Cosplay – Kostümlü Oyun

cosplayCosplay (Japonca: コスプレ kosupure), “costume” ve “play” kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş, “Kostümlü Oyun” olarak kabaca çevrilebilecek bir kelimedir. Çeşitli aksesuarlar ve kostümler kullanılarak Anime ve Manga, Film, Oyun, Kitap ve Cosplay sanatçısının kendi yarattığı karakterlerin taklit edildiği kostüm ve performans sanatıdır. Genellikle Japonya ve Doğu Asya yapımlarından etkilenilir. Fantazi, drama, büyü, aşk vb tüm yapımlar cosplay konusu olabilir. Cosplay kostümlerini diğer kostümlerden ayıran fark çizgilerden kurgulanarak hayata geçirilmesi olmuştur. Dolayısıyla kalıpları farklı, malzemeleri apayrıdır. Cosplay dünyanın her yerinde birçok seveni olan eğlenceli, hareketli, sosyal ve bir o kadar da masraflı bir hobidir. Hem kültürel bir birikim hem el becerisi hem de tiyatral yeteneklere sahip olmak başarılı bir cosplay sanatçısı olmak için önemlidir.

Cosplayerler

Cosplayer, cosplay yapan kişilere verilen isimdir. Cosplayerliği meslek olarak yapanlar olmasına karşın hobi olarak yapan insanlarda vardır. Cosplayer bütün bu insanlara genel olarak takılan isimdir.

Cosplay Faaliyetleri

Cosplay çalışmaları kimi zaman sokaklarda kimi zaman alışveriş merkezlerinde kimi zaman da özel stüdyolarda sergilenir. 1998 yılından bu yana başta Japonya olmak üzere pek çok ülkede cosplay kafe adı verilen cosplay sergi noktaları kurulmuştur. Büyük Convention’lar, yani içinde cosplay fotoğraf çekimleri video çekimleri, dans gösterileri, yarışmalar, kareoke, oyunlar, film gösterimleri ve konferans-panel tarzı hizmetler bulunan büyük cosplay festivalleri dünyanın her yerinde yaygınlaşmaktadır. Özellikle Comiket dergi fuarı Japonya’nın en büyük cosplay sergi alanıdır. 22 Ağustos 2012 tarihinden itibaren Facebook tüm cosplay hesaplarını yasaklamıştır.
Cosplay Ülkeleri

Cosplay faaliyetleri gerçekleştirilen ülkeler:
Japonya
ABD
Avusturalya
Fransa
Filipinler
Güney Kore
Çin Halk Cumhuriyeti
Tayvan
Tayland
Endonezya
Belçika
Singapur
Brezilya
TürkiyeBenzer Yazılar

Yorum Ekle