Honda Motosiklet Sürüş Destek Sistemi

Honda kendi kendine giden ve sürüş esnasında düşmeyi önleyen yeni bir teknoloji geliştirdi.  Honda henüz ne zaman ya da daha doğrusu bu sistemin üretime geçip geçmeyeceği konusunda bir bilgi paylaşmış değil. Fakat iş bu kadar gerçeğe dökülmüş ve ortaya inanılmaz bir iş çıkmışken, üretimin çok da uzak olmayacağı kanısındayız.

Bu sistemin çok da yeni olmadığını, BMW tarafından da halihazırda geliştirilen bir sistem olduğunu söylemek yanlış olmaz. Fakat Honda’nın bu yeni sistemi BMW’nin kullandığı sistemden epey farklı. BMW’nin sistemi gyroscope tabanlı olarak işlev görürken, Honda’nın sistem, gyroscope kullanmıyor.

Honda’nın sisteminin çalışma prensibine değinecek olursak, motosikletin gidonu kullanılarak motorun yatma açısı ayarlanmak suretiyle anlık denge sağlanıyor. Motosiklet durma esnasında ise ön süspansiyonları otomatik olarak bastırıyor ve dengeleme sağlanıyor. Bu esnada motosikletin yanal dengesini ise anlık ve seri sağa sola gidon hareketleri ile sağlanıyor.

Markanın söylediğine göre ise bu teknoloji daha önce UNI-CUB olarak adlandırılan aracın sisteminden alınmış. Bu araç da kendi dengesini bu sistem sayesinde sağlıyor.Benzer Yazılar

Yorum Ekle