EVRENDE GEZİNTİ

 • Evrene açılan pencere: Celestia
 • ABAKÜS
  İsmail Gökhan Bayram

  İnsanoğlu, varolduğu ilk günden beri gökyüzünü izliyor ve gözlemliyor. Çıplak gözle başlayan bu gözlemler Tycho Brahe, Kepler, ve Copernicus gibi astronomlar ve bugün açısından bakıldığında fazlasıyla ilkel sayılabilecek gözlem araçları sayesinde başka bir şekle büründü.
  Copernicus, yaşamının son yıllarında kilisenin dünya merkezli statik, değişmez evren teorisinin karşına güneş merkezli evren teorisini koydu. Tycho Brahe Cassiopeia takım yıldızında bugün Tycho’nun yıldızı olarak anılan ve bir süpernova olduğu düşünülen bir yıldızın  günden güne parlaklığını yitirmesini ve gökyüzünden silinmesini gözlemledi ve gözlem verilerini detaylı olarak kaydetti.
  Tycho Brahe’nin detaylı gözlem verilerinden yararlanan Kepler, gezegenlerin hareketlerini açıklayan yasalarını ortaya attı. İnsanoğlunun evrene ve göksel cisimlerin devinimlerine dair merakı burada da durmadı. Galileo, Newton ve Herschel gibi bilim insanları daha gelişmiş araçlarla gözlemlerini sürdürdü, dünyanın ve gezegenlerin hareketlerini açıkladı, binlerce yıldız ve gök cismini katalogladı ve adlandırdı. 1957’de dünyanın ilk yapay uydusu Sputnik 1 SSCB tarafından yörüngeye yerleştirildi. Sputnik 1’den bir ay sonra, yine 1957’de Laika adında bir köpek Sputnik 2 ile uzaya gönderildi ve uzaya çıkan ilk canlı oldu. 1961 nisanında Yuri Gagarin, Vostok 1 uzay aracı ile dünya dışına ilk insanlı yolculuğu gerçekleştirerek insanoğlunun uzaya erişme ve evreni anlama çabasında önemli bir simge oldu.
  Ardından insanoğlu ay yüzeyinde yürüdü, dünya yörüngesine teleskoplar yerleştirdi, uzay istasyonları kurdu, diğer gezegenlere insansız araçlar gönderdi.
  Bugün insanoğlunun uzaya dair veri ve gözlemlerine kolayca ulaşmak mümkün. Bunu yapmanın oldukça etkileyici yollarından biri de yıldız evi ya da planetaryum adı verilen ve duvarlarına gökyüzünün görüntülerinin yansıtıldığı kubbe şeklinde binalar. Ancak her yerde bir planetaryum bulmak mümkün değil. Açık kaynaklı ve ücretsiz bir planetaryum yazılımı olan Celestia tam olarak bu noktada devreye giriyor.
  Pek çok planetaryum yazılımının aksine Celestia, kullanıcıyı dünyanın yüzeyine hapsetmiyor güneş sisteminde ya da bilinen 100 binlerce yıldızdan birinin sisteminde gezebiliyor ve hatta galaksimiz Samanyolunun ötesine dahi sanal bir yolculuğa çıkabiliyorsunuz. Oldukça geniş bir gök cismi katalogu ile birlikte gelen Celestia, onlarca eklenti ile daha da genişletilebiliyor.
  Bir paket yöneticisine sahip hemen hemen tüm Linux dağıtımlarında Celestia’yı paket yöneticisinden kurmak daha kolay olacaktır. Linux dışında bir işletim sistemi kullanıyorsak ilk iş olarak Celestia’nın resmi sitesinde[0] yer alan download sayfasından işletim sisteminize uygun Celestia sürümünü indirelim.  İndirdiğimiz dosyayı çalıştırıp oldukça basit olan kurulumu gerçekleştirelim. Kurulum bittiğinde eğer her hangi bir müdahalede bulunmazsak Celestia açılacak ve bize önce güneşi ardından da dünyayı gösterecek.
  Şimdilik Celestia’yı kapatalım ve Celestia’nın resmi eklenti sitesi Celestia Motherlode’a[1] gidelim. Menüden “Solar System>Sol” sayfasını açalım ve üstten üçüncü sırada yer alan Sun başlıklı eklentiyi indirelim. Ardından “Spacecraft>Earth-orbit” bağlantısını açalım ve buradan da Sputnik 1 ve Sputnik 2’yi (Maalesef Celestia’ya Vostok 1’i ekleyen bir eklenti şimdilik mevcut değil) indirelim. İndirdiğimiz üç sıkıştırılmış dosyayı da açalım ve içeriklerini Celestia’yı kurduğumuz dizine, dizin yapısı eşleşecek şekilde kopyalayalım ve “Üzerine yazayım mı?” vb. Sorulara evet yanıtını verelim. Ardından Sputnik 2 için “extras/scripts” dizininde yer alan “spoutnik2-en-nourl.cel” dosyasını çalıştıralım ve Laika’nın Sputnik 2 ile yolculuğuna eşlik edelim.
  Ardından “Navigasyon>Solar System Browser” menüsünden Sputnik 1’i bulalım ve git butonuna basalım. Eğer Sputnik 1’i göremiyorsak, “Zaman>Zaman ayarları” menüsünden Celestia’nın simulasyon zamanını Sputnik 1’in yörüngede olduğu 4 Ekim 1957 ile 4 Ocak 1958 tarihleri arasında bir tarihe ayarlamamız gerekir.
  Evrende iyi gezintiler.

  [0] http://www.shatters.net/celestia
  [1] http://www.celestiamotherlode.net/Benzer Yazılar

Yorum Ekle