag, kuzeyde yer almasına karşın, güney ülkelerinin sıcak ve samimi atmosferine sahiptir. Düzenli bir şehir olan Kopenhag’da turistik gezi mekânları, şehrin içerisinde ve birbirlerine yakın mesafelerde yer almakta; trafik, kurallara uygun bir şekilde akmakta; toplu taşıma ise, hızlı ve pratik bir ulaşım seçeneği oluşturmaktadır.

Masallarıyla dünyaca ünlenmiş Hans Christian Andersen’in rengârenk evini, muhteşem mimariyle göze çarpan birçok tarihi yapıyı ayrıca bir o kadar da post modern ve modern yapıyı içerisinde barındıran şehir, İskandinavya şehirleri arasında en akılda kalan ve en fantastik görünümlü şehirlerden birisidir. Kopenhag; lezzetli yemekleri, aktif sosyal ve kültürel yaşamı, tarihi eserleri ve göz alıcı mağaza ve alışveriş merkezleriyle kuzeyin parlayan yıldızı konumundadır ve ziyaretçilerine keyifli bir tatil vaat etmektedir.

Nasıl Gidilir?

Kopenhag’a ülkemizden Pegasus Havayolları ya da THY aracılığıyla 3 saat 15 dakikalık bir yolculuk ile aktarmasız olarak, direkt ulaşabilmeniz mümkündür.

Ayrıca KLM, Swiss, Lufthansa, Finn Air, British Airways, Air France ve Malev Havayolları aracılığıyla Avrupa aktarmalı olarak Kopenhag’a ulaşabilirsiniz.

Kopenhag Uluslararası Havaalanı

Şehir merkezinin 8 km güney doğusunda Amager Adası üzerinde yer alan Kastrup Havaalanı olarak da bilinen Kopenhag Uluslararası Havaalanı, Kopenhag’ın ve Danimarka’nın en işlek ve en büyük havaalanıdır. Geçmişte yer aldığı bölgenin adından dolayı Kastrup olarak da bilinen havaalanı, tüm İskandinav ülkelerinin dünya ile uçuş bağlantı noktası konumundadır.

İçerisinde 3 terminal bulunan ve son derece modern tesislere sahip olan havaalanı, birçok iç hat ve dış hat uçuşuna ev sahipliği yapmaktadır. Havaalanı içerisinde geniş free shop alanları, tarihi eserlerin ve sanat eserlerinin sergilendiği bölümler ve birçok kafe, bar ve restoran yer almaktadır.

Adres: Lufthavnsboulevarden No: 6, Amager Adası, Tarnby Bölgesi, Kopenhag

Tel: (+45) 3231 3231

Web: www.cph.dk

Havalimanından ulaşım

Toplu taşıma araçları ile

Otobüs ile

Kopenhag Uluslararası Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşabilmek için her terminal çıkışında bulunan otobüs duraklarından 5A numaralı otobüse binmelisiniz. Otobüsle 30 dakikalık bir yolculuk sonrasında şehir merkezine ulaşılmaktadır. Bu duraklardan ayrıca şehrin birçok noktasına kalkan farklı otobüsler bulunmaktadır.

Tren ve metro ile

Havaalanından Kopenhag şehir merkezine ulaşmanın en pratik ve hızlı yolu, raylı toplu taşıma sistemlerinden yararlanmaktır. Havaalanında Terminal 3 içerisinde bulunan duraklardan trene binerek 12 dakikada Hovedbanegården durağı olarak bilinen Kopenhag şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Metro ise gündüz saatlerinde her 4 dakikada bir, gece saatlerinde ise her 15 dakikada bir gerçekleşen seferleriyle 14 dakikada şehir merkezindeki Nørreport durağına ulaşmanızı sağlayacaktır.

Taksi ile

Kopenhag taksileri oldukça yüksek bir standarda sahiptir. Genelde Mercedes ya da BMW gibi lüks otomobillerden oluşan taksilerin hepsi uluslararası kredi kartı ile ödeme yapma seçeneğine sahiptir. Ancak taksiye binmeden önce kredi kartı ile ödeme yapacaksanız bunu belirtmeniz istenmektedir.

Taksi ücretleri, şehrin hızlı ve pratik toplu taşıma araçlarına göre daha pahalıdır ancak sunulan servis, bu ücretin karşılığını vermektedir. Ön ödemeli taksi hizmeti satın alarak ya da tüm terminallerin dışında sıraya dizilmiş olarak bekleyen taksileri tercih ederek şehir merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Shuttle servisler ile

Kopenhag Uluslararası Havaalanı’nda şehrin birçok noktasına ulaşmanızı sağlayacak ücretsiz shuttle servis olanağı bulunmaktadır. Shuttle servisleri tüm terminallerin çıkış noktalarında özel duraklarda yolcuları beklemektedir. Servisler her gün 04.30 – 23.18 saatleri arasında her 10 dakikada bir, 23.18 – 04.30 saatleri arasında ise her 20 dakikada bir hareket etmektedir.

Araç kiralama

Havaalanında kolaylıkla şoförlü veya şoförsüz dilediğiniz arabayı kiralayabilirsiniz. Aklınızda Bulunsun başlığı altında bulunan Araç Kiralama konusuna bir göz atın.

Kopenhag Gezilecek Yerler Bir sonraki Sayfada…Benzer Yazılar

Yorum Ekle