Radyo Jingle’ı nasıl yapılır ?

Merhaba arkadaşlar öncelikle bugünkü yazımızda jingle nedir,Radyo jingle‘i nasıl yapılır gibi konulara değineceğiz..

Jingle nedir?
Sözlük anlamı olarak şıngırdamak, çalmak, çınlamak anlamlarına gelmektedir..Radyo dünyası açısından ise Radyo ve televizyon reklamı için yazılıp düzenlenmiş, akılda kalıcı ve dinleyenlerin dikkatini çekebilecek özelliklere sahip sözlü melodiye jingle adı verilir..
Kısacası radyolarda duydunuz bol efektli tanıtımlara jingle diyoruz…Nasıl yapıldığı hakkında ise bilgi vermek gerekirse öncelikle bu çalışmaları da siz de yapmak istiyorsanız gerekli ekipmana ihtiyacınız vardır.
Bunların en başında bir mikrofon gelir.Mikrofon genelde ses kayıtlarında condenser mikrofon dedğimiz hassas mikrofonlardan seçilmelidir, eğer condenser mikrofon seçerseniz +48 v çıkış destekli bir ses kartı edinmelisiniz,çünkü bu tarz mikrofonları +48 phantom power güç desteği olamayan ses kartları ile bilgisayarda çalıştıramazsınız,yok eğer ben kendimi biraz geliştirmek istiyorum diyorsanız, dinamik mikrofonlar da işinizi görür. Piyasada çok sayıda ve ucuza dinamik mikrofon bulabilirsiniz,bu tarz mikrofonları bilgisayarınızda bulunan ses kartı ile de çalıştırabilirsiniz..
Mikrofon işini hallettikten sonra radyolarda en çok kullanılan prodüksiyon yazılımlarından olan Sony Acid Pro serisinden bir adet yazılım edinmelisiniz.Ve sesleri editlemek için de Sound Forge serisi bir yazılıma ihtiyacınız var bu yazılımlar ile sesi kaydedebilir ve de farklı müzik parçalarını ekleyerek, basit jinglelar üretebilirsiniz…
Bizler sizlere ufak detaylar verdik geliştirmek sizin elinizde…Benzer Yazılar

Yorum Ekle