Dersimiz Kimya 1

Kimya denilince akla asitler bazlar ve tuzlarlar akla gelmektedir.

Peki asit nedir ? En çok kullanılan asitler nelerdir? Sülfürik asit, nitrik asit, asetik asit, sitrik asit, fosforik asit, hidroklorik asit, edta nedir? Aynı şekilde bazlar (kostik, hidrojen peroksit) tuzlar (soda, sodyum bikarbonat, sodyum karbonat, demirsülfat) nasıl oluşmuştur ve çokça kullandığımız bu kimyasal malzemeler nelerdir? Aslında hepsi hayatımızın her anında karşımıza çıkmaktadır, fakat biz onların varlığının farkında değilizdir çok kere. Bu yazımızda en çok kullaılan baz olan kostiği inceleyeceğiz.

Kostik

En yaygın olarak kullanılan bazdır. Ph değeri 14 dür . Sodyum hidroksit (NaOH) veya potasyum hidroksit (KOH) olarak kimyada adlandırılır.  Endüstrüde sabun imalatı başta olmak üzere bir çok alanda kullanılır. Payet kostik, boncuk kostik, sıvı kostik, potas kostik olmak üzere değişik çeşitleri mevcuttur.

Kostik şeffaf renkte bir kimyasal madde olup sıvı ismi sud kostik dir. kostik; sodyum , hidrojen ve oksijen atomlarından oluşmaktadır. Sodyum hidroksit NaOH , potasyum hidroksit KOH kimyasal formülü ile formülize edilir. Gıdadan tekstile bir çok sanayide geniş bir kullanım alanına sahiptir. En kuvvetli baz olması nedeniyle en çok tüketilen kimyasaldır. Piyasada katı ve sıvı formda mevcuttur. Katı formaları payet kostik, boncuk kostik, potas kostik olmak üzere üçtür. Sıvı kostik sud kostik olarak adlandırılır. Kostikin yoğunluğu 2.1 g/cm3 .

Daha fazla bilgi edinmek için lütfen bknz. www.kostik.info.trBenzer Yazılar

One thought on “Dersimiz Kimya 1

Yorum Ekle