Yüzyılın Bilmecesine Bilimse Cevap

Yıllardır büyüklerimiz hep ilk bilmece olarak tavk mu yumurtadan yoksa yumurta mı tavuktan çıkar demişlerdir.Her insanın bu duruma kendne özgü bir mantığı vardır ve bunu anlatmaya çalışırlar.Artık bu bilmecesinin sonucu bilim adamlarıda merak etmiş olacak ki bu durumu araştırdılar ve bir sonuca vardılar..İŞte sonuç
Yumurta tavuktan çıkar, çünkü yumurtadan çıkan canlıyı ilk etapta ‘civciv’ olarak nitelendiririz. Mantıklı veya değil ancak cevabım doğru. Tek yanlış olan şey düşünme yöntemimdeki yanlışlık.

Sheffield Üniversitesi’nden Dr. Colin Freeman, Warwick Üniversitesi’ndeki meslektaşlarıyla birlikte bir araştırma yürütürken, uzun süredir cevabı bulunamayan soruyu -kazara da olsa- açıklığa kavuşturdu.

Freeman, yumurtlayan canlıların, yumurtayı parçalamadan kabuğunu nasıl son durumuna getirdiğiyle ilgili bir araştırma yürütüyordu. Yani hedeflerinde bilmeceyi çözmek gibi bir madde yoktu. Proteinleri üzerinde çalışmak daha kolay olduğundan, test denekleri olarak tavuklar seçildi.

İlerleyen safhalarda Freeman ve meslektaşları tesadüfi olarak araştıma çerçevesinde, eski bir bilmecenin cevabını bulduklarını fark etti. Yıllar süren tartışmalardan sonra buyrun cevap: Yumurta tavuktan çıkar.

Bunu zaten az önce belirtmiş, ancak düşünce şeklimin yanlış olduğunu söylemiştim. Gerekli bilimsel ve kimyasal donanıma sahip olmamam dolayısıyla bu durumu hoş karşılarsınız herhalde. Bilimsel olarak yumurta kabuğunun oluşabilmesi için ovokledidin-17 (OC-17) isimli bir protein kullanılıyor. Ancak bu protein sadece gelişmiş bir tavuğun yumurtalıklarında bulunuyor. Vatana millete hayırlı olsun.

kaynak : cnetBenzer Yazılar

Yorum Ekle