Voleybolda Kullanılan Terimler

Geriye gönderme oyunu: Voleybol topun darbelerle rakibe geriye gönderildiği bir oyundur.

Yani:
-Takımların uzun süreler topu alıkoyma olanakları yoktur,
-Topa yapılan temasların kalitesi başarı veya başarısızlığı belirleyen en önemli unsurdur,
-Kısa süreli topa temasların arasında, oyuncuların yaptıkları topsuz hareketler takımın başarısını belirler.

Görüldüğü gibi bu spor, futbol, basketbol ve hentbol gibi oyunlardan çok farklıdır. Diğer oyunlarda kaybedilen top savaşılarak geriye kazanılabilir veya top “tutulabilir”, yani belirli sınırlar içinde zaman geçirmek için oynanabilir. Ayrıca diğer oyunların hiçbirinde topla temasın kalitesi hakem tarafından kontrol edilmez.

Uzmanlaşma: Voleybol oyuncularının takım içinde belirli görevler için uzmanlaşmaları ancak sınırlı olarak mümkündür. Kurallar gereği oyuncular dönerek oynadıklarından ve her sette değiştirilebilecek oyuncu sayısı sınırlı olduğundan, her oyuncu hem hücumda hem de savunmada görevler üstlenmek zorundadır. Bu nedenle genç oyuncuların çok yönlü yetiştirilmeleri oldukça önemlidir.

Oyun alanı: Voleybolda oyun alanı çok küçüktür. Oyuncu başına sadece 13,51 m² alan düşerken, bu sayı basketbolda 36,4 m², hentbolde 69 m², futbolda ise yaklaşyk 490 m²’dir. Bu durum ise voleybolcuların diğer sporculardan daha farklı özelliklere sahip olmasını gerektirir. Örneğin hızlı kavrama, konsantrasyon ve takım içi uyum çok önemlidir. Dolayısıyla genç oyuncuların yetiştirilişinde koordinasyon özelliklerinin geliştirilmesine gayret edilmeli ve onları becerilerini gerilimli durumlarda dahi uygulayacak şekilde çalıştırmalıdır.

Oyun yüksekliği: Voleybolda oyuncuların topla temas ettikleri yükseklikler çok farklıdır. Yerden birkaç santimetre yükseklikten (top çıkarma), 3,6 m yüksekliğe kadar (smaç) her seviyede topla oynanması söz konusudur. Bu ise oyuncuların çok hareketli olmalarını ve sıçrama kabiliyetlerinin çok iyi olmasını gerektirmektedir.

Sorumluluk: Her voleybolcu kendi oyununun sürekli bir zincirin halkası olduğunu anlamalıdır. Kendi oyun tarzı bu zincire uygun olmalıdır ve hareketlerini takımdan ayrı olarak değerlendirmemelidir. Dolayısıyla herkes kendi aksiyonları ile başarılı bir zinciri oluşturmaya veya olumsuzlukları düzeltmeye gayret göstermelidir. İyi bir manşet ve pas, başarılı bir smaçın vazgeçilmez ön koşullarıdır.

Başarılı bir arka alan savunmasının ön koşulu ise kuralına uygun blok tutulmasıdır. Dolayısıyla her bir oyuncunun takımın başarılı olması için sorumluluk duygusuna sahip olması voleybolda kaçınılmazdır. Hem sahada, hem de sosyal yaşamlarında sağlanacak uyum ve birliktelik duygusu takımın başarısı için çok önemlidir. Voleybol, başarı için oyuncuların birbirlerine karşı anlayışlı ve uyumlu olmalarını zorunlu kılan ender spor türlerinden biridir. Dolayısıyla antrenörler takımın fiziksel özellikleri kadar, sosyal uyumunu da geliştirmeye özen göstermelidirler.

Başarının paylaşılması: Voleybolde servis, smaç ve blok dışındaki diğer top temaslarının başarısı genellikle gözden kaçar. Örneğin manşet, savunma, pas, dublaj v.b. oyunlar önemsiz ara hareketler gibi görünür ve özellikle genç oyuncular bunların önemini kavrayamazlar. Voleybolcular tecrübe kazandıkça bu yan ögelerin önemini anlarlar ve bu tür başarılardan da keyif alabilirler.

Savunma: Voleybolda sayı, ancak iyi bir savunmadan başlayarak kazanılır. Rakibin hataları dışında, sayı kazanılabilecek 3 durum vardır:

– Doğrudan servis atışı ile,
– Geçilmesi güç bloklar tutarak,
– Başarılı bir savunma sonrasında yapılan hücumlar ile.

Bunlardan ilk ikisi genellikle servis atan takım tarafından gerçekleştirilmeye çalışılır. Ancak üst seviyede oynanan voleybol maçlarında ilk iki uygulama ile sayı kazanmak zordur ve genellikle servisi karşılayıp hücum yapma hakkına sahip olan takım daha avantajlıdır.

Dolayısıyla rakibin bu avantajını ortadan kaldırmak ve iyi bir savunma ile karşı hücum hakkı kazanmak gerekir. Modern voleybolda rizikolu servislerle rakibin hücum organize etmesini güçleştiren, başarılı bloklarla rakip hücumunu önleyen ve iyi savunma ile karşı hücum yapma şansını elde eden takımlar kazanır.

Son sayı: Voleybol oyununu son sayıyı alan takım kazanır. Yani setler zaman ile sınırlı olmadığından oyun sırasında öne geçmenin hiç bir faydası yoktur. Bu nedenle maç sayısını alana kadar aktif olarak her sayı için savaşmak gerekir. Rakibin hata yapmasını bekleyerek sayı kazanmayı umut eden takımların başarısı şansa kalmıştır.

Ancak kendi gücü ile son sayıyı alana kadar savaşan takımlar uzun vadede amaçlarına ulaşırlar. Dolayısıyla antremanlarda takımın soğukkanlı, hırslı ve istekli olma özelliklerini geliştirmeye çalışmalıdır.

Konsantrasyon: Voleybolda sayı almaya konsantre olmak çok önemlidir. Oyuncular yaptıkları her hareketin çok önemli olduğuna inanmalıdır. Tüm düşünce ve hisleri ile o an yaptıkları harekete konsantre olmalıdırlar. Biraz önce yapılmış veya biraz sonra yapılacak hareketleri düşünerek konsantrasyonu bozmamak gerekir.

Bu sağlanırsa başarı kendiliğinden gelecektir. Konsantrasyon alışkanlığı antremanlarda kazanılır ve bu idmanlarda düşük tempoda çalışmaya, gevşek davranmaya ve ciddiyet dışı davranışlara izin verilmemelidir. Her oyuncu en iyisini yapmaya çalışmalı ve kendi pozisyonunda en iyi olmaya gayret etmelidir.

Oyun kuralları ve oyuncunun özellikleri: Her oyuncunun güçlü olduğu yönleri geliştirilmeye çalışılmalıdır. Her oyuncunun güçlü olduğu yönleri vardır. Doğal olarak öncelikle oyuncuların zayıf oldukları taraflar giderilmeye çalışılmalıdır. Ancak bununla yetinilmemeli, oyuncuların başarılı oldukları teknik, taktik, moral ve hatta sosyal yönlerini de geliştirerek, takımın başarısına katkıları artırılmalıdır.Benzer Yazılar

Yorum Ekle