Anne Karnın Bebeğin Duyduğu Sesler

http://www.tinytush.com/images/mother_and_baby.jpg

Hamilelik sürecinde bebek bakımı oldukça önemli. Bebeğiniz sadece beslemek yetmiyor. Bebeğin anne karnında belli bir gelişim döneminden sonra sesleri duyabildiğini biliyor musunuz? Acaba bebek anne karnında hangi sesleri duyuyor?

Anne karnındaki bebek özellikle tiz sesleri duyar.Yani anne karnında iken ince sesleri duyabilir, Kalın sesleri de duyar fakat tam olarak algılayamaz.Bu tamamen bebeğin kulak yapısının az veya çok gelişmiş olması ile ilişkilidir.Rahim duvarı da yapı olarak kalın sesleri geçirmemektedir.Aslında bu bir anlamda anne karnındaki bebek için koruyucu bir şeydir.Çünkü bu sayede dışardaki gürültüden uzak kalmaktadır.

Bebek doğduktan sonra da çok kalın sesleri duyamaz.Bu yüzden bebeğin daha iyi duyabildiği sesler annenin sesleridir.Zaten babalar da bilinçaltı olarak daha ince bir sesle bebeklerine seslenirler.
Bebek az da olsa bu duyduğu seslerin hepsini yorumlamaktadır.16. haftada çocuğun kulakları duymaya başlar.32. haftaya gelindiği zaman duyduğu sesleri hatırlayabilme ve buna göre tepki verebilme kabiliyetine sahip oluyor.Yeni doğan bir bebekle 32. haftadaki bir bebek beyin gelişimi yönünden aynıdır.Benzer Yazılar

Yorum Ekle