Apple’ın Tarihinin En Başarısız Ürünleri

En köklü teknoloji üreticisi olan Apple firması tarihi boyunca ürettiği tüm ürünlerde başarılı olamadı. Ancak bazıları var ki yeni olmalarına rağmen kullanıcı ihtiyacını doğru karşılamadı ve ilgi görmedi. İşte o ürünlerden bazıları.

Macintosh 20.Yıl Özel Sürümü

Apple denildiğinde akla ilk gelen şeylerden biri yüksek fiyatlar oluyor kuşkusuz. Bu şekilde adı çıkan bir şirketin 20.yılı için özel olarak piyasaya sürdüğü Macintosh’un fiyatının da düşük olması beklenemez öyle değil mi?
Aslen Apple’ın 21.yılında piyasaya çıkan bu enteresan tasarımlı bilgisayarın fiyatı 7500$’dı. Bunun yanı sıra ürün sorunlarla doluydu. Hoparlöründen sürekli gelen cızırtı, 12 inçlik küçücük ekran gibi eksileri olan ürünün üretimi 1 sene sonra durduruldu. Raflarda kalan modellerin fiyatının 1900$’a düşmesi de satışları olumlu etkilemedi.

iPod Hi-Fi

2006 yılında Apple gerçekten de güzel özelliklere sahip bir hoparlör piyasaya sürdü. Ancak iPod yuvalı bu ses sisteminin eksisi aşırı derecede pahalı olmasıydı.
Apple’ın iPod ses sistemi pazarına girme hamlesi olan ürün 350$’lık fiyatı sebebiyle pek ilgi görmedi ve çıkışından 18 ay sonra piyasadan kaldırıldı. Elbette bunda fiyatın yanı sıra cihazın büyük boyutları nedeniyle kullanışsız olması da etkiliydi.

Apple Bluetooth Kulaklık


Apple’ın ilk iPhone’u tanıttığı organizasyonda sunduğu Bluetooth kulaklık seti, iPhone heyecanının arasında gözden kaçmıştı. Bu durum ürünün ömrü boyunca devam etti.
Kimsenin dikkat etmediği ve hatırlamadığı Apple Bluetooth Headset, 130$’lık fiyatıyla da kullanıcıları kendisinden uzak tuttu. Rakip modellerin daha kullanışlı ve daha ucuz olması nedeniyle ürün sadece iki sene piyasada tutunabildi.

QuickTake 100

Apple’ın dijital kamera dünyasına giriş çabası olan QuickTake 100, 800 dolardan ucuza satışa sunulsa da beklenen satış rakamlarını yakalayamadı.

Apple II Graphics Tablet

1979’da çıkan masaüstü bilgisayar Apple II için üretilen bu çizim tableti, hem bazı sorunlarla gelmişti, hem de yaklaşık 650 dolarlık fiyatıyla pek ucuz değildi.

iPod çorabı

Apple’ın elektronik cihazınızı “soğuktan korumak” için bir çorap üretmesine anlam vermek gerçekten zor. 29 dolara satılan iPod kış giysileri, 8 sene piyasada kaldı ama hiçbir zaman beklenen başarıya ulaşamadı.

Apple Pippin

Rakiplerinin ayak izlerini takip etmek isteyen Apple’ın oyun konsolu, sadece 42.000 satılarak başarısız olmuştu.

Macintosh TV

Masaüstü bilgisayarla TV’yi bir araya getirmek isteyen bu cihaz, 2.000 doların üzerinde bir fiyata sahipti ve kötü performansıyla sadece 10.000 birim satabildi.

Apple Newton MessagePad

John Sculley’in CEO’luk döneminde çıkan başarısız ürünlerden biri olan Apple Newton MessagePad, el yazısını tanıyan ilk dokunmatik tüketici cihazı olacaktı. Tabi 50.000 satıp, başarısız olmasaydı…Benzer Yazılar

Yorum Ekle