Marmaris En Güzel Koyları Sahilleri

Herodot’un “Dünyanın en güzel gökyüzüne sahip” dediği Marmaris, Güney Ege’de çam ormanlarına dayanmış önemli bir turizm kenti olmasının yanı sıra bölgenin en önemli yatçılık merkezlerinden biri. Marinası, 12 ay yatçıların hizmetinde. Doğa ve eğlencenin müthiş bir bileşimi yaşanıyor burada. Yatlar için oldukça uygun bir doğal limana sahip olan Marmaris’in Yalancı Boğazı’ndaki atölyelerinde yat imalatı ve bakımı da yapılıyor. Akdeniz iklimine sahip oluşu kışın bile denize girme imkanı sağlarken, etrafını çepeçevre saran sık ve yüksek dağlar, dünyada ender görülen “günlük” ve “çınar” ağaçlarına ev sahipliği yapıyor. Doğanın alabildiğine cömert davrandığı Marmaris’in çevresinde hala bakir koylara rastlamak mümkün. Geçmişi, tarih öncesine uzanan koylar ve irili-ufaklı adalar, meraklı insan topluluklarını bekliyor. Kuş sesleri arasındaki çevre koylarda gönlünüze göre bir mekan seçme şansınız her zaman var.

Marmaris’te Yatçılık

Marmaris'in cennet koyları
Doğal bir liman olan Marmaris Körfezi, 3 marina ve 9 yat çekçek yerine sahip. Yabancı yatçıların en önemli uğrak yerlerinden olan kent, Mavi Yolculuğun da en önemli duraklarından.Yörede yat turizmini geliştirmek amacıyla çeşitli festivaller düzenleniyor. Uluslararası Yat Festivali ve Uluslararası Marmaris Yat Yarışları bu etkinlikler arasında en önemlileri.

Marmaris Gece hayatı
Marmaris, Ege ve Akdeniz sahillerinin geceleri en hareketli tatil yörelerinden biri. Burada gidebileceğiniz pek çok kafe ve bar yer alıyor. Özellikle marinaya doğru, sahil boyunca uzanan bambu kafe-barlar sakin ama eğlenceli geceler geçirmek isteyenler için ideal. Denize karşı içilen içkilere sohbet de karışınca; unutulmaz geceler yaşanıyor. Hareketli saatler geçirmeyi sevenlerdenseniz, Yat limanından Venedik Deresi eşliğinde biraz daha ilerleyip içeri dönünün. İşte Marmaris Barlar Sokağı tam karşınızda duruyor. Burada, eski Marmaris evlerinin egzotik havası arasında gönlünüzce bir gece geçirebilirsiniz.

Çiftlik Koyu

Marmaris'in cennet koyları
Günlük tur teknelerinin de uğradığı bölgenin en güzel plajlarından biri. Çiftlik Koyu’nun en çok iri kumlu plajı ilgi görüyor. Denizi her zaman pırıl pırıl. Koyun girişinde küçük bir ada var. Yalnız bu ada özel mülkiyet olduğu için izin alınmadan çıkamıyorsunuz. Hemen yanıbaşındaki Gerbekilise Koyu’un uç noktasındaki kumsalda, tarihi kalıntılar bulunuyor. Bu koy da mavi yolculuk teknelerinin başlıca uğrak yerleri arasında yer alıyor.

Datça
Datça

Üç tarafı denizlerle çevrili Datça, Akdeniz ve Ege’nin buluştuğu cennet köşelerden. Burası, eşsiz doğal güzellikleri, tertemiz denizi ve bakir koyları göz kamaştırıyor. Coğrafya Bilgini Strabon’un “Tanrı çok sevdiği kulunu uzun ömürlü olmasını isterse Datça’ya gönderir” diye tanımladığı Datça yarımadasının yarısı Ege’ye, yarısı Akdeniz’e bakıyor. Ege’nin en eski yerleşimlerinden biri olan yarımadası doğal güzelliklerine ek olarak, hemen yakınındaki Knidos antik kentiyle tarih meraklılarına da hitap ediyor. Datça’ya 28 kilometre uzaklıktaki Tekir Burnu’nda bulunan Knidos Antik kentindeki kalıntılar arasında, 10 bin kişilik küçük tiyatro, 20 bin kişilik büyük tiyatro, Odeon, Apollon ve Venüs’e ait çeşitli mabetler bulunuyor.

Knidos

Knidos
Gökova’nın güneybatı ucunda, zamanının en büyük şehirlerinden, antik çağın en büyük heykeltraşı Preksiteles’in vatanı olan Knidos’un kalıntıları yer alıyor. Bugün Knidos’a sadece deniz yoluyla ulaşılıyor; aynı binlerce yıl öncesinde de olduğu gibi. Knidos Halikarnassos’un Dor Hexapolis’den (Altı kent) çıkarılışından sonra karada kalan tek kent. Dor Hexapolis’in en kutsal yeri, Apollon tapınağı burada yer alıyor. Heredotos’a göre Knidos Sparta’dan gelen kolonistler tarafından kurulmuş. Üç kapıya sahip olan kent surları iyi korunmuş. Ancak kentin kuzeyindeki antik tiyatronun doğu kesimi tamamen yıkılmış. Antik tiyatro, 35 sıralı ve 2 diozomadan (Diazoma: Antik Tiyatrolarda oturma sıralarını ayıran gezinti ve geçiş yerleri) oluşuyor. Burada bulunan dikdörtgen biçimindeki tapınağın hangi döneme ait olduğu bilinmiyor. Tapınağın batısında ikinci bir odeon, güneyinde dorik bir stoa, yapıların biraz aşağısında Dionizinos tapınağı üzerinde kurulan kilise bulunuyor. Tarihin en önemli astronom ve matematikçilerinden Eudoksos (M.Ö 4000) ve ünlü mimar Sostrato Knidoslu.

Bozburun

Bozburun
Marmaris’in 50 kilometre batısında yer alan ve yatçıların göz bebeği haline gelen koyda turistik tesisler, lokantalar ve yat limanı var. Bozburun, gulet teknelerinin birbirinden usta ellerinin de yaşadığı yer.

Yöresel Tatlar

Marmaris'in cennet koyları
Marmaris tarhanası, dondurması ve çam balıyla ünlü. Büyük bir tatil kenti olması nedeniyle Marmaris’te her çeşit damak zevkine uygun bir restoran bulmak mümkün. Türk mutfağı ve deniz ürünlerinin yanı sıra İngiliz, İtalyan, Fransız ve Çin yemeklerini de tadabilirsiniz. Yöreye özgü baharatları ve balları satan dükkanlara uğramanızı tavsiye ederiz.

Alışveriş

Marmaris'in cennet koyları

Geleneksel el sanatları içinde en gelişmiş tür olan iğne oyalarının pek çok çeşidini Marmaris’te bulmak mümkün. Bu el emeği göz nuru el işlerini pazarlık yaptığınız takdirde oldukça uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Marmaris'in cennet koyları

Marmaris'in cennet koyları


Benzer Yazılar

Yorum Ekle