Voleybol Antrenman Programı Dönemleri

Voleybolda sezon öncesi hazırlık: Voleybol sporunda da diğer spor dallarında olduğu gibi hazırlık döneminde iyi çalışılması başarıyı getirir. Voleybolda hazırlık dönemi üç bölümden oluşur:

A) Birinci ön hazırlık devresi

B) İkiııci ön hazırlık devresi

C) Geçiş devresi

A) Birinci ön hazırlık devresi: Müsabakaların başlamasına en az dört ay kala başlayan hazırlık çalışmalarının ilk iki ayını içerir. Çalışmaların büyük bir bölümü kondüsyon (kuvvet, çabukluk, dayanıklılık) çalısmalarına ayrılır. Voleybola has özel çalışmalarında yapıldığı bu devrede en kısa tutulması gereken bölüm top teknik Voleybolda teknik

Bir voleybolcuda aranan özellikler şunlardır:

a) Çabukluk

b) Sürat

c) Kuvvet

d) Çabuk kuvvet

e) Dayanıklılık

f) Beceriklilik

g) Oyun zekâsı

Bir voleybol çalışmasından önce sporcular, oyun sırasında kullanacakları adale gruplarını hareketlere hazırlama çalışmaları, yani ısınma yaparlar. Isınma hareketlerine streaching (gerdirme) ile başlanır. Kolay hareketlerden sırasıyla zor hareketlere kadar süren bu çalışma, ortalama 15-20 dakikadan az olmamalıdır. Bu çalışmalardan sonra sporcular oyun sırasında kullanacakları çabukluk ve ayak hareketlerini yapar, daha sonra top teknik çalışmalarına geçerler.

Voleybolda sezon öncesi hazırlık: Voleybol sporunda da diğer spor dallarında olduğu gibi hazırlık döneminde iyi çalışılması başarıyı getirir. Voleybolda hazırlık dönemi üç bölümden oluşur:

A) Birinci ön hazırlık devresi

B) İkiııci ön hazırlık devresi

C) Geçiş devresi

A) Birinci ön hazırlık devresi: Müsabakaların başlamasına en az dört ay kala başlayan hazırlık çalışmalarının ilk iki ayını içerir. Çalışmaların büyük bir bölümü kondüsyon (kuvvet, çabukluk, dayanıklılık) çalısmalarına ayrılır. Voleybola has özel çalışmalarında yapıldığı bu devrede en kısa tutulması gereken bölüm top teknik çalışmasıdır.

B) İkinci ön hazırlık devresi: Bu hazırlık devresi müsabaka dönemini de içine alır. Bu devrede artık kondüsyon çalışmaları en aza indirilmiştir. Teknik ve taktik çalışmalar antrenman planının büyük bir bölümünü tutar. Yaklaşık bir buçuk ay sürebilen bu devrede, aııtrenörler müsabakalar sırasında rakiplerine karşı üstünlük sağlayabilmek için, hazırladıkları özel taktikleri bu devrede yaptıkları antrenman maçları, katıldıkları özel turnuvalarda denemek fırsatı bulurlar. Müsabakalar boyunca da takımlarında gördükleri eksikleri ve rakibe karşı özel önlemleri bu dönem antrenmanlarında yaptırırlar.

C) Geçiş devresi: Bu devreye sporcular “Olü Sezon” da derler. Müsabakaların bitiminden itibaren başlayan bu dönemde sporcular antrenmalarda başka sporlarla ilgilenirler. Voleybol antrenmanı yapmaz, oynadıkları oyunlarla hem eğlenirler hem de kondisyonlarını koruyarak bir başka yeni sezon çalışmalarına hazır hale gelirler.Benzer Yazılar

Yorum Ekle